TRNAVA. Pamätník Osloboditeľov stojí na Námestí SNP v Trnave už od roku 1959, kedy nahradil sochu Milana Rastislava Štefánika. Prežil aj pád socializmu. Hoci sa krátko po novembri 89 diskutovalo o jeho sťahovaní, nakoniec k nemu nikdy nedošlo. Koncom deväťdesiatych rokov mu to hrozilo asi najviac, keď do toho zaangažovali aj ministerstvo obrany.
Premiestniť ho chceli do areálu bývalých trnavských kasární. Malo ísť o symbolické gesto, práve odtiaľ totiž v roku 1944 vyštartovala trnavská posádka na pomoc Slovenskému národnému povstaniu. Dnes sa nad zmenou jeho „bydliska“ už neuvažuje, skôr naopak, radnica plánuje využiť jeho potenciál.
Pamätník má statické problémy už dávnejšie
Súsošie Osloboditeľov je v súčasnosti pamätihodnosťou mesta. Ešte pred tromi rokmi sme informovali, že pamätník má vážne statické problémy.
Poruchu má základná doska. Ťažké sochy z bronzu zatlačili podstavec do zeme, jemný náklon pylónu pod súsoším smerom doľava voľným okom príliš nevidno. Stav zrejme nie je vážny, mesto doteraz nepodniklo žiadne kroky, aby sa o tom presvedčilo. V akom stave je momentálne pamätník si nedovolí odhadnúť ani Tomáš Kucman, ktorý ho pred šiestimi rokmi reštauroval.
„Doteraz sa nerobili žiadne merania, ktoré by to mali potvrdiť. Či ide o trvalý stav alebo sa zmenil, môže byť posúdené len na základe monitoringu – priebežného merania. Inak je to len dohad,“ spresnil s tým, že ide o niekoľkoročnú záležitosť. Stav sa teda stabilizoval alebo zhoršil. V každom prípade sa nezlepšil.

Iba ho pripravujú na oslavy
O pamätník sa od roku 1999 stará Správa kultúrnych a športových zariadení (SKaŠZ) mesta Trnava. Táto príspevková organizácia sa stará iba o čistotu okolia v čase osláv. Ročné náklady na údržbu sú 150 eur, pamätník umyjú, pozbierajú odpadky, vytrhajú trávu medzi dlažbou a odvezú staré vence. Stavebné zásahy SKaŠZ nerieši, tie sú v réžii mesta.
Posledná obnova prebehla ešte v roku 2009. Išlo o chemické čistenie bronzového súsošia a vyšpárovanie schodiska. Boli to však iba estetické úpravy. Problémy so statikou mal pamätník už vtedy, no žiadny z projektov sa nimi nezaoberal.
Pomohla by jeho obnova
Podľa Kucmana by pamätníku pomohla zásadná obnova. Vzhľadom na finančnú náročnosť ju považuje za nereálnu. Najskôr by sa musel rozobrať, vrátane podkladov, musel by sa urobiť nový základ, zreštaurovať všetky časti a znova to celé osadiť. Drahé by bolo aj jeho sťahovanie.
„Odhliadnuc od ideového podtextu, ide po sochárskej stránke o veľmi kvalitné súsošie. Prekládka celého diela na iné miesto by s vysokou pravdepodobnosťou presahovala náklady na jeho revitalizáciu,“ skonštatoval ešte pred tromi rokmi Kucman. Osloboditelia sa v blízkej budúcnosti zrejme dočkajú väčšej pozornosti od mesta. Momentálne nie je súsošie ani osvetlené, pouličné lampy iba „zľahka“ osvecujú podstavec, vojakov z bronzu „pohlcuje“ tma.
„Do rozpočtu sa pripravuje komplexná rekonštrukcia danej lokality v nadväznosti na zrekonštruovaný parčík pri evanjelickom kostole,“ napísal v maile Pavol Tomašovič, hovorca mesta. V súčasnosti sa čaká na stanovisko archeológov na nález prednej brány hradobného systému pred budovou okresného súdu.
Možno navrhnú jeho opravu
„V spolupráci s pamiatkovým úradom by sme radi daný nález priznali a zakomponovali do celkovej rekonštrukcie daného územia,“ dodal Tomašovič. Jeho súčasťou je aj pamätník, posúdia stav a navrhnú jeho prípadnú opravu. Radnica uvažuje o využití pamätníka pre zatraktívnenie vstupu do centra mesta. „Popri existujúcich komponentoch a umeleckých objektoch, ako napríklad Pomník Jána Koniarka, Pomník Osloboditeľov, Pomník nespravodlivo stíhaných tu môže vzniknúť turisticky i oddychovo atraktívna nástupná plocha na pešiu zónