Prvý marcový týždeň bude patriť knižniciam

Týždeň slovenských knižníc sa tento rok uskutoční od 1. do 6. marca pod spoločným mottom Knižnice pre všetkých.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: L. Š.)

TRNAVA. Bezplatné zapisovanie nových členov, odpúšťanie pokút a množstvo sprievodných podujatí. Aj tento rok sa knižnice v regióne zapoja do celoslovenskej akcie Týždeň slovenských knižníc.

Ten slávnostne otvoria v pondelok 29. februára v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici a potrvá až do nedele 6. marca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Týždeň slovenských knižníc tradične nemení svoj základný cieľ: pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí. V súčasnosti knižnice na Slovensku nadväzujú na svoje historicky overené miesto v spoločnosti. Sú modernými inštitúciami, ktoré v dostatočnej šírke dokážu poukázať na svoj aktívny podiel na spoločenskom rozvoji,“ píše sa na stránke Slovenskej asociácie knižníc.

SkryťVypnúť reklamu

Stretnutia so spisovateľkami

Knižnica v Hlohovci bude počas prvého marcového týždňa organizovať viacero podujatí. Tie sa konajú pod záštitou primátora mesta Miroslava Kollára, informovala o nich vedúca knižnice Helena Pekarovičová.

Na štvrtok 3. marca o 10. hodine tu naplánovali besedu so spisovateľkou Miroslavou Varáčkovou. Tá príde deťom zo základných škôl porozprávať o svojej knihe Láska z ulice.Hneď na druhý deň si do spoločenskej miestnosti knižnice pozve fanúšikov literatúry spisovateľka Denisa Martincová. Stretnutie s  čitateľmi je naplánované na 16:30, tešiť sa môžu aj na následnú autogramiádu a predaj jej knihy.

V piatok 4. marca sprístupní knižnica vo svojej pobočke v mestskej časti Šulekovo aj výstavu Moja naj kniha. Tá je spojená s literárnymi hodinami pre žiakov ZŠ Vilka Šuleka .

SkryťVypnúť reklamu

„Na požiadanie zabezpečíme knihovnícko-informatické výchovy a exkurzie pre deti z materských a základných škôl v detskom oddelení a na pobočke Šulekovo,“ doplnila Pekarovičová s tým, že po celý týždeň budú prebiehať bezplatné zápisy nových čitateľov a odpúšťanie pokút. 

Plánované podujatia

Mestská knižnica mesta Piešťany zatiaľ na svojich internetových stránkach špeciálny program k Týždňu slovenských knižníc nemá, naplánovaných je však na tento termín hneď niekoľko podujatí pre deti.V stredu 2. marca o 9:30 sa najmenší čitatelia stretnú s autorkou knihy Adam a čarovná šmykľavka Máriou Lazárovou a ilustrátorom Ľuboslavom Paľom. Ten sa bude deťom venovať aj o 11. hodine v tvorivých dielňach s názvom Maľujeme s Ľubom Paľom.

Krst knihy Márie Rázusovej – Martákovej a Margity Príbusovej Tri prasiatka na vandrovke je naplánovaný na štvrtok 3. marca o 10. hodine a spojený je aj s dramatizáciou rozprávky pre deti.

SkryťVypnúť reklamu

Čítanie a súťaženie s knižkou Marty Šurinovej Hádaj, čo je vo vajíčku bude v  piatok 4. marca o 10. hodine, od 15. hodiny na deti čaká rozprávková cesta plná prekvapení pod názvom Dierožrút.

V nedeľu o 10:30 sa deti v Piešťanoch môžu tešiť na divadelné predstavenie Ako išlo vajce na vandrovku.

Besedy aj novinky

Okrem iných podujatí sa bude v krajskej Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave konať aj niekoľko špeciálnych, pripravených práve pre Týždeň slovenských knižníc.

Ten tu slávnostne otvoria v utorok 1. marca o 10. hodine, už o hodinu skôr však začne ďalšie stretnutie účastníkov tréningu aktivizujúceho kognitívne schopnosti pod názvom Mozgový jogging. Na 17. hodinu knižnica naplánovala stretnutie so spisovateľmi Veronikou Šikulovou a Ľubom Dobrovodom pod názvom My „Modrané!

V stredu 2. marca pripravila knižnica na 10. hodinu hneď dve podujatia. Kým beseda so spisovateľkou a redaktorkou Ľubicou Kepštovou je určená deťom, seniori si môžu vylepšiť informačnú gramotnosť.

