Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Čo hýbalo Trnavou v roku 2015 (1. polrok)

Škandál okolo výsledkov komunálnych volieb i hlasovania v novom mestskom parlamente, napomenutie arcibiskupa Oroscha aj otvorenie farmárskej tržnice.

Chcete si pozrieť konkrétny mesiac? Nech sa páči: 

január, február, marec, apríl,máj, jún

JANUÁR

- Začiatok roka poznačila v Trnave kauza, súvisiaca s komunálnymi voľbami. Tesným rozdielom jedného hlasu medzi poslaneckým kandidátom širokej pravicovej koalície Naše MesTTo Pavlom Ďurkom a zvoleným poslancom Jurajom Novotom z Lepšej Trnavy sa mal zaoberať Ústavný súd. 

Podozrenie z manipulácie s volebnou dokumentáciou  zas na popud novozvoleného primátora Petra Bročku (Lepšia Trnava) riešila okresná prokuratúra. Bročka podnet podal po tom, ako sa dozvedel, že pečate na škatuliach s hlasovacími lístkami z deviatich okrskov prvého volebného obvodu Trnava - stred a na ďalších dvoch z obvodu Trnava – Modranka niekto po komunálnych voľbách narušil. Odpečatené boli aj dve vrecia s nepoužitým volebným materiálom. 

SkryťVypnúť reklamu

Prokuratúra porušenie zákona nezistila, podnet z Ústavného súdu nakoniec  Ďurko stiahol. Zmena však nastala na poste vedúceho odboru organizačného a vnútornej správy, ktorý zabezpečoval prípravu a realizáciu volieb.  Michal Dzurjanin požiadal primátora o uvoľnenie z funkcie k 18. januáru.

- Mestské policajtky odhalili falošné parkovacie lístky v štyroch vozidlách, ktoré parkovali na Pekárskej ulici.  Štyrom šoférkam na mieste dohovrili a každej z nich udelili pokutu 50 eur za priestupok. Parkovací lístok totiž nie  je verejná listina a jeho falšovanie tak nie je trestným činom.

- Vedenie mesta po prvýkrát avizovalo, že na Mestskom úrade prebehne protikorupčný audit. Vykonala ho spoločnosť Transparency International Slovensko s cieľom odhaliť slabé stránky v procese transparentnosti samosprávy.  Hoci sa skončil v júli, o jeho výsledkoch sa verejnosť dozvedela až v októbri. Najväčšie rezervy malo mesto v transparentnosti a verejnosti procesov, chýbali jasné pravidlá prideľovania dotácií či bytov, slabé bolo aj zapojenie občanov do verejného života. Druhou fázou by mali byť odporúčania k jednotlivým oblastiam, ktoré by primátor nechal rád vypracovať.

SkryťVypnúť reklamu

FEBRUÁR

- Vatikán napomenul trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, za to, že zrušil právnu subjektivitu rehoľného domu v Komárne a vyhlásil svoju arcidiecézu za jeho právneho nástupcu.  Vatikán dokumet, ktorým Orosch kláštor v Komárne zrušil, vyhlásil za neplatný a arcibiskupa vyzval, aby sa zdržal ďalších rozhodnutí v súvislosti s komárňanskými benediktínmi.

- V priebehu februára sa vyjasnili vzťahy na trnavskej radnici. Primátor  Peter Bročka určil za svojho prvého zástupcu Tibora Pekarčíka  (Lepšia Trnava), druhým viceprimátorom sa o niekoľko týždňov  neskôr  stal Matej Lančarič (Lepšia Trnava)

- Nové vedenie mesta vo februári rozhodlo, že celoročné terasy nakoniec na obnovenej Hlavej ulici nebudú. Pôvodný projekt rátal s tromi presklenými terasami, ktoré mali slúžiť vybraným stravovacím prevádzkam. Radnica napokon súťaž na prenájom plôch pre ich umiestnenie nevypísala. Jedným z dôvodov malo byť aj stanovisko Krajského pamiatkového úradu, ktorý celoročné sedenia stavať neodporúčal.

SkryťVypnúť reklamu

- Mestská polícia začala na neporiadnych psičkárov nasadzovať hliadky v civile. Hoci ich náčelník označil za mimoriadne efektívne, aktuálne už v meste pre protest prokurátora neoperujú. Ten namietal, že uniforma je povinnou výbavou mestského policajta a bez  nej nemôže svoju činnosť vykonávať. Mesto však svoje nariadenie nezmenilo a čaká na rozhodnutie súdu, ktorý dá k hliadkam v civile definitívne stanovisko.

- Koncom mesiaca v Trnave otvorili prvú krytú farmársku tržnicu. Nahradila bývalú diskotéku na Zelenom kríčku, dnes je jej súčasťou aj reštaurácia s rybími špecialitami.

