TRNAVA. Trnavský krajský súd sa bude musieť opäť zaoberať prípadom dvoch Slovincov Alena Ž. a Sebastjana M. známych z kauzy turecký kamión, ktorí sa odvolali voči rozhodnutiu trnavského okresného súdu o predĺžení ich väzby nad štyri roky. Rozhodol o tom dnes senát Najvyššieho súdu SR, ktorý vyhovel dovolaniu ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Trnavský krajský súd mužov, ktorí boli zatiaľ neprávoplatne odsúdení okresným súdom v Trnave za zorganizovanie nelegálnej prepravy anhydridu kyseliny octovej zo Slovenska do Turecka, prepustil v decembri 2014 z väzby po štyroch rokoch. Krajský súd bol toho názoru, že nie sú stíhaní za taký trestný čin, aby bolo možné predĺžiť lehotu väzby nad štyri roky. Väzba podľa výkladu senátu tohto súdu mohla byť predĺžená iba v prípade, ak by boli trestne stíhaní za trestný čin so sadzbou nad 25 rokov alebo doživotie. To by sa ale podľa predsedníčky senátu NS SR týkalo iba dvoch trestných činov. Najvyšší súd sa preto priklonil k názoru dovolateľa, že väzbu je možné predĺžiť na 60 mesiacov v prípadoch, kde je trestná sadzba 25 rokov. V prípade Slovincov boli teda splnené podmienky predĺženia lehoty väzby.
Senát Najvyššieho súdu SR mužov nevzal do väzby. V tomto procesnom štádiu v rámci dovolacieho konania si situácia nevyžaduje, aby boli vzatí do väzby. Zdržiavajú sa síce v zahraničí ale všetky predvolania preberajú, súhlasili aj s tým, aby sa konalo v ich neprítomnosti, uviedla predsedníčka senátu. Bude na zvážení krajského súdu ako rozhodne a či bude nutné vydať európsky medzinárodný zatykač, dodala. Proti rozhodnutiu NS nie je možný opravný prostriedok. Jeden z advokátov Slovincov uviedol, že zvážia ústavnú sťažnosť.
Alena Ž. začiatkom decembra 2014 Okresný súd v Trnave odsúdil na 23 rokov a Sebastjana M. na 20 rokov väzenia, rozsudok však nie je právoplatný. Obaja sa voči nemu odvolali. Ako informovala hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová, o odvolaní obžalovaných bude súd rozhodovať až po návrate spisu z Najvyššieho súdu SR. Kauza známa ako turecký kamión vyvrcholila na Vianoce roku 2010. Slovenská polícia sa vďaka kľúčovému svedkovi dozvedela o zámere na transport chemickej látky v značnom predstihu, ešte v lete 2010. Jeho aktérov sledovala a anhydrid kyseliny octovej nechala pod kontrolou polícií zainteresovaných krajín pred koncom roka vyviezť do Turecka.
Deklarovali, že ide o dezinfekčný prostriedok pre tamojší Červený polmesiac. Anhydrid je zaradený medzi drogové prekurzory, podľa obžaloby mal slúžiť ako východisková látka na výrobu heroínu v Afganistane, kde by jeho hodnota prekročila dva milióny eur. Celé mesiace pripravovaný transport chemickej látky sa skončil prekazením policajnej akcie v Turecku koncom roka 2010. Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak v apríli 2011 povedal, že peniaze získané z predaja heroínu mali slúžiť na zabezpečenie zbraní pre teroristické organizácie IRA a ETA.
Obžalovaní svoju vinu od začiatku odmietali, obhajoba poukazovala na to, že hlavným organizátorom nelegálnej činnosti bol práve svedok, ktorý spolupracoval s políciou. Podľa prokurátora Generálnej prokuratúry SR bol postup polície v tomto prípade legitímny, pretože len takto mohla odhaliť a postihnúť páchateľov tejto trestnej činnosti. Z rovnakých dôvodov bola do prípadu zainteresovaná aj Slovenská informačná služba.
Na akcii sa podieľalo sedem krajín, turecká polícia však kamión aj s vodičom predčasne zadržala, čo znemožnilo zistiť objednávateľa prekurzora. Vodič českého kamióna Zdeněk Pekara nemal o skutočnom obsahu kontajnerov ani tušenia, napriek tomu strávil Vianoce v tureckom väzení. Slovenské ministerstvo vnútra ho neskôr odškodnilo sumou 25-tisíc eur. V rovnakej kauze sú vedené na trnavských súdoch ďalšie tri konania, v nich obvineniu čelí päť ľudí. Nik nie je zatiaľ právoplatne odsúdený.