TRNAVA. Za parkovanie v Trnave sa už niekoľko rokov platí na hodiny, jedna vyjde v zóne na 50 centov. Pre tých, ktorí pracujú v centre a dochádzajú do práce autom, parkovanie nie je zanedbateľnou položkou.
Ak rátame šesť hodín státia denne počas celého pracovného týždňa, vyjde nám 15 eur, ak to vynásobíme štyrmi týždňami, mesiac vyjde na 60 eur, celý rok na 720 eur. Parkovacia karta stojí podstatne menej, jednoročná stojí 400 eur.
Počet špekulantov rastie
Zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave Ivan Ranuša nám potvrdil, že počet špekulantov s falošnými parkovacími lístkami či falošnými preukazmi zdravotne ťažko postihnutých osôb (ZŤP) sa zvýšil práve po zavedení hodinovej taxy za parkovanie.
„Vozidlo, ktoré preváža osobu ZŤP, okrem využívania parkovacích miest pre takéto osoby, nemusí platiť poplatok za parkovanie v centrálnej mestskej zóne, nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia, zákaz vjazdu a dokonca môže vojsť i na pešiu zónu. Tieto výhody sú nesporne veľké, a preto sú preukazy zneužívané,“ povedal.
Zatiaľ čo falšovanie samotných parkovacích lístkov sa v poslednom období viac-menej už vytratilo, výroba duplikátov parkovacích preukazov určených pre zdravotne postihnuté osoby (ZPO) sa z roka na rok zvyšuje. Počas minulého odhalili mestskí policajti až 31 prípadov. Väčšinu z nich riešili ako priestupok, objavili sa aj také, ktoré prenechali štátnej polícii. Tá ich teraz vyšetruje ako trestný čin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Hranicu, kedy sa z priestupku stáva trestný čin, Ranuša konkretizovať nechce. Aby vraj nedával návod špekulantom.
Falzifikáty musia policajti odhaliť cez okno. „Som si vedomý toho, že ak je dobre urobený, nie sme schopní odhaliť ho. Táto listina totiž disponuje iba minimálnymi ochrannými prvkami, ktorých posúdenie cez sklo vozidla je problematické,“ skonštatoval s tým, že k evidencii preukazov prístup polícia nemá. Až na písomné vyžiadanie poskytuje úrad práce niektoré údaje.

Je to vraj problém, tvrdí zástupca náčelníka
Ranuša to považuje za problém. Okrem toho, že sa tieto parkovacie preukazy falšujú a kopírujú, často sa zneužívajú aj originály v prípadoch, keď zdravotne postihnutá osoba vozidlo nepoužíva.
„Je to jednoduché. Osoba zdravotne postihnutá, ktorá má na takýto preukaz nárok, dostane od úradu práce preukaz. Ten má byť umiestnený vo vozidle na viditeľnom mieste v čase, keď takúto osobu vozidlo preváža. Preukaz však končí v rôznych vozidlách, čo by nebol problém, keby slúžili tieto vozidlá iba na prevoz postihnutej osoby. Takto to však často nie je. Zdravotne postihnutá osoba sedí doma a jej rodinný príslušník využíva možnosti preukazu,“ popísal.

Odhalenie býva náročné na čas
Odhaliť zneužívanie pravého preukazu neoprávnenou osobou sa policajtom podarí iba výnimočne. Takéto zisťovanie je náročné na čas. „Hliadka musí doslova vyčíhať, kto vozidlom na zakázanom mieste zaparkuje, počkať, kým znova nasadne do vozidla a až potom zisťovať jeho oprávnenia,“ popísal Ranuša. Podľa zákona o obecnej polícii hliadka nesmie na vozidlo s parkovacím preukazom ZŤP nasadiť papuču.
Výška pokuty za tento priestupok sa posudzuje podľa viacerých okolností. Ak odhalia falošný parkovací preukaz ZŤP alebo jeho neoprávnené využívanie, šoféra posudzujú, ako keby žiadny nemal. Ak teda parkuje v centre alebo v zákaze, vyjde ho to 50 eur. Ak stojí na mieste pre invalidov, zaplatí až 150 eur. „Ešte začiatkom minulého roka som opakovane navštívil oddelenie úradu práce, kde preukazy vydávajú. Snažil som sa veci pohnúť dopredu s cieľom dosiahnuť potrestanie zneužívateľov odobratím preukazu. Bolo mi však vysvetlené, že úrad práce nemá právomoc odňať prekaz v prípadoch, ak je zistené jeho zneužitie,“ uzavrel zástupca náčelníka.