MAREC

-         Marec začal dramaticky v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën. Už v prvých dňoch tohto mesiaca sa na verejnosť dostala správa o hroziacom štrajku. Predmetom sporu medzi odborármi z OZ KOVO a vedením automobilky sa stalo zvýšenie miezd. Odborári v úvode požadovali celoplošné percentuálne zvýšenie miezd o deväť percent, zamestnávateľ im však ponúkol jednorazovú odmenu vo výške 220 eur pre každého zamestnanca, plus 100 eur pre všetkých, ktorí pracujú v trojzmennej prevádzke. Niekoľkomesačné vyjednávanie vyústilo 22. mája do štrajkovej pohotovosti, 19. júna niekoľko stoviek nespokojných zamestnancov pochodovalo Trnavou. Ostrý štrajk napokon vyhlásený nebol, 26. júna sa odbory a vedenie PSA dohodli, že v roku 2016 zarobí každý zamestnanec o 840 eur viac. Automobilka tiež zamestnancom vlani vyplatila jednorazovú odmenu 450 eur.

-         Na začiatku letného semestra začala po desiatich rokoch prerušovanej výstavby ubytovávať Trnavská univerzita svojich študentov vo vlastnom internáte na Rybníkovej ulici.

-         Zvláštne modrá farba Trnávky zamestnala 12. marca hasičov aj inšpektorov životného prostredia. Zákal spôsobila neznáma látka, ktorú do rieky niekto vylial. Podľa rozborov však nebezpečná nebola a nemala vplyv ani na kvalitu vody.

-         Na 20. marca si príroda pripravila nebeské divadlo, ktoré si nenechali ujsť ani desiatky Trnavčanov. Zatmenie slnka sledovali z okien a balkónov, z námestia a viacerí vyšli aj na Mestskú vežu. Na prírodný úkaz rýchlo zareagovali aj niektorí obchodníci, ktorí do ponuky mimoriadne zaradili zváračské sklíčka či špeciálne papierové okuliare.

-         Začala výstavba trnavského akvaparku, ktorý pre verejnosť otvorili 18. decembra. Ponúka niekoľko bazénov, dva tobogany aj wellness zónu so saunami a vírivkami. Tento rok by k nemu mala pribudnúť aj vonkajšia časť s letným kúpaliskom.

-         Spoločnosť Energiecomfort z Viedne oznámila svoj zámer predať podiel v spoločnom podniku s mestom Trnava TT-KOMFORT. Rakúsky podiel nakoniec kúpila firma STEFE SK z Banskej Bystrice. Spoločnosť, ktorá je správcom mestského majetku, dodávateľom tepla pre Trnavu a poskytuje aj ďalšie služby mestu a iným klientom, tak od 1. januára tohto roku zmenila názov z TT-KOMFORT na STEFE Trnava.

APRÍL

- Mimoriadne zasadnutie správnej rady piešťanskej nemocnice riešilo, ako sa Mária Domčeková stala šéfkou špitála. Legitímnosť jej funkcie spochybnila Generálna prokuratúra, lebo Správna rada, ktorá ju za riaditeľku zvolila, bola nesprávne vytvorená. Domčeková nakoniec vo svojej funkcii zostala až do septembra, kedy ju vystriedal Štefan Koňa, dovtedajší námestník riaditeľky pre chirurgické odbory. Zloženie správnej rady, ktoré ho zvolilo, však stále nezodpovedalo štatútu.

- Drevené premostenie, ktoré umožňovalo niekdajším obyvateľom Trnavy prejsť cez podmáčaný bažinatý terén neďaleko koryta Trnávky, odhalili archeológovia na Hviezdoslavovej ulici. Išlo už o druhý podobný nález, prvé zvyšky dreveného premostenia odhalila sonda pri budove pošty ešte v roku 2014.

-  Asi  sedemdesiat policajtov hľadalo po lošonských lesoch 58-ročného muža, ktorý sa vlastnej rodine vyhrážal, že všetkých postrieľa. Muž sa v horách skrýval celú noc, neskôr sa vzdal polícii.

-  V apríli začali práce na obnove mosta na Radlinského ulici.  Most, ktorý bol  vo veľmi zlom technickom stave, mesto nechalo zbúrať a na jeho mieste postavilo  nový. Výstavbu skomplikovalo nestabilné podložie, ktoré prvotné sondy neodhalili a ukázalo sa až po strhnutí mostného telesa. Pred  samotnou výstavbou tak bolo najprv potrebné spevniť oba brehy. Nový most vrátane lávky pre peších odovzdali na konci októbra, celkové  náklady presiahli 880-tisíc eur.

-  Zasadanie mestského zastupiteľstva poznačila kauza poslanca Adama Peciara (Lepšia Trnava), ktorý hlasoval za neprítomného kolegu z klubu Šimona Štefunka. Po prevalení hlasovania sa obaja vzdali svojich funkcií predsedov a podpredsedov komisií, Peciar  tiež skončil v Mestskej rade. Svoju ročnú poslaneckú odmenu sa obaja rozhodli venovať dvom školám.

MÁJ

- V úvode mája bola dva týždne uzavretá cesta pri amfiteátri. Dôvodom bola  výstavba lávky pre peších, ktorá vedie od nákupného centra City Arena ponad Hlbokú ulicu na Družbu.

