Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Čo hýbalo Trnavou v roku 2015 (1. polrok)

Škandál okolo výsledkov komunálnych volieb i hlasovania v novom mestskom parlamente, napomenutie arcibiskupa Oroscha aj otvorenie farmárskej tržnice.

Chcete si pozrieť konkrétny mesiac? Nech sa páči: 

január, február, marec, apríl,máj, jún

JANUÁR

- Začiatok roka poznačila v Trnave kauza, súvisiaca s komunálnymi voľbami. Tesným rozdielom jedného hlasu medzi poslaneckým kandidátom širokej pravicovej koalície Naše MesTTo Pavlom Ďurkom a zvoleným poslancom Jurajom Novotom z Lepšej Trnavy sa mal zaoberať Ústavný súd. 

Podozrenie z manipulácie s volebnou dokumentáciou  zas na popud novozvoleného primátora Petra Bročku (Lepšia Trnava) riešila okresná prokuratúra. Bročka podnet podal po tom, ako sa dozvedel, že pečate na škatuliach s hlasovacími lístkami z deviatich okrskov prvého volebného obvodu Trnava - stred a na ďalších dvoch z obvodu Trnava – Modranka niekto po komunálnych voľbách narušil. Odpečatené boli aj dve vrecia s nepoužitým volebným materiálom. 

Skryť Vypnúť reklamu

Prokuratúra porušenie zákona nezistila, podnet z Ústavného súdu nakoniec  Ďurko stiahol. Zmena však nastala na poste vedúceho odboru organizačného a vnútornej správy, ktorý zabezpečoval prípravu a realizáciu volieb.  Michal Dzurjanin požiadal primátora o uvoľnenie z funkcie k 18. januáru.

- Mestské policajtky odhalili falošné parkovacie lístky v štyroch vozidlách, ktoré parkovali na Pekárskej ulici.  Štyrom šoférkam na mieste dohovrili a každej z nich udelili pokutu 50 eur za priestupok. Parkovací lístok totiž nie  je verejná listina a jeho falšovanie tak nie je trestným činom.

- Vedenie mesta po prvýkrát avizovalo, že na Mestskom úrade prebehne protikorupčný audit. Vykonala ho spoločnosť Transparency International Slovensko s cieľom odhaliť slabé stránky v procese transparentnosti samosprávy.  Hoci sa skončil v júli, o jeho výsledkoch sa verejnosť dozvedela až v októbri. Najväčšie rezervy malo mesto v transparentnosti a verejnosti procesov, chýbali jasné pravidlá prideľovania dotácií či bytov, slabé bolo aj zapojenie občanov do verejného života. Druhou fázou by mali byť odporúčania k jednotlivým oblastiam, ktoré by primátor nechal rád vypracovať.

Skryť Vypnúť reklamu

FEBRUÁR

- Vatikán napomenul trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, za to, že zrušil právnu subjektivitu rehoľného domu v Komárne a vyhlásil svoju arcidiecézu za jeho právneho nástupcu.  Vatikán dokumet, ktorým Orosch kláštor v Komárne zrušil, vyhlásil za neplatný a arcibiskupa vyzval, aby sa zdržal ďalších rozhodnutí v súvislosti s komárňanskými benediktínmi.

- V priebehu februára sa vyjasnili vzťahy na trnavskej radnici. Primátor  Peter Bročka určil za svojho prvého zástupcu Tibora Pekarčíka  (Lepšia Trnava), druhým viceprimátorom sa o niekoľko týždňov  neskôr  stal Matej Lančarič (Lepšia Trnava)

- Nové vedenie mesta vo februári rozhodlo, že celoročné terasy nakoniec na obnovenej Hlavej ulici nebudú. Pôvodný projekt rátal s tromi presklenými terasami, ktoré mali slúžiť vybraným stravovacím prevádzkam. Radnica napokon súťaž na prenájom plôch pre ich umiestnenie nevypísala. Jedným z dôvodov malo byť aj stanovisko Krajského pamiatkového úradu, ktorý celoročné sedenia stavať neodporúčal.

Skryť Vypnúť reklamu

- Mestská polícia začala na neporiadnych psičkárov nasadzovať hliadky v civile. Hoci ich náčelník označil za mimoriadne efektívne, aktuálne už v meste pre protest prokurátora neoperujú. Ten namietal, že uniforma je povinnou výbavou mestského policajta a bez  nej nemôže svoju činnosť vykonávať. Mesto však svoje nariadenie nezmenilo a čaká na rozhodnutie súdu, ktorý dá k hliadkam v civile definitívne stanovisko.

- Koncom mesiaca v Trnave otvorili prvú krytú farmársku tržnicu. Nahradila bývalú diskotéku na Zelenom kríčku, dnes je jej súčasťou aj reštaurácia s rybími špecialitami.

MAREC

-         Marec začal dramaticky v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën. Už v prvých dňoch tohto mesiaca sa na verejnosť dostala správa o hroziacom štrajku. Predmetom sporu medzi odborármi z OZ KOVO a vedením automobilky sa stalo zvýšenie miezd. Odborári v úvode požadovali celoplošné percentuálne zvýšenie miezd o deväť percent, zamestnávateľ im však ponúkol jednorazovú odmenu vo výške 220 eur pre každého zamestnanca, plus 100 eur pre všetkých, ktorí pracujú v trojzmennej prevádzke. Niekoľkomesačné vyjednávanie vyústilo 22. mája do štrajkovej pohotovosti, 19. júna niekoľko stoviek nespokojných zamestnancov pochodovalo Trnavou. Ostrý štrajk napokon vyhlásený nebol, 26. júna sa odbory a vedenie PSA dohodli, že v roku 2016 zarobí každý zamestnanec o 840 eur viac. Automobilka tiež zamestnancom vlani vyplatila jednorazovú odmenu 450 eur.

-         Na začiatku letného semestra začala po desiatich rokoch prerušovanej výstavby ubytovávať Trnavská univerzita svojich študentov vo vlastnom internáte na Rybníkovej ulici.

-         Zvláštne modrá farba Trnávky zamestnala 12. marca hasičov aj inšpektorov životného prostredia. Zákal spôsobila neznáma látka, ktorú do rieky niekto vylial. Podľa rozborov však nebezpečná nebola a nemala vplyv ani na kvalitu vody.

-         Na 20. marca si príroda pripravila nebeské divadlo, ktoré si nenechali ujsť ani desiatky Trnavčanov. Zatmenie slnka sledovali z okien a balkónov, z námestia a viacerí vyšli aj na Mestskú vežu. Na prírodný úkaz rýchlo zareagovali aj niektorí obchodníci, ktorí do ponuky mimoriadne zaradili zváračské sklíčka či špeciálne papierové okuliare.

-         Začala výstavba trnavského akvaparku, ktorý pre verejnosť otvorili 18. decembra. Ponúka niekoľko bazénov, dva tobogany aj wellness zónu so saunami a vírivkami. Tento rok by k nemu mala pribudnúť aj vonkajšia časť s letným kúpaliskom.

-         Spoločnosť Energiecomfort z Viedne oznámila svoj zámer predať podiel v spoločnom podniku s mestom Trnava TT-KOMFORT. Rakúsky podiel nakoniec kúpila firma STEFE SK z Banskej Bystrice. Spoločnosť, ktorá je správcom mestského majetku, dodávateľom tepla pre Trnavu a poskytuje aj ďalšie služby mestu a iným klientom, tak od 1. januára tohto roku zmenila názov z TT-KOMFORT na STEFE Trnava.

APRÍL

- Mimoriadne zasadnutie správnej rady piešťanskej nemocnice riešilo, ako sa Mária Domčeková stala šéfkou špitála. Legitímnosť jej funkcie spochybnila Generálna prokuratúra, lebo Správna rada, ktorá ju za riaditeľku zvolila, bola nesprávne vytvorená. Domčeková nakoniec vo svojej funkcii zostala až do septembra, kedy ju vystriedal Štefan Koňa, dovtedajší námestník riaditeľky pre chirurgické odbory. Zloženie správnej rady, ktoré ho zvolilo, však stále nezodpovedalo štatútu.

- Drevené premostenie, ktoré umožňovalo niekdajším obyvateľom Trnavy prejsť cez podmáčaný bažinatý terén neďaleko koryta Trnávky, odhalili archeológovia na Hviezdoslavovej ulici. Išlo už o druhý podobný nález, prvé zvyšky dreveného premostenia odhalila sonda pri budove pošty ešte v roku 2014.

-  Asi  sedemdesiat policajtov hľadalo po lošonských lesoch 58-ročného muža, ktorý sa vlastnej rodine vyhrážal, že všetkých postrieľa. Muž sa v horách skrýval celú noc, neskôr sa vzdal polícii.

-  V apríli začali práce na obnove mosta na Radlinského ulici.  Most, ktorý bol  vo veľmi zlom technickom stave, mesto nechalo zbúrať a na jeho mieste postavilo  nový. Výstavbu skomplikovalo nestabilné podložie, ktoré prvotné sondy neodhalili a ukázalo sa až po strhnutí mostného telesa. Pred  samotnou výstavbou tak bolo najprv potrebné spevniť oba brehy. Nový most vrátane lávky pre peších odovzdali na konci októbra, celkové  náklady presiahli 880-tisíc eur.

-  Zasadanie mestského zastupiteľstva poznačila kauza poslanca Adama Peciara (Lepšia Trnava), ktorý hlasoval za neprítomného kolegu z klubu Šimona Štefunka. Po prevalení hlasovania sa obaja vzdali svojich funkcií predsedov a podpredsedov komisií, Peciar  tiež skončil v Mestskej rade. Svoju ročnú poslaneckú odmenu sa obaja rozhodli venovať dvom školám.

MÁJ

- V úvode mája bola dva týždne uzavretá cesta pri amfiteátri. Dôvodom bola  výstavba lávky pre peších, ktorá vedie od nákupného centra City Arena ponad Hlbokú ulicu na Družbu.

- Verejnosti sa po kauze zrušenia dominikánskeho kláštora opäť pripomenul arcibiskup Orosch. Po jeho žiadosti stiahli organizátori gospelového festivalu Lumen z programu moderátorku Adelu Banášovú, ktorá sem mala prísť so svojou talkshow Trochu inak.

- Na Hlavnej ulici sa uskutočnil prvý Blšák a Restaurant day, počas ktorého si jednodňovú pop-up reštauráciu „Kubik bistro“ otvorila nezisková organizácia Bronco. Podujatie malo veľký úspech, Trnavčania mohli priamo v centre mesta nájsť originálne kúsky oblečenia, tašky, šatky, krásne korále, domáce potreby, starožitnosti, detské hračky a mnoho iného.

-  Rekonštrukcia obchodného domu Jednota so sebou priniesla aj archeologický prieskum v jej obslužnom dvore, kde by mal byť vstup do plánovaného podzemného parkoviska. Na niekoľkých desiatkach štvorcových metrov tu archeológovia našli nielen základy tehlového domu, pravdepodobne zo 14. storočia, ale aj keramiku, kosti zvierat, fragmenty skla či studňu so zachovanou drevenou konštrukciou.

- Trnavská vodárenská spoločnosť v máji predstavila svoj zámer vytvorenia dcérskej spoločnosti aj navýšenia základného imania. Po verejnej diskusii napokon na konci júna riadne valné zhromaždenie nič z toho nepovolilo. Namiesto toho nasledovali v júli personálne zmeny v predstavenstve, v polovici augusta skončil po necelom roku vo funkcii generálneho riaditeľa Radoslav Jakab. Dodnes ho nikto oficiálne nenahradil.

JÚN

-  Altánok na dvore rodinného domu v obci Lehnice v okrese Dunajská Streda spadol začiatkom júna na štyroch ľudí. Dvaja vyviazli bez vážnejších zranení, ďalší dvaja potrebovali lekárske ošetrenie.

- Policajti v spolupráci s finančnou správou odhalili neoprávnené nadmerné odpočty DPH vo výške osem miliónov eur. V nich bol zapletený aj vedúci oddelenia kontroly z Daňového úradu v Trnave. Ten bol takmer tri mesiace na úteku, potom sa sám prihlásil na polícii. Obvinili ho zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a daňových deliktov.

- Aktualizácia rozpočtu i doposiaľ rutinné  schvaľovanie platu primátora spôsobili v mestskom zastupiteľstve v Trnave ostrú výmenu názorov. Parlament rozdelený na dva generačné i politické tábory nachádzal konsenzus len ťažko. Zastupiteľstvo sa začalo s hodinovým oneskorením, ktoré spôsobilo pretiahnutie rokovania mimoriadnej mestskej rady. Napriek tomu, že jej úlohou je materiály predjednať, na dĺžke rokovania sa to neodrazilo. Poslanci zasadali až do polnoci, na prerokovanie viac ako päťdesiatich bodov potrebovali desať hodín. Bročka po tomto zasadnutí dokonca začal hovoriť o zrušení Mestskej rady, doposiaľ sa tak však nestalo.

- Spoločnosť North Tower predstavila verejnosti svoj zámer obnovy severnej veže hradobného opevnenia. Plochu na križovatke Rybníkovej a Hlbokej ulice plánuje riešiť ako celok a preinvestovať tu asi 800-tisíc eur bez DPH. Súčasťou novovybudovaného komplexu by mala byť kaviareň, reštaurácia, dva byty, výstavný priestor, parkovisko, parčík či detské ihrisko. Pozemky s investorom mesto vysporiadalo na novembrovom rokovaní zastupiteľstva, výstavbe tak nič nestojí v ceste.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 605
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 891
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 641
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 291
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 434
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 393
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 294
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 313
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 490
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Trnavská automobilka sa aktívne zapojí do testovania zamestnancov

Štát umožnil firmám nad 4 000 zamestnancov, aby urobili testovanie v rámci celoplošného testovania vo vlastnej réžii.

Produkcia áut v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia

FOTO: Jesenná atmosféra v Dolnej Krupej

Pozrite si pekné fotografie z prostredia parku pri miestnom kaštieli.

V Trnave bude pre testovanie na COVID-19 pripravených 55 odberových miest

Mestský úrad v Trnave zverejnil okrem zoznamu odberových miest aj zoznam ulíc, ktoré k týmto miestam pričlenil. Primátor Peter Bročka ľudí prosí, aby prišli na pričlenené odberové miesto.

Ilustračné foto.

V Trnave sa za administrátorov a dobrovoľníkov prihlásilo 763 ľudí

Za dobrovoľníkov a administratívnych pracovníkov pri celoplošnom testovaní na COVID-19 sa formou online dotazníka v Trnave za menej než jeden a pol dňa prihlásilo 763 ľudí.

Trnava

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie na Covid-19 v liptovských mestách.

Už ste čítali?