TRNAVA. Mesto Trnava umožní obyvateľom podieľať sa na rozhodovaní o tom, kde bude použitá časť mestského rozpočtu. V tomto roku je pre participatívny rozpočet vyčlenená čiastka 20 tisíc eur, čo je len zlomok zo 47 miliónového rozpočtu mesta. Ak ľudia budú mať o participatívny rozpočet záujem, objem peňazí by mohol byť v ďalších rokoch vyšší.
,,Prvý ročník začíname s menším balíkom peňazí, ale v prípade záujmu verejnosti sa v budúcnosti určite nájdu prostriedky na jeho zvýšenie, Z mojej strany určite záujem o to bude, verím, že aj zo strany poslancov,“ povedal primátor Peter Bročka. Participatívny rozpočet je podľa neho ďalším zo spôsobov, ako pomôcť kreatívne meniť svoje okolie. V Trnave už roky funguje systém poskytovania grantov pre zmysluplné projekty, porovnávanie s participatívnym rozpočtom podľa Bročku neobstojí.
,,V prípade participatívneho rozpočtu je človek do celého procesu zatiahnutý úplne od začiatku, teda od idey cez rozhodovanie až po realizáciu,“ vysvetlil primátor. V systéme grantov je žiadateľ o podporu projektu odkázaný na rozhodnutie ,,zhora“. Radnica bude v najbližších týždňoch zbierať projekty, podnety a námety, ktoré sa budú uchádzať o peniaze. Ľudia by o tých, ktoré si podporu zaslúžia, mali rozhodovať v priebehu mája, systém hlasovania ešte nebol určený. Víťazné projekty by mali byť potom zrealizované do konca tohto roka.
V Trnave pomáha so zavedením participácie občanov na rozdeľovaní verejných peňazí občianske združenie Utopia, ktoré má s tým skúsenosti z Ružomberka, Banskej Bystrice alebo Bratislavy – Nového Mesta. Podľa Petra Nedoroščíka z Utopie zatiaľ možnosti participatívneho rozpočtu najlepšie využíva bratislavské Nové Mesto, kde poslanci na občianske projekty vyčlenili až 250 tisíc eur.
Participatívny rozpočet avizoval Bročka už vo svojom volebnom programe. Tento spôsob spolurozhodovania občanov o veciach verejných má svoje korene v Brazílii, v súčasnosti však funguje aj v mnohých európskych mestách.