- Verejnosti sa po kauze zrušenia dominikánskeho kláštora opäť pripomenul arcibiskup Orosch. Po jeho žiadosti stiahli organizátori gospelového festivalu Lumen z programu moderátorku Adelu Banášovú, ktorá sem mala prísť so svojou talkshow Trochu inak.

- Na Hlavnej ulici sa uskutočnil prvý Blšák a Restaurant day, počas ktorého si jednodňovú pop-up reštauráciu „Kubik bistro“ otvorila nezisková organizácia Bronco. Podujatie malo veľký úspech, Trnavčania mohli priamo v centre mesta nájsť originálne kúsky oblečenia, tašky, šatky, krásne korále, domáce potreby, starožitnosti, detské hračky a mnoho iného.

-  Rekonštrukcia obchodného domu Jednota so sebou priniesla aj archeologický prieskum v jej obslužnom dvore, kde by mal byť vstup do plánovaného podzemného parkoviska. Na niekoľkých desiatkach štvorcových metrov tu archeológovia našli nielen základy tehlového domu, pravdepodobne zo 14. storočia, ale aj keramiku, kosti zvierat, fragmenty skla či studňu so zachovanou drevenou konštrukciou.

- Trnavská vodárenská spoločnosť v máji predstavila svoj zámer vytvorenia dcérskej spoločnosti aj navýšenia základného imania. Po verejnej diskusii napokon na konci júna riadne valné zhromaždenie nič z toho nepovolilo. Namiesto toho nasledovali v júli personálne zmeny v predstavenstve, v polovici augusta skončil po necelom roku vo funkcii generálneho riaditeľa Radoslav Jakab. Dodnes ho nikto oficiálne nenahradil.

JÚN

-  Altánok na dvore rodinného domu v obci Lehnice v okrese Dunajská Streda spadol začiatkom júna na štyroch ľudí. Dvaja vyviazli bez vážnejších zranení, ďalší dvaja potrebovali lekárske ošetrenie.

- Policajti v spolupráci s finančnou správou odhalili neoprávnené nadmerné odpočty DPH vo výške osem miliónov eur. V nich bol zapletený aj vedúci oddelenia kontroly z Daňového úradu v Trnave. Ten bol takmer tri mesiace na úteku, potom sa sám prihlásil na polícii. Obvinili ho zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a daňových deliktov.

- Aktualizácia rozpočtu i doposiaľ rutinné  schvaľovanie platu primátora spôsobili v mestskom zastupiteľstve v Trnave ostrú výmenu názorov. Parlament rozdelený na dva generačné i politické tábory nachádzal konsenzus len ťažko. Zastupiteľstvo sa začalo s hodinovým oneskorením, ktoré spôsobilo pretiahnutie rokovania mimoriadnej mestskej rady. Napriek tomu, že jej úlohou je materiály predjednať, na dĺžke rokovania sa to neodrazilo. Poslanci zasadali až do polnoci, na prerokovanie viac ako päťdesiatich bodov potrebovali desať hodín. Bročka po tomto zasadnutí dokonca začal hovoriť o zrušení Mestskej rady, doposiaľ sa tak však nestalo.

- Spoločnosť North Tower predstavila verejnosti svoj zámer obnovy severnej veže hradobného opevnenia. Plochu na križovatke Rybníkovej a Hlbokej ulice plánuje riešiť ako celok a preinvestovať tu asi 800-tisíc eur bez DPH. Súčasťou novovybudovaného komplexu by mala byť kaviareň, reštaurácia, dva byty, výstavný priestor, parkovisko, parčík či detské ihrisko. Pozemky s investorom mesto vysporiadalo na novembrovom rokovaní zastupiteľstva, výstavbe tak nič nestojí v ceste.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 6. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 7. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Shell myslí na slovenské komunity
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 6. Agrokomplex 2022
 7. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 8. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 38 525
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 356
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 959
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 791
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 570
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 207
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 554
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 557

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Neopakovateľný veľký vzor z detstva
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.8.1922)
 3. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 4. Štefan Vidlár: Zasek zle
 5. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 6. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 7. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 8. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 12 603
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 681
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 349
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 156
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 983
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 947
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 888
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 2 883
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Spoločná cestička pre peších a cyklistov povedie aj okrajom súčasného parkoviska.


SITA 15 h

Hasiči likvidovali požiar lesného porastu pri obci Dvorníky.


19 h
Ilustračné foto.

V Trnave si chodia po jódové tablety najmä seniori.


22 h

Ak nemáte doma dostatok jódových tabliet pre všetkých, v prípade úniku by mali uprednostniť deti a mladých.


20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Neopakovateľný veľký vzor z detstva
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.8.1922)
 3. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 4. Štefan Vidlár: Zasek zle
 5. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 6. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 7. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 8. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 12 603
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 681
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 349
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 156
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 983
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 947
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 888
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 2 883
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu