TRNAVA. Informačné letáky, ktoré názorne zobrazujú, čo do kanalizácie nepatrí, roznáša Trnavská vodárenská spoločnosť (TAVOS) v týchto dňoch obciam i bytovým správcovským spoločnostiam. Chce tak zamedziť upchávaniu kanalizačných potrubí a prečerpávacích staníc, ktoré sa dnes stalo problémom číslo jeden.
Do kanalizácie sú totiž ľudia schopní vyhodiť nielen zvyšky jedla, ale napríklad aj dámske hygienické potreby, detské plienky, obväzy, stavebný odpad z prestavby bytu, igelitové sáčky či staré lieky.
Problémový olej
Samostatnou kapitolou je použitý jedlý olej, ktorý dokáže narobiť poriadnu šarapatu.
„Vylievanie oleja z domácností do kanalizácie patrí medzi najzávažnejšie problémy, ktoré musíme riešiť. Olej sa nabaľuje na vnútorné steny kanalizačných potrubí, čo spôsobuje zmenšovanie priemeru potrubia a tým dochádza k znižovaniu prietočnosti v kanalizačných sieťach, až k úplnému upchatiu. To má za následok spôsobenie havarijnej situácie – neodvádzanie odpadových vôd z danej lokality, alebo nehnuteľnosti,“ hovorí Oľga Štefániková, poverená zastupovaním technicko – prevádzkového a investičného riaditeľa TAVOS.
Problémy pritom evidujú najmä v okolí stravovacích prevádzok a veľkých bytových domov na trnavských sídliskách.„Vzniknuté problémy sú nahlasované na centrálny dispečing spoločnosti TAVOS a následne ich rieši divízia odvádzania odpadových vôd hydromechanickým čistením, v súčinnosti s inšpekčným monitorovacím vozidlom s kamerovým systémom,“ povedala Štefániková.
Suma za odstránenie takejto poruchy sa pritom pohybuje rádovo v stovkách eur.
Kam s ním?
Ekologická likvidácia oleja z domácností si vyžaduje najmä disciplinovanosť obyvateľov.Tí by mali myslieť na to, že po vyprážaní je potrebné nechať olej vychladnúť a potom precediť do uzatvárateľnej nádoby. Podobne treba naložiť aj s olejom z konzerv alebo nakladaných syrov. Len olej bez zvyškov potravy je totiž možné odovzdať na zberných miestach.
Trnavčania ho môžu podľa Jany Gmitterovej z kancelárie primátora odniesť napríklad na niektorý zo zberných dvorov.„Mesto zabezpečuje zber použitých jedlých olejov z domácností prostredníctvom zmluvného partnera, spoločnosti .A.S.A.. Tá následne odovzdá odpad oprávnenej organizácii na jeho ďalšie spracovanie a využitie,“ povedala Gmitterová.
Olej berú len niektoré benzínky
Okrem zberných dvorov je možné olej priniesť aj na čerpacie stanice spoločnosti Slovnaft. V Trnave sa zber realizuje na čerpačkách na Bratislavskej ulici a Bučianskej ceste, v Piešťanoch je to na Bratislavskej ulici. V Hlohovci zatiaľ Slovnaft použitý olej nezbiera.
„Verejnosť iniciatívu Slovnaftu víta a na možnosť odovzdať použitý kuchynský olej si rýchlo zvyká. Z čerpacích staníc, kde sa zber realizuje už viac rokov, máme odozvu, že majú zákazníkov, ktorí chodia pravidelne odovzdávať použitý olej,“ povedal hovorca spoločnosti Anton Molnár.V októbri spustili zber použitého kuchynského oleja na 88 čerpacích staniciach v sedemdesiatich mestách a obciach Slovenska.
„Za ten čas sme vyzbierali viac ako 1500 kilogramov oleja. Od začiatku projektu v roku 2011 je to takmer desať ton,“ doplnil Molnár.Odovzdaný olej pritom partnerská spoločnosť Slovnaftu Meroco ďalej upravuje a vyrába z neho biozložku. Tú Slovnaft následne pridáva do motorovej nafty.
Do prírody sa nedostane
Zaujímalo nás tiež, či olej vylievaný do kanalizácie neškodí prírode. Hovorkyňa Green-peace Slovensko Miroslava Ábelová však uviedla, že takýto spôsob jeho likvidácie spôsobuje len ekonomické škody.„Olej z fritéz znečisťuje a zanáša kanalizáciu. Zvyšuje to ekonomické náklady a náklady na energie počas čistenia kanálov. Oveľa lepšie a výhodnejšie je energeticky zhodnotiť použitý fritovací olej – buď na výrobu biopalív, alebo na iné účely,“ povedala Ábelová.
Splachovanie takéhoto oleja by podľa nej nemalo znečisťovať prírodu, keďže odpad v kanalizáciách prechádza cez čističky. Väčším problémom je podľa nej motorový olej, ktorý znečisťuje vodu a spôsobuje úhyn živočíchov.