TRNAVA. Zástupcovia lekárov Fakultnej nemocnice Trnava apelujú na ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru) a vládu, aby v čo najkratšom čase začali znovu rokovania s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek.
Tiež ich vyzývajú, aby prehodnotili už schválenú novelu zákona, ktorej prijatie vyvolalo terajší krízový stav v slovenských nemocniciach. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré poskytlo Lekárske odborové združenie (LOZ) pri Fakultnej nemocnici Trnava.
LOZ so znepokojením vníma prístup vedenia nemocnice v Trnave, ako aj ministra zdravotníctva, k aktuálnej situácii. Sestry sú, podľa združenia pre lekárov najbližšími spolupracovníkmi, súhra lekárov a sestier je kľúčová pri poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Ich nedostatkom na oddeleniach dochádza k vážnemu narušeniu chodu nemocníc. Preto je zarážajúci laxný prístup vedenia nemocnice a ministerstva zdravotníctva, ktoré namiesto snahy o rokovanie a dohodu situáciu bagatelizuje.
Zabezpečiť starostlivosť je vraj nereálne
"Po našich skúsenostiach s 'plánom B' bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika spred piatich rokov, ktorý neexistoval a bol len výmyslom pre upokojenie verejnosti, si uvedomujeme vážnosť situácie v našej aj v ostatných dotknutých nemocniciach. Dôrazne varujeme všetkých vedúcich pracovníkov jednotlivých nemocníc, ako aj ministerstvo zdravotníctva, pred takýmto ľahkovážnym prístupom k riešeniu situácie," uvádza sa ďalej vo vyhlásení, ktoré parafoval predseda združenia Patrik Princ a dvaja členovia výboru.
Je podľa nich nereálne, aby sa v najbližšom období bez množstva sestier, ktorým beží výpovedná lehota, zaručila dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov. Zdôraznili, že zdravotnú starostlivosť nezabezpečujú budovy a prístroje, ale predovšetkým vyškolený, rokmi skúsený a vzdelaný personál na všetkých úrovniach.
Nemocnica: Nie je to pravda
Riaditeľ trnavskej nemocnice Martin Neštický pred niekoľkými dňami povedal pre médiá, že chod nemocnice bude aj po odchode sestier vo výpovedi zabezpečený, primári dotknutých oddelení sú pripravení. Podľa jeho slov vtedy aktuálny počet 56 reálnych uvoľnení pracovných pozícií nemôže chod zdravotníckeho zariadenia závažne ovplyvniť, nakoľko ide o desať percent z celkového počtu sestier a napríklad počas letných prázdnin ich býva na dovolenkách v jednom čase viac.
Fakultná nemocnica Trnava vo svojom stanovisku dnes uviedla, že LOZ zastrašuje verejnosť a jehovyjadrenie nekorešponduje s reálnou situáciou a nereprezentuje názor lekárov a vedenia FN Trnava.
Ako ubezpečil hovorca nemocnice Matúš Stračiak, vedenie každodenne aktualizuje informácie a prispôsobuje plán tak, aby bola aj od 1. februára tohto roka zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť aj v prípade, ak by už ani jedna sestra nestiahla výpoveď.
LOZ v Trnave dáva podľa Stračiaka vyjadrenie bez toho, aby sa aspoň raz jeho zástupcovia snažili v spolupráci s vedením Fakultnej nemocnice Trnava zistiť, ako je zabezpečená zdravotná starostlivosť.
"O konkrétnom pláne zabezpečenia zdravotnej starostlivosti sa predseda LOZ Princ ani iní zástupcovia LOZ u vedenia Fakultnej nemocnice Trnava nikdy neinformovali, preto ho nijakým spôsobom nemajú kompetenciu posudzovať," dodal hovorca.
Z vyjadrení predsedu LOZ Trnava podľa Stračiaka vyplýva, že odborové združenie bolo zatiahnuté do politického boja a je pravdepodobné, že tieto vyjadrenia sú politicky koordinované a využívajú sa na zastrašovanie a dezinformovanie pacientov.
"Zástupcovia LOZ Trnava mali u vedenia Fakultnej nemocnice Trnava vždy možnosť otvorenej komunikácie, čo v rámci témy ani jedinýkrát nevyužili. Vedenie nemocnice aktívne komunikuje so sestrami a neustále tiež s vedúcimi pracovníkmi jednotlivých kliník a oddelení," uviedol Stračiak.
Ako potvrdila primárka Internej kliniky FN Trnava Silvia Hojerová, napriek tomu, že je členkou odborového združenia, nie je informovaná o tom, že by sa LOZ zaoberala novovzniknutou situáciou výpovedí sestier. Primár neurologického oddelenia Georgi Krastev poznamenal, že v rámci komunikácie s primármi nemocnice a ostatných nemocníc v blízkom okolí vytvárajú riešenia tak, aby ju pacient v čo najmenšej miere pocítil a aby nebolo ohrozené poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti.