TRNAVA. Výťah, nová fasáda, biele okenice ale aj zreštaurované maľby a drevená podlaha chóru boli najčastejšie témy návštevníkov, ktorí prišli vo štvrtok do Synagógy – centra súčasného umenia.
Počas Večera otvorených dverí sa Galéria Jána Koniarka (GJK) totiž rozhodla ukázať verejnosti výsledok osem mesiacov trvajúcej rekonštrukcie. Na tú získal Trnavský samosprávny kraj z eurofondov približne milión eur a stará synagóga dostala kompletne novú tvár.
Slúžiť ako výstavný priestor galérie tak bude celoročne, prvá výstava je tu naplánovaná na 18. februára. „Myslím, že výsledok rekonštrukcie je z pohľadu galérie v poriadku. Sú tam drobnosti, ktoré treba ešte vychytať a dokončiť, ale v princípe to splnilo svoj účel. Musíme doladiť napríklad osvetlenie, šatňu či osvetlenie panelov,“ hovorí riaditeľ GJK Róbert Němeček.
Inak to vraj nešlo
Riaditeľ galérie sa vyjadril aj ku kontroverznému umiestneniu výťahu. Ten stojí hneď v strede za vstupnou predsieňou, masívna kovová konštrukcia nenechá nikoho na pochybách, že ide o moderný zásah do priestoru. Němeček tvrdí, že inam ho dať nešlo.
„Problém je v tom, že pamiatkari nesúhlasili, aby bol výťah zvonku, čiže musel ísť dovnútra. Jediné miesto, ktoré vyhovovalo, bolo naozaj to, kde je umiestnený,“ hovorí Němeček s tým, že aj on sám si jeho vyhotovenie predstavoval inak.
„Mal som predstavu sklenenej kocky, ale v rámci tých peňazí a času bol prakticky jediný slovenský dodávateľ, ktorý bol schopný to dodať,“ povedal.
Riaditeľ upozornil aj na to, že inak vyzerá výťah v prázdnej miestnosti a inak bude pôsobiť po nainštalovaní výstav, ktoré budú nasvietené len na diela.
„Teraz pôsobí veľmi dôležito, ale myslím si, že si na neho zvykneme. Jeho praktická stránka je dôležitejšia ako tá estetická,“ povedal Němeček s tým, že okrem telesne postihnutých ho bude využívať aj samotná galéria pri inštalovaní výstav. Ťažké sochy a obrazy doposiaľ totiž nosili po úzkych schodoch v rukách.
Pozostatky z minulosti
Pozorným návštevníkom neuniklo, že na ľavej strane svätyne zostal aj po rekonštrukcii vlhký fľak. Riaditeľ hovorí, že je to pozostatok z minulosti, ale postupne vysychá. Synagóga podľa neho potrebuje čas, s novou fasádou sa totiž v budove zmenili teplotné aj vlhkostné pomery.
„Ide leto, všetko pekne preschne. Chce to čas, aby sa všetko postupne stabilizovalo,“ hovorí Němeček. Ten vysvetlil aj pôvod bielych fľakov na čiernom páse fasády nad vstupnými dverami. Tie pôsobila mimoriadne neesteticky, ako vyzrážaná soľ.
„Nie sú to nečistoty, ale pozostatky hebrejského plastického nápisu, ktorý sme našli až pri rekonštrukcii. Je to žalm, ktorý býva nad vstupom do synagóg a našou úlohou bude teraz písmená zreštaurovať a umiestniť naspäť,“ uzavrel riaditeľ.