Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky

Čo hýbalo Trnavou v roku 2015 (1. polrok)

Škandál okolo výsledkov komunálnych volieb i hlasovania v novom mestskom parlamente, napomenutie arcibiskupa Oroscha aj otvorenie farmárskej tržnice.

Chcete si pozrieť konkrétny mesiac? Nech sa páči: 

január, február, marec, apríl,máj, jún

JANUÁR

- Začiatok roka poznačila v Trnave kauza, súvisiaca s komunálnymi voľbami. Tesným rozdielom jedného hlasu medzi poslaneckým kandidátom širokej pravicovej koalície Naše MesTTo Pavlom Ďurkom a zvoleným poslancom Jurajom Novotom z Lepšej Trnavy sa mal zaoberať Ústavný súd. 

Podozrenie z manipulácie s volebnou dokumentáciou  zas na popud novozvoleného primátora Petra Bročku (Lepšia Trnava) riešila okresná prokuratúra. Bročka podnet podal po tom, ako sa dozvedel, že pečate na škatuliach s hlasovacími lístkami z deviatich okrskov prvého volebného obvodu Trnava - stred a na ďalších dvoch z obvodu Trnava – Modranka niekto po komunálnych voľbách narušil. Odpečatené boli aj dve vrecia s nepoužitým volebným materiálom. 

Skryť Vypnúť reklamu

Prokuratúra porušenie zákona nezistila, podnet z Ústavného súdu nakoniec  Ďurko stiahol. Zmena však nastala na poste vedúceho odboru organizačného a vnútornej správy, ktorý zabezpečoval prípravu a realizáciu volieb.  Michal Dzurjanin požiadal primátora o uvoľnenie z funkcie k 18. januáru.

- Mestské policajtky odhalili falošné parkovacie lístky v štyroch vozidlách, ktoré parkovali na Pekárskej ulici.  Štyrom šoférkam na mieste dohovrili a každej z nich udelili pokutu 50 eur za priestupok. Parkovací lístok totiž nie  je verejná listina a jeho falšovanie tak nie je trestným činom.

- Vedenie mesta po prvýkrát avizovalo, že na Mestskom úrade prebehne protikorupčný audit. Vykonala ho spoločnosť Transparency International Slovensko s cieľom odhaliť slabé stránky v procese transparentnosti samosprávy.  Hoci sa skončil v júli, o jeho výsledkoch sa verejnosť dozvedela až v októbri. Najväčšie rezervy malo mesto v transparentnosti a verejnosti procesov, chýbali jasné pravidlá prideľovania dotácií či bytov, slabé bolo aj zapojenie občanov do verejného života. Druhou fázou by mali byť odporúčania k jednotlivým oblastiam, ktoré by primátor nechal rád vypracovať.

Skryť Vypnúť reklamu

FEBRUÁR

- Vatikán napomenul trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, za to, že zrušil právnu subjektivitu rehoľného domu v Komárne a vyhlásil svoju arcidiecézu za jeho právneho nástupcu.  Vatikán dokumet, ktorým Orosch kláštor v Komárne zrušil, vyhlásil za neplatný a arcibiskupa vyzval, aby sa zdržal ďalších rozhodnutí v súvislosti s komárňanskými benediktínmi.

- V priebehu februára sa vyjasnili vzťahy na trnavskej radnici. Primátor  Peter Bročka určil za svojho prvého zástupcu Tibora Pekarčíka  (Lepšia Trnava), druhým viceprimátorom sa o niekoľko týždňov  neskôr  stal Matej Lančarič (Lepšia Trnava)

- Nové vedenie mesta vo februári rozhodlo, že celoročné terasy nakoniec na obnovenej Hlavej ulici nebudú. Pôvodný projekt rátal s tromi presklenými terasami, ktoré mali slúžiť vybraným stravovacím prevádzkam. Radnica napokon súťaž na prenájom plôch pre ich umiestnenie nevypísala. Jedným z dôvodov malo byť aj stanovisko Krajského pamiatkového úradu, ktorý celoročné sedenia stavať neodporúčal.

Skryť Vypnúť reklamu

- Mestská polícia začala na neporiadnych psičkárov nasadzovať hliadky v civile. Hoci ich náčelník označil za mimoriadne efektívne, aktuálne už v meste pre protest prokurátora neoperujú. Ten namietal, že uniforma je povinnou výbavou mestského policajta a bez  nej nemôže svoju činnosť vykonávať. Mesto však svoje nariadenie nezmenilo a čaká na rozhodnutie súdu, ktorý dá k hliadkam v civile definitívne stanovisko.

- Koncom mesiaca v Trnave otvorili prvú krytú farmársku tržnicu. Nahradila bývalú diskotéku na Zelenom kríčku, dnes je jej súčasťou aj reštaurácia s rybími špecialitami.

