TRNAVA. Komunitné záhrady na sídliskách, vysádzanie stromových alejí, obnovu detských ihrísk či myšlienku prinavrátenia osamelých seniorov do života mesta navrhujú financovať pomocou mestského rozpočtu obyvatelia Trnavy. Na prvom stretnutí k participatívnemu rozpočtu zazneli desiatky rôznych návrhov na zlepšenie života v meste. Participatívny rozpočet dáva ľuďom možnosť spolurozhodovať o tom, ako bude využitá časť verejných financií. Trnava pre pilotný ročník vyčlenila 20-tisíc eur, väčšina návrhov sa tak v tomto roku peňazí nedočká.
Najväčší záujem na prvom stretnutí k participatívnemu rozpočtu prejavili Trnavčania o zlepšovanie verejného priestoru. Navrhovali viac zelene, viac sídliskových ihrísk, separovanie bioodpadu, ale napríklad aj budovanie psích parkov. V oblasti kultúry ľuďom chýba literárna kaviareň, ale aj spoločenská hra o histórii Trnavy. V doprave rezonovali témy opravy chodníkov, čistenie ulíc, parkovanie a cyklochodníky. Rodičia s deťmi navrhovali vytvorenie konzultačného centra pre rodiny s deťmi s rôznymi zdravotnými obmedzeniami.
Najlepšími návrhmi sa podľa Petra Nedoroščíka z občianskeho združenia Utopia v ďalších týždňoch budú zaoberať pracovné skupiny, ktoré sú otvorené pre každého. V priebehu mája dostanú Trnavčania možnosť rozhodnúť o víťazných projektoch, ktoré radnica podporí financiami z mestského rozpočtu. Do konca roka by tieto projekty mali prispieť k zlepšeniu života v Trnave.
V Trnave pomáha so zavedením participácie občanov na prerozdeľovaní verejných peňazí občianske združenie Utopia, ktoré má s tým skúsenosti z Ružomberka, Banskej Bystrice alebo Bratislavy – Nového Mesta. Možnosti participatívneho rozpočtu podľa Nedorošíka zatiaľ najlepšie využíva bratislavské Nové Mesto, kde poslanci na občianske projekty v tomto roku vyčlenili až 250-tisíc eur.