TRNAVA. Možnosť absolvovať predveľkonočnú spoveď a svätú omšu v posunkovej reči budú mať nepočujúci v nedeľu 13. marca v jezuitskom Kostole Najsvätejšej Trojice v Trnave. K dispozícii im bude kňaz Robert Colotka, ktorý posunkovú reč ovláda. V "malom Ríme“ pôjde o druhú takúto omšu, prvá bola pred Vianocami.
"Trápilo nás, že máme nepočujúcich katolíkov, ktorí chodia do kostola, ale nerozumejú tomu, čo hovorí farár. Preto sme pred Vianocami zorganizovali prvú svätú omšu pre nepočujúcich. Tí boli nadšení, pretože cítili, že sú rovnocenní s ostatnými a nevnímali prekážku v podobe sluchového postihnutia,“ uviedol Jaroslav Cehlárik z Trnavskej asociácie sluchovo postihnutých. Asociácia podľa Cehlárika plánuje organizovať bohoslužby pre nepočujúcich častejšie.
Robert Colotka je jeden z mála slovenských kňazov, ktorí ovládajú posunkovú reč. Sväté omše pre nepočujúcich sa podľa neho okrem posunkovania v zásade nelíšia od tradičných. Tá nedeľná v Trnave však bude bez spievania aj bez tradičnej organovej hudby.
Colotka nie je sluchovo postihnutý, čo v určitom zmysle považuje za svoj nedostatok. "Pre nepočujúcich by bolo ideálne, keby bol kňaz jeden z nich, teda ich "krvná skupina“. Ja sa im snažím svätú omšu priblížiť, ale nikdy ju nepriblížim tak, ako kňaz, ktorý by bol nepočujúci,“ skonštatoval.
Počet nepočujúcich v Trnave a okolí nie je známy, podľa Jaroslava Cehlárika neexistujú ani presné celoslovenské štatistiky. "Podľa niektorých zdrojov ide o približne jedno percento Slovákov, niektorí odborníci však hovoria až o troch percentách vrátane ľudí trpiacich stareckou hluchotou,“ poznamenal Cehlárik. V Trnave sa im venuje Trnavský spolok nepočujúcich (TSN) a Trnavská asociácia sluchovo postihnutých (TASPO). TSN sa venuje napríklad voľnočasovým aktivitám svojich členov, TASPO pre nich zabezpečuje tlmočnícke služby.