TRNAVA. O tom, kam pôjde 20-tisíc eur vyčlenených pre participatívny rozpočet, prišla na prvé stretnutie spolurozhodnúť asi stovka ľudí.
Zasadacia miestnosť mestského zastupiteľstva sa naplnila prevažne mladými, nechýbali však ani zástupcovia staršej generácie, mestskí poslanci či pracovníci mestského úradu.
„Zatiaľ som veľmi spokojný, nečakal som až takú účasť,“ povedal úvodom primátor Trnavy Peter Bročka (Lepšia Trnava).
Po krátkom privítaní si od neho slovo zobral Peter Nedoroščík z občianskeho združenia Utopia, ktoré participatívne rozpočty na Slovensko prinieslo.
Ten vysvetlil princíp fungovania takéhoto rozpočtu i ďalší postup. Po úvodnom stretnutí bude nasledovať práca v menších skupinách, ktoré sa vyprofilovali na základe ankety z minulého roka. Čas na vyladenie svojich projektov budú mať asi do mája, nasledovať bude hlasovanie a úspešné projekty by mali byť v druhej polovici roka aj realizované.
Rozpačitý úvod
Hoci úvod stretnutia bol pomerne rozpačitý a mnohí netušili, že sa budú aktívne zapájať, nakoniec z diskusie vzišlo niekoľko návrhov v každej zo šiestich tém.
Tabule, na ktoré mali prichádzajúci písať svoje nápady v oblastiach verejné priestranstvá, kultúra, doprava, deti a rodina, seniori a rôzne sa začali zapĺňať až pod vedením koordinátorov jednotlivých skupín.
Do pľacu sa tak dostali témy ako separácia bioodpadu, zriadenie komunitnej záhrady, revitalizácia zanedbaných parčíkov alebo rekonštrukcia priestoru na kultúrne podujatia v severnej časti Promenády.
„V skupine kultúra zazneli nápady ohľadne mestskej galérie či literárnej kaviarne. Jej členovia taktiež navrhli spoločenskú hru o histórii Trnavy.
V doprave rezonovali najmä témy opravy chodníkov, čistenia ulíc, parkovania a cyklochodníkov,“ informovala Elena Ursínyová z trnavskej radnice.
Pre rodiny s deťmi i seniorov sa ukázali ako kľúčové spoločné stretnutia a poradenské skupiny, tiež prevencia sociálnej osamelosti a pomoc s nákupmi či upratovaním.
Medzi aktivity, ktoré sa nedali zaradiť, ľudia navrhli napríklad Trnavské bublifukovanie, možnosť výmenného obchodu či využitie železničného podjazdu na Dohnányho ulici ako priestoru na kreatívne a estetické grafiti.
Práca v skupinách
Z úvodného stretnutia vzišlo v každej skupine päť návrhov, ktoré budú Trnavčania ďalej rozpracovávať v menších skupinách, takzvaných participatívnych komunitách (PK).
Naplánované sú už aj prvé stretnutia: v utorok 1. marca sa v budove bývalého Tatraskla o 17. hodine zíde PK Deti a rodina a o 18.30 PK Verejné priestranstvá.
V utorok 8. marca sa o 17. hodine stretáva PK Seniori a o 18.30 PK Doprava.
Štvrtok 10. marca je vyhradený o 17. hodine pre PK Rôzne a o 18.30 pre PK Kultúra.
„Vítaní sú všetci občania, aj tí, ktorí sa nemohli zúčastniť na prvom verejnom stretnutí,“ povedala Ursínyová.