HLOHOVEC. Vôbec prvý súhrn hnuteľných i nehnuteľných pamiatok, ktoré majú historickú, kultúrnu, spoločenskú, umeleckú, architektonickú a prírodnú hodnotu a viažu sa k histórii a významným osobnostiam Hlohovca, sprístupnila v týchto dňoch radnica.
Je v ňom zahrnutých 108 pamiatok, medzi nimi i prírodná rezervácia Sedliská, vzácne stromy v zámockom parku, kúrie i pamätné tabule.
"Zoznam sme pripravovali už v roku 2011, motiváciou pre nás bola Trnava, ktorá takýto zoznam má už dávnejšie. Ale vtedajší poslanecký zbor nemal záujem týmto dokumentom sa zaoberať. Došlo k nepochopeniu zámeru," povedal dnes riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci Jozef Urminský, s ktorým na zozname pracoval kolega Marián Kamenčík, ďalej Adam Lukačovič a za mestský úrad Jana Hudáková.
Medzi hnuteľnými pamätihodnosťami (spolu šesť) je okrem erbu i zástavy mesta i Listina Ľudovíta I. z roku 1362, ktorou udelil Novému Hlohovcu mestské privilégiá. Do nehmotných pamätihodností (spolu deväť) zapísali napríklad jedinečnú svetovú súťaž v tvorbe knižnej značky Ex Libris Hlohovec, Bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň i vojenské manévre medzi Hlohovcom a Nitrou v roku 1891 s návštevou cisára Františka Jozefa I. na hlohovskom zámku.
Nehnuteľné pamiatky tvoria v zozname najväčšiu skupinu, je ich 93. Popri kostoloch, sochách, meštianskych domoch je v ňom zapísaná aj unikátna baroková kalvária z prvej polovice 18. storočia so zachovanými siedmimi reliéfmi na miestnom cintoríne.
Na tom istom mieste možno nájsť i systém neogotických pohrebných kaplniek rodových hrobiek, pripomínajúcich severotalianske cintoríny, ktoré sú z konca 19. storočia. Pre Hlohovec sú významné aj hroby osobností spisovateľa Arpáda Felcána, výtvarníkov Imricha Buzzasyho a Tibora Struhárika, spisovateľky Eleny Struhárikovej. Pamätihodnosťou je aj pivovar z roku 1722 s mladšími dostavbami.
Doteraz málo známou, avšak vzácnou pamiatkou je stredoveký drevený most ponad Váh, resp. pilóty, ktoré po ňom zostali. Nachádzajú sa v blízkosti súčasného jediného mostného telesa v Hlohovci, je ich šesť a pôvodne niesli drevenú lávku. Podľa výskumov pochádzajú zo 14. až 17. storočia.
Všeobecne záväzným nariadením o pamätihodnostiach Hlohovca sa dnes bude zaoberať mestské zastupiteľstvo.