MAREC

-         Marec začal dramaticky v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën. Už v prvých dňoch tohto mesiaca sa na verejnosť dostala správa o hroziacom štrajku. Predmetom sporu medzi odborármi z OZ KOVO a vedením automobilky sa stalo zvýšenie miezd. Odborári v úvode požadovali celoplošné percentuálne zvýšenie miezd o deväť percent, zamestnávateľ im však ponúkol jednorazovú odmenu vo výške 220 eur pre každého zamestnanca, plus 100 eur pre všetkých, ktorí pracujú v trojzmennej prevádzke. Niekoľkomesačné vyjednávanie vyústilo 22. mája do štrajkovej pohotovosti, 19. júna niekoľko stoviek nespokojných zamestnancov pochodovalo Trnavou. Ostrý štrajk napokon vyhlásený nebol, 26. júna sa odbory a vedenie PSA dohodli, že v roku 2016 zarobí každý zamestnanec o 840 eur viac. Automobilka tiež zamestnancom vlani vyplatila jednorazovú odmenu 450 eur.

-         Na začiatku letného semestra začala po desiatich rokoch prerušovanej výstavby ubytovávať Trnavská univerzita svojich študentov vo vlastnom internáte na Rybníkovej ulici.

-         Zvláštne modrá farba Trnávky zamestnala 12. marca hasičov aj inšpektorov životného prostredia. Zákal spôsobila neznáma látka, ktorú do rieky niekto vylial. Podľa rozborov však nebezpečná nebola a nemala vplyv ani na kvalitu vody.

-         Na 20. marca si príroda pripravila nebeské divadlo, ktoré si nenechali ujsť ani desiatky Trnavčanov. Zatmenie slnka sledovali z okien a balkónov, z námestia a viacerí vyšli aj na Mestskú vežu. Na prírodný úkaz rýchlo zareagovali aj niektorí obchodníci, ktorí do ponuky mimoriadne zaradili zváračské sklíčka či špeciálne papierové okuliare.

-         Začala výstavba trnavského akvaparku, ktorý pre verejnosť otvorili 18. decembra. Ponúka niekoľko bazénov, dva tobogany aj wellness zónu so saunami a vírivkami. Tento rok by k nemu mala pribudnúť aj vonkajšia časť s letným kúpaliskom.

-         Spoločnosť Energiecomfort z Viedne oznámila svoj zámer predať podiel v spoločnom podniku s mestom Trnava TT-KOMFORT. Rakúsky podiel nakoniec kúpila firma STEFE SK z Banskej Bystrice. Spoločnosť, ktorá je správcom mestského majetku, dodávateľom tepla pre Trnavu a poskytuje aj ďalšie služby mestu a iným klientom, tak od 1. januára tohto roku zmenila názov z TT-KOMFORT na STEFE Trnava.

APRÍL

- Mimoriadne zasadnutie správnej rady piešťanskej nemocnice riešilo, ako sa Mária Domčeková stala šéfkou špitála. Legitímnosť jej funkcie spochybnila Generálna prokuratúra, lebo Správna rada, ktorá ju za riaditeľku zvolila, bola nesprávne vytvorená. Domčeková nakoniec vo svojej funkcii zostala až do septembra, kedy ju vystriedal Štefan Koňa, dovtedajší námestník riaditeľky pre chirurgické odbory. Zloženie správnej rady, ktoré ho zvolilo, však stále nezodpovedalo štatútu.

- Drevené premostenie, ktoré umožňovalo niekdajším obyvateľom Trnavy prejsť cez podmáčaný bažinatý terén neďaleko koryta Trnávky, odhalili archeológovia na Hviezdoslavovej ulici. Išlo už o druhý podobný nález, prvé zvyšky dreveného premostenia odhalila sonda pri budove pošty ešte v roku 2014.

-  Asi  sedemdesiat policajtov hľadalo po lošonských lesoch 58-ročného muža, ktorý sa vlastnej rodine vyhrážal, že všetkých postrieľa. Muž sa v horách skrýval celú noc, neskôr sa vzdal polícii.

-  V apríli začali práce na obnove mosta na Radlinského ulici.  Most, ktorý bol  vo veľmi zlom technickom stave, mesto nechalo zbúrať a na jeho mieste postavilo  nový. Výstavbu skomplikovalo nestabilné podložie, ktoré prvotné sondy neodhalili a ukázalo sa až po strhnutí mostného telesa. Pred  samotnou výstavbou tak bolo najprv potrebné spevniť oba brehy. Nový most vrátane lávky pre peších odovzdali na konci októbra, celkové  náklady presiahli 880-tisíc eur.

-  Zasadanie mestského zastupiteľstva poznačila kauza poslanca Adama Peciara (Lepšia Trnava), ktorý hlasoval za neprítomného kolegu z klubu Šimona Štefunka. Po prevalení hlasovania sa obaja vzdali svojich funkcií predsedov a podpredsedov komisií, Peciar  tiež skončil v Mestskej rade. Svoju ročnú poslaneckú odmenu sa obaja rozhodli venovať dvom školám.

MÁJ

- V úvode mája bola dva týždne uzavretá cesta pri amfiteátri. Dôvodom bola  výstavba lávky pre peších, ktorá vedie od nákupného centra City Arena ponad Hlbokú ulicu na Družbu.