O 10:45 začne hudobno-slovné pásmo pre študentov o Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi, o 17. hodine popoludní sa na Trnavskom Pantheone stretnú osobnosti ako Peter Horváth, Pavol Tomašovič, Simona Jurčová a Karol Bodorík.

Deti z Tulipánu sa v miestnej pobočke knižnice stretnú vo štvrtok 3. marca o 10. hodine so spisovateľkou Martou Hlušíkovou, seniori budú od 9. hodiny pokračovať v Mozgovom joggingu.

Na 18. hodinu je v  Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika pripravená prezentácia knižnej novinky Miroslava Danaja Oči vlčích makov. Podujatia v rámci Týždňa slovenských knižníc ukončí v Trnave v piatok 4. marca o 10. hodine beseda so spisovateľkou Zuzanou Kuglerovou a jej hosťom – básnikom Ondrejom Kalamárom.

Počas celého týždňa bude knižnica tiež odpúšťať pokuty.

Knižné tipy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 179
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 918
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 441
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 151
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 725
  6. Plátené tašky a opakované použitie 2 661
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 314
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 123
  1. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  2. Samuel Ivančák: Iron Maiden oslavujú 50 rokov. Bratislavským koncertom dokázali, že ich odkaz tu s nami bude aj o ďalšie polstoročie
  3. Vladimír Bojničan: Miklošov omyl: Nie progresivizmus, ale konzervatívny klerikalizmus priviedol svet do postfaktického chaosu
  4. Timotej Opálek: Peter Doherty - Felt Better Alive
  5. Patrik Benčík: Denník advokáta: 22 rokov v advokácii & 1 z 5800 advokátov
  6. Irena Šimuneková: Vyšehrad
  7. Branko Štefanatný: Dôverujte, ale preverujte
  8. Matúš Grznár: Prosperujúci domov kdekoľvek na Slovensku – píše sa rok 2053
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 33 444
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 23 440
  3. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi 13 597
  4. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 11 591
  5. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 10 780
  6. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 10 640
  7. Věra Tepličková: Šok v Levoči 5 788
  8. Michaela Witters: Dievčatko v škôlke neprehovorilo sedem mesiacov ani slovo. Nakoniec jej pomohlo toto... 5 159
  1. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  2. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  3. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  4. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  5. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  6. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
  7. Věra Tepličková: Šok v Bratislave (voľné pokračovanie Šoku v Levoči)
  8. Marcel Rebro: Fico a jeho banda si kupujú za naše peniaze haciendy, Slováci posielajú drony obrancom Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Kaštieľ vo Voderadoch

V ponuke sú aj komentované prehliadky so sprievodcom.


SITA

Viac ako 20 výtvarných a umeleckých workshopov a oveľa viac čaká návštevníkov festivalu MAKUKI VEN.


Zľava Leo Sauer a Julian Ryerson počas prípravného stretnutia pred ME 2024 Nórsko - Slovensko.

Slováci majú silný výber.


Nešťastná udalosť sa stala priamo v Dunajskej Strede.


  1. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  2. Samuel Ivančák: Iron Maiden oslavujú 50 rokov. Bratislavským koncertom dokázali, že ich odkaz tu s nami bude aj o ďalšie polstoročie
  3. Vladimír Bojničan: Miklošov omyl: Nie progresivizmus, ale konzervatívny klerikalizmus priviedol svet do postfaktického chaosu
  4. Timotej Opálek: Peter Doherty - Felt Better Alive
  5. Patrik Benčík: Denník advokáta: 22 rokov v advokácii & 1 z 5800 advokátov
  6. Irena Šimuneková: Vyšehrad
  7. Branko Štefanatný: Dôverujte, ale preverujte
  8. Matúš Grznár: Prosperujúci domov kdekoľvek na Slovensku – píše sa rok 2053
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 33 444
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 23 440
  3. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi 13 597
  4. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 11 591
  5. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 10 780
  6. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 10 640
  7. Věra Tepličková: Šok v Levoči 5 788
  8. Michaela Witters: Dievčatko v škôlke neprehovorilo sedem mesiacov ani slovo. Nakoniec jej pomohlo toto... 5 159
  1. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  2. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  3. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  4. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  5. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  6. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
  7. Věra Tepličková: Šok v Bratislave (voľné pokračovanie Šoku v Levoči)
  8. Marcel Rebro: Fico a jeho banda si kupujú za naše peniaze haciendy, Slováci posielajú drony obrancom Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu