TRNAVA. Reflexia je názov výstavy Japonca Tetsa Ohnariho, ktorá poukazuje na spôsob Ohnariho tvorby a reakciu na konkrétne podnety miesta a jeho kultúrne, historické a priestorové špecifiká. Výstavu otvoria vo štvrtok 18. februára, uskutoční sa pod záštitou Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike a otvorí výstavný rok v zrekonštruovanej Synagóge.
Účasť na vernisáži prisľúbil zástupca vedúceho misie Masahiro Katamoto a kultúrna atašé Tomoe Komatsu. Kurátorom výstavy, ktorá potrvá do 15. mája, je Peter Megyeši, ktorý uviedol, že pojem reflexia vyjadruje i podstatu umelcovej plánovanej realizácie v Trnave.
"Ohnari chápe svoju tvorbu ako proces, ktorého výsledkom nie je len artefakt, ale i jednotlivé kroky k nemu smerujúce. Východiskom autorovho premýšľania o priestore a v priestore sa pri jeho opakovaných návštevách stalo centrálne okno na východnej strane tejto synagógy. Jeho štruktúra je založená na motíve dôležitého symbolu judaizmu - Davidovej hviezdy, čo je hexagram tvorený prienikom dvoch rovnostranných trojuholníkov. Dnes je tento motív mementom odkazujúcim k sakrálnej minulosti priestoru," dodal kurátor.
Ohnari (1980, Tokio) študoval sochárstvo a priestorovú tvorbu v Japonsku a Prahe. Mal samostatné výstavy v Japonsku, Rumunsku, Maďarsku i Českej republike. Pracuje s kameňom, drevom a sklom. Od roku 2013 je doktorandským študentom na Fakulte umenia a dizajnu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Vernisáž bude súčasťou oficiálneho slávnostného otvorenia synagógy po siedmich mesiacoch rekonštrukčných prác. Zriaďovateľ galérie - Trnavský samosprávny kraj pri tejto príležitosti pripravil ocenenie tých, ktorí sa o rekonštrukciu zaslúžili.
Zároveň vydá pre záujemcov o filateliu ceninu s motívom synagógy a príležitostnú poštovú pečiatku. Na poschodí synagógy je inštalovaná aj putovná výstava Synagógy strednej a východnej Európy 1782-1944, ktorej spoluorganizátorom je Maďarský inštitút v Bratislave.