- Verejnosti sa po kauze zrušenia dominikánskeho kláštora opäť pripomenul arcibiskup Orosch. Po jeho žiadosti stiahli organizátori gospelového festivalu Lumen z programu moderátorku Adelu Banášovú, ktorá sem mala prísť so svojou talkshow Trochu inak.

- Na Hlavnej ulici sa uskutočnil prvý Blšák a Restaurant day, počas ktorého si jednodňovú pop-up reštauráciu „Kubik bistro“ otvorila nezisková organizácia Bronco. Podujatie malo veľký úspech, Trnavčania mohli priamo v centre mesta nájsť originálne kúsky oblečenia, tašky, šatky, krásne korále, domáce potreby, starožitnosti, detské hračky a mnoho iného.

-  Rekonštrukcia obchodného domu Jednota so sebou priniesla aj archeologický prieskum v jej obslužnom dvore, kde by mal byť vstup do plánovaného podzemného parkoviska. Na niekoľkých desiatkach štvorcových metrov tu archeológovia našli nielen základy tehlového domu, pravdepodobne zo 14. storočia, ale aj keramiku, kosti zvierat, fragmenty skla či studňu so zachovanou drevenou konštrukciou.

- Trnavská vodárenská spoločnosť v máji predstavila svoj zámer vytvorenia dcérskej spoločnosti aj navýšenia základného imania. Po verejnej diskusii napokon na konci júna riadne valné zhromaždenie nič z toho nepovolilo. Namiesto toho nasledovali v júli personálne zmeny v predstavenstve, v polovici augusta skončil po necelom roku vo funkcii generálneho riaditeľa Radoslav Jakab. Dodnes ho nikto oficiálne nenahradil.

JÚN

-  Altánok na dvore rodinného domu v obci Lehnice v okrese Dunajská Streda spadol začiatkom júna na štyroch ľudí. Dvaja vyviazli bez vážnejších zranení, ďalší dvaja potrebovali lekárske ošetrenie.

- Policajti v spolupráci s finančnou správou odhalili neoprávnené nadmerné odpočty DPH vo výške osem miliónov eur. V nich bol zapletený aj vedúci oddelenia kontroly z Daňového úradu v Trnave. Ten bol takmer tri mesiace na úteku, potom sa sám prihlásil na polícii. Obvinili ho zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a daňových deliktov.

- Aktualizácia rozpočtu i doposiaľ rutinné  schvaľovanie platu primátora spôsobili v mestskom zastupiteľstve v Trnave ostrú výmenu názorov. Parlament rozdelený na dva generačné i politické tábory nachádzal konsenzus len ťažko. Zastupiteľstvo sa začalo s hodinovým oneskorením, ktoré spôsobilo pretiahnutie rokovania mimoriadnej mestskej rady. Napriek tomu, že jej úlohou je materiály predjednať, na dĺžke rokovania sa to neodrazilo. Poslanci zasadali až do polnoci, na prerokovanie viac ako päťdesiatich bodov potrebovali desať hodín. Bročka po tomto zasadnutí dokonca začal hovoriť o zrušení Mestskej rady, doposiaľ sa tak však nestalo.

- Spoločnosť North Tower predstavila verejnosti svoj zámer obnovy severnej veže hradobného opevnenia. Plochu na križovatke Rybníkovej a Hlbokej ulice plánuje riešiť ako celok a preinvestovať tu asi 800-tisíc eur bez DPH. Súčasťou novovybudovaného komplexu by mala byť kaviareň, reštaurácia, dva byty, výstavný priestor, parkovisko, parčík či detské ihrisko. Pozemky s investorom mesto vysporiadalo na novembrovom rokovaní zastupiteľstva, výstavbe tak nič nestojí v ceste.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 461
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 9 277
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 9 207
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 361
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 7 988
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 580
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 311
 8. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 7 111
 9. 5 zmien, ktoré so sebou prináša menopauza. Ako sa pripraviť? 6 814
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 743
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Hospitalizácie klesli, v nemocniciach je o 29 pacientov menej.


SITA 2 h
Mesto Hlohovec

Mesto Hlohovec uspelo v prípravnej fáze vo výzve Mesto kultúry 2022. Hodnotiaca komisia spomedzi ôsmich slovenských miest posunula ďalej tri do finále.


TASR 2 h

Polícia tínedžerku hľadala od piatku.


4 h

Podporili spolu 12 projektov, niektorým sa ušlo až 60 tisíc eur.


TASR 9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Auto sa čelne zrazilo s autobusom medzi Pukancom a Uhliskami.


11. jún

Pacientom sa výrazne zlepšil stav a viditeľne schudli.


11. jún

Aj keď na Slovensku sú takmer všetky pavúky jedovaté, stepník patrí k tým s prudším jedom. Odborníčka však ubezpečuje, že stretnúť takéhoto pavúka je pomerne vzácne a rovnako vzácne je aj to, žeby človeka uštipol. Pri pohryznutí nedôjde k ohrozeniu života.


21 h

Ako ho poznáte, kontaktujte ochrancov zákona.


(mb) 11. jún

Už ste čítali?