TRNAVA. O tom, kam pôjde 20-tisíc eur určených pre participatívny rozpočet, rozhodnú v Trnave samotní obyvatelia. Prvé stretnutie, kam môžu prísť predstaviť svoje projekty, postrehy, nápady alebo len jednoducho nabrať inšpiráciu, je naplánované na utorok 23. februára o 17. hodine. Konať sa bude v zasadacej miestnosti mestského zastupiteľstva na trnavskej radnici.
„Proces je otvorený pre každého, kto má záujem zvýšiť kvalitu života v našom meste, zlepšiť fungovanie existujúcej verejnej služby či vytvoriť novú, ktorá tu doteraz chýbala. Benefitom participatívneho rozpočtu, oproti napríklad grantovému systému či Mestským zásahom, je príležitosť pre občanov aktívne sa angažovať v celom procese od plánovania, cez rozhodovanie až po realizovanie a vyhodnotenie jednotlivých projektov,“ informuje radnica.
V Trnave ide o pilotný ročník participatívneho rozpočtu, na ktorom samospráva spolupracuje s občianskym združením Utopia.
Projekt na mestskom úrade koordinuje Kancelária pre participáciu, ktorá bola na tento účel zriadená. Ťažiskom sú však návrhy a podnety občanov, preto mesto vyzýva obyvateľov k aktívnej spoluúčasti.
Myšlienka participácie obyvateľstva na rozhodovaní o tom, ako budú využité prostriedky z rozpočtu mesta, pochádza z Brazílie a v súčasnosti funguje už na všetkých kontinentoch.
Na Slovensku sa tento model osvedčil v mestách ako Banská Bystrica, Ružomberok či v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.
Na otázku, koľko bude Trnavu participatívny rozpočet stáť, primátor na tlačovej konferencii zatiaľ odpovedať nevedel. Náklady na réžiu, ktoré by presiahli polovicu sumy, ktorú chce mesto nechať ľudí rozdeliť, by však podľa neho prijateľné neboli.
Po zbere projektov a nápadov bude nasledovať ich vyhodnocovanie a následná realizácia. Mechanizmus, akým sa projekty budú vyberať, zatiaľ nastavený nie je.