PIEŠŤANY. Veľmožský dvorec obkolesený hradbami z dreva zaujme už z diaľky. Pokiaľ sa vydáte z Piešťan smerom na Modrovku, uvidíte ho už skoro z Moravian nad Váhom.
Významné nálezisko na strmom kopci pripomína opevnenú pevnosť „bledých tvárí“ z filmového Winnetoua. Kostolec v Ducovom evidujú ako Národnú kultúrnu pamiatku.
Cesta k dvorcu sa začína v Ducovom
Cesta na dvorec sa začína práve v Ducovom, kde sa odbočuje z hlavnej. Je pri nej informačná tabuľa, vzhľadom na jej veľkosť by ste ju nemali minúť zo žiadneho smeru. Ide sa strmým kopcom po hrboľatej ceste, autom sa dá dostať až priamo pred Kostolec.
Lepšie je však zaparkovať v dedine a na kopec vyjsť po svojich. Kostolec objavili počas archeologického výskumu koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia. Viedol ho skúsený Alexander Ruttkay.
Stopy osídlenia na tomto pahorku Považského Inovca, ktorý vyčnieva viac ako šesťdesiat metrov nad horizont, sa datujú už do staršej doby kamennej, dôkazy sa našli aj z doby bronzovej. Z obdobia 2. až 3. storočia sú tu stopy z čias Ríma. Azda najpozoruhodnejšiu úlohu v histórii zohral veľmožský dvorec práve v časoch Veľkej Moravy. Podľa informácií z webovej stránky hradiska.sk, najvýznamnejšie osídlenie Kostolca z hľadiska našich národných dejín predstavuje práve slovanské osídlenie z 9. až 10. storočia.
„Vybudované opevnenie-palisáda z dubových kolov, obytné časti – zrubové domy a kostolík – rotunda sú charakterizované ako súčasť veľmožského dvorca, sídla príslušníkov dvorskej aristokracie,“ píše sa na webstránke. Zánik dvorca možno spájať s nastupujúcimi Arpádovcami. Neskôr ho využívali ako cintorín. Archeológovia tam objavili aj vzácne šperky zo striebra či jantáru.
O záchranu tejto pamiatky sa usiluje aj občianske združenie (OZ) Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane. Systematickej obnove sa venujú už niekoľko rokov, spolupracujú pritom s pamiatkarmi. Minulý rok vymieňali odhnité palisády z južnej a východnej strany opevnenia.

Pomáhali aj nezamestnaní
„V roku 2015 sa nám podarilo aj vďaka Úradu práce v Piešťanoch zamestnať šesť uchádzačov o prácu z radov nezamestnaných na pol roka,“ dodal Vladimír Balaj, predseda OZ. Na tohtoročné dobrovoľnícke workshopy sa vraj už teraz hlási veľa záujemcov. Podľa Balaja ide o absolventov archeológie a histórie.
„Chceme pokračovať obnovou smerom k západnej časti opevnenia, kde chýba v súčasnosti veľká časť,“ zhrnul. V pláne majú aj osadenie nových informačných tabúľ.