TRNAVA. Trnava sa v tomto roku prvýkrát zapája do projektu Mestské zásahy. Cieľom je nájsť zmysluplné využitie pre zabudnuté, zanedbané alebo problematické miesta v meste, ktoré by bolo možné kreatívnym prístupom zmeniť. Trnavčania zatiaľ ponúkli približne tri desiatky podnetov a jeden konkrétny projekt.
K najzaujímavejším patrí zatiaľ podnet na ozelenenie Domu kultúry v absolútnom centre mesta, a to vytvorením vertikálnej záhrady na stenách a vytvorením bylinkovo-zeleninovej záhrady na streche tejto budovy. Ďalším zaujímavým podnetom je využitie budov bývalého cukrovaru na výstavné účely či vytvorenie mestského parku na pozemkoch cukrovaru. Tieto podnety však zrejme nebude možné uskutočniť, pretože Dom kultúry aj bývalý cukrovar sú v súkromnom vlastníctve.
Odborníci aj obyvatelia sa môžu do projektu Mestské zásahy v Trnave zapojiť pridaním podnetu na nefunkčné alebo nevyužité miesto vo verejnom priestore. Podnety majú byť zamerané na vylepšenie tohto priestoru, nie na opravy mestskej infraštruktúry. Druhým spôsobom, ako sa do Mestských zásahov zapojiť, je podanie projektu, ktorý reprezentuje konkrétny návrh zásahu do verejného priestoru. Primátor Trnavy Peter Bročka už deklaroval, že samospráva má veľký záujem dobré námety aj zrealizovať.
Podnety a projekty je možné cez webovú stránku www.trnava.zasahy.sk podávať do 5. apríla. Všetky prijaté projekty budú uverejnené v publikácii a vystavené v Synagóge – centre súčasného umenia Galérie Jána Koniarka v júni. Jednotlivým projektom sa budú venovať aj zástupcovia mesta v spolupráci s prizvanými odborníkmi.
Projekt Mestské zásahy vznikol v roku 2011 v Bratislave, postupne sa rozšíril aj do ďalších miest. Nie všade sa však aktivistom podarilo pre tento spôsob zlepšovania vecí verejných získať aj samosprávu.