TRNAVA. Interaktívnu mapu s vyznačením bezbariérových priechodov, toaliet, parkovania a objektov so vstupom pre vozíčkarov plánuje zverejniť radnica na svojej webstránke.
Je to jedno z ďalších opatrení, ktorým vychádza v ústrety telesne postihnutým spoluobčanom i návštevníkom Trnavy. Za dlhodobý prístup k zľahčeniu podmienok pre každodenný život tejto skupiny ľudí sa mesto stalo držiteľom hlavnej ceny v kategórii samospráv tohtoročnej súťaže Samospráva a Slovensko bez bariér. Do súťaže sa prihlásila takmer dvoma desiatkami zrealizovaných projektov.
"Našou snahou je prispievať k vytváraniu prostredia priateľského nielen k vozičkárom, ale aj mamičkám s kočíkmi či starším občanom so zhoršenou pohyblivosťou," povedala vedúca odboru stavebného a životného prostredia na Mestskom úrade Iveta Miterková, ktorá v Trnave koordinuje realizáciu bezbariérových projektov už od roku 2008. Mesto spolupracuje s občianskym združením Klub vozíčkarov a s Úniou nevidiacich a slabozrakých a systematicky vytvára podmienky pre nezávislý pohyb hendikepovaných občanov na území Trnavy. Bezbariérovosť sa stala samozrejmou podmienkou pri rekonštrukciách objektov, tvorbe ucelených trás či prepojení jednotlivých kľúčových inštitúcií.
Projekt Slovensko bez bariér vznikol v roku 1999 z iniciatívy Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov SR, občianskeho združenia GEMMA '93 a Únie miest Slovenska s cieľom aktivizovať spoločnosť k zlepšeniu životných podmienok občanov so zdravotným postihnutím a ich zaradenia do plnohodnotného spoločenského života. Na základe podnetu obyvateľov a predstaviteľov miestnej samosprávy organizujú súťaž Samospráva a Slovensko bez bariér.