TRNAVA. Trnavčan Štefan Nemček z Vlárskej ulice predstúpil so svojím problémom aj pred mestských poslancov. Začiatkom októbra radnica iniciovala stretnutie so zástupcami Povodia Váhu, obvodného úradu životného prostredia a pánom Nemčekom.
Dôvodom bola zatopená pivnica, z ktorej už desať rokov Nemček odčerpáva vodu. Každý deň. Podľa jeho slov sa problémy objavili práve po rekonštrukcii koryta blízkej ľrnávky.
Odborný posudok to vylúčil
Vodohospodári sa odvolávali na odborný posudok. Pivnicu na Vlárskej zmerali, aby zistili, že úroveň pivnice je asi o tridsať centimetrov nižšie ako dno Trnávky.
„Upravené koryto toku nemôže ani v prípade ideálnych geologických podmienok ovplyvňovať pivnicu Nemčeka, nakoľko je dno toku Trnávka zamerané na úrovni Vlárskej ulice vyššie ako úroveň dna pivnice," povedal ešte v októbri Ľuboš Krno, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP).
Nemček týmto meraniam nedôveroval a na vlastné náklady si objednal nezávislého geodeta. Ten mu však potvrdil rovnaké čísla. „Je to zhruba v tých tendenciách, aké uvádzali," zhrnul Nemček. O svojich meraniach už informoval aj SVP.
Pivnicu prestane zrejme používať
Vodu v pivnici má aj teraz, chodí po plastových prepravkách, ktoré uložil na dno pivnice. Skladuje tam ovocie, zeleninu a kompóty. Asi poslednú sezónu. „Bola to výborná pivnica, mala permanentnú vlhkosť, nikdy mi vnejnič nezhnilo," zaspomínal.
Teraz premýšľa, že ju odstaví. Takéto podmienky predsa len nie sú vhodné na skladovanie. Nevie si však stále vysvetliť, prečo sa problém so spodnou vodou začal prejavovať až po úprave koryta. „Vykopal som ju spolu s mojim bratom niekedy v roku 1985, zatekať do nej začalo až o 25 rokov neskôr," dodal.
Nové koryto nemá vplyv na spodné vody
„Ak si pán Nemček dal urobiť nezávislý odborný posudok, tak nič iné sa nedalo ani očakávať, ako to, čo SVP tvrdil od začiatku," skonštatoval aktuálne Krno s tým, že rekonštrukcia Trnávky medzi mostmi na Mikovíniho a Tamaškovičovej v takej podobe, ako bola vybudovaná, nemá žiadny vplyv na zvýšenie hladinového režimu podzemných vôd v priľahlom území.
„A v žiadnom prípade nemôže spôsobovať ani zatekanie do pivníc občanov na Vlárskej ulici vrátane pána Nemčeka," ubezpečil Krno. Svoje tvrdenie odôvodňuje výsledkami odborného posudku, ktorú dali vypracovať ešte pred dvomi rokmi.
Výsledky posudku prezentoval na okresnom úrade ešte koncom roku 2013 Andrej Šoltés z zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý je podľa Krna odborníkom práve na vodohospodárstvo a vodné stavby. V prípade, ak by sa zistil nepriaznivý vplyv, tak by posudok zahŕňal ajnávrh technického riešenie.
Úprava koryta Trnávky medzi mostmi na Mikovíniho a Tamaškovičovej ulici vyšla na 1,3 milióna eur. Nové koryto zrýchlilo prietok vody, čo zamedzuje zanášaniu toku usadeninami, z ktorých sa šíril zápach.
Viac ako sto obyvateľov podpísalo v roku 2010 petíciu, v ktorej požadovali vrátiť veci do pôvodného stavu. Nové vybetónované koryto totiž podľa nich zabraňuje prirodzenému odtekaniu spodných vôd do Trnávky.