TRNAVA. Za katastrofu označil terajší stav historickej budovy známej ako Pracháreň v centre Trnavy primátor Peter Bročka po jej obhliadke. Samospráva Trnavy budovu stojacu neďaleko radnice pred dvadsiatimi rokmi zrekonštruovala, už niekoľko rokov je však zdevastovaná.
Omietky v interiéri opadávajú, z bývalých gastronomických prevádzok zostali len pozostatky. V minulosti boli pokusy historickú budovu predať za 600-tisíc eur, terajšie vedenie mesta túto možnosť odmieta.
"Budeme hľadať cestu, ako nájsť niekoho, kto by za cenu zníženého nájmu preinvestoval v objekte nejakú vyššiu čiastku. To znamená, že by napríklad desať rokov platil minimálny nájom, potom by nájomné stúpalo,“ povedal Bročka po obhliadke, na ktorú zobral novinárov.
"Všetko by záležalo na tom, koľko peňazí by chcel preinvestovať a v akom časovom horizonte,“ dodal primátor. Dohodnúť by sa musel aj účel, na aký by chcel investor budovu využívať. Bročka si tam vie predstaviť kníhkupectvo alebo gastronomické prevádzky.
Budova Prachárne pochádza z obdobia okolo roku 1500. Jej dnešný názov pripomína jednu z jej historických funkcií, v minulosti slúžila ako sklad pušného prachu a materiálu na delové gule. Pred sto rokmi ju Trnavčania volali Smékalov dom.
Keď samospráva budovu pred dvadsiatimi rokmi obnovila, zriadila v nej niekoľko gastroprevádzok. Podnikanie mestu nešlo, priestory si zobrali do prenájmu súkromné firmy. Tie pomerne rozsiahly objekt zničili a čo sa dalo odniesť, to odniesli.
Do objektu sa na istý čas dostali aj bezdomovci, ktorí dielo skazy dokonali. Bročka sa chce na okolnosti devastácie pýtať aj konateľa správcovskej spoločnosti, ktorá sa o budovu mala starať.