TRNAVA. Štyri sektory a v nich polyfunkčné centrum s obchodným centrom, hotelovými a reštauračnými službami, kultúrne a ďalšie spoločenské zariadenia, administratívne priestory a bytové domy rôznej kategórie. Tak člení aktuálny územný plán zóny areál bývalého trnavského cukrovaru.
Mesto v spolupráci s majiteľom, spoločnosťou United Industries, ho vypracovalo ešte v roku 2007, odvtedy sa však na 21 hektároch plochy bývalej pýchy baróna Stummera veľa nezmenilo. Po takmer desiatich rokoch sa pôvodný plán javí ako zastaraný, prezident United Industries Eduard Šebo preto listom požiadal mesto Trnava o povolenie spracovania zmeny Územného plánu zóny Trnava – Cukrovar.
„Zmena bude akceptovať nové predstavy vlastníka o rozvoji územia v súlade s rozvojovými záujmami mesta, nové skutočnosti, ktoré nastali v meste od roku 2007, predovšetkým zmeny dopravných pomerov, demografický vývoj a zmeny na realitnom trhu v Trnave,“ píše sa v liste, ktorý poslala spoločnosť na mesto 26. januára, po výzve z Mestskej rady.
Poslanci spracovanie zmien povolili, na úľavy z vyvolaných investícií, ktoré obsahoval pôvodný územný plán zóny, však neprikývli.
Trvajú na svojom
Majiteľ areálu či prípadný iný investor, ktorý by tu rád staval, bude musieť podľa viceprimátora Tibora Pekarčíka (Lepšia Trnava) i uznesenia poslancov vybudovať podchod alebo nadchod cez Rybníkovú ulicu v pokračovaní Štefánikovej ulice a tiež zrekonštruovať a skolaudovať križovatku ulíc Hospodárska – T. Vansovej – Trstínska – Šrobárova – vrátane nového napojenia zóny cez most ponad Trnávku.
„Tieto investície sú pre nás kľúčové a neupustíme od nich. Som za to, aby sme investorovi ukázali priateľskú tvár, ale nepustime všetky žolíky z rúk,“ povedal na rokovaní zastupiteľstva Pekarčík.
Podľa jeho slov má investor dnes sťaženú pozíciu a ak sa mu nepodarí areál predať niekomu odvážnejšiemu, bude mať podľa Pekarčíka problém ho developovať.
„V roku 2008 bol jeho zámer stavať tu obchodné centrum, tento vlak mu ušiel. Trnava sa demograficky nerozvíja, ľudia odchádzajú do dedín, dopravná situácia sa tiež zmenila, veľký obchoďák máme na druhej strane, v blízkosti bude ďalší. Napriek všetkému je však tento priestor zaujímavý, je v dotyku s centrom mesta a verím, že sa zhodneme na nejakom dobrom riešení,“ povedal Pekarčík.
K cukrovaru vystúpil aj niekdajší primátor a dlhoročný viceprimátor Vladimír Butko (KDH). Ten vyzval mestský úrad na spoluprácu pri tvorbe zmeny územného plánu, najmä v súvislosti s aktuálnou dopravnou situáciou.
„Myslím, že máme ako mesto také podklady o doprave, ako nemá žiadne iné mesto na Slovensku. Na 104 profiloch ciest v Trnave máme snímače, ktoré zachytávajú koľko a akých áut tadiaľ prechádza. Niekto na úrade by sa mal zamyslieť aj nad tým, aký bol vývoj počas rokov, aká je aktuálna situácia a dať podklady také, aby bolo jasné ako to riešiť,“ povedal Butko.
Skromnejšie plány
Zo stanoviska, ktoré zaslal našim novinám prezident United Industries vyplýva, že dnešné predstavy investorov sú v porovnaní s minulosťou skromnejšie. Aj keď spoločnosť v posledných dvoch rokoch spozorovala oživenie záujmu o areál bývalého cukrovaru, práve náročnosť vyvolaných investícií bola hlavným dôvodom, prečo developeri doposiaľ vždy odišli.
„Absolvovali sme viacero rokovaní s „platonickými“ i vážnymi záujemcami. Dnešné predstavy investorov sú oveľa skromnejšie, menej náročné na plochu, zastavanosť i ďalšie urbanistické parametre,“ píše v stanovisku Šebo.
Podľa jeho slov je vysoko pravdepodobné, že rozvoj plochy bývalého cukrovaru bude postupný, etapovitý a bude trvať viac rokov, ako sa predpokladalo v roku 2007. Predovšetkým však má byť menej náročný na okolitú dopravnú infraštruktúru a načasovanie jej rekonštrukcie.
„Nemožno postaviť pred potenciálnych investorov menších etáp neprekonateľnú prekážku v podobe stavieb križovatiek, ktorých investičná náročnosť bude tvoriť významné percento celkovej investície. Vyvolaná investícia mimo územia cukrovaru môže byť len úmerná investícii do projektu na území cukrovaru,“ myslí si Šebo.
Problémové siete
Hlavný dôvod, pre ktorý sa spoločnosť snaží získať od mesta ústupky z vyvolaných investícií, je práve ich náročnosť. „Nejde totiž len o teleso komunikácie, ale o finančne i logisticky veľmi náročnú rekonštrukciu najvýznamnejších inžinierskych sietí mesta, ktoré vedú po obvode územia zóny,“ vysvetľuje Šebo.
Podľa jeho slov si spoločnosť pred asi desiatimi rokmi dala urobiť orientačné nápočty rekonštrukcií a sumy sú vraj také veľké, že investícia nemôže byť viazaná na prvú etapu.
„United Industries ako vlastník, rovnako ako mesto Trnava, by radi videli územie zóny ako modernú, zdravú štvrť mesta, kam budú obyvatelia i návštevníci chodiť bývať, za kultúrou, umením, zábavou i nákupmi. V takomto duchu sa tvoril aj platný Územný plán Zóny Trnava - cukrovar z roku 2007. Jeho základná filozofia ostane zachovaná, To, čo chceme zmeniť má byť výsledkom našich skúseností, zmien od roku 2007 a súčasných trendov,“ hovorí Šebo.
Nový územný plán by podľa neho nemal klásť hneď pri začiatku jeho realizácie veľký tlak na okolité dopravné uzly a komunikácie a mal by viesť k etapizácii, ktorá zabezpečí plynulé fungovanie dopravnej infraštruktúry po dobudovaní každej etapy a vytvorí tak zaujímavejšiu investičnú príležitosť pre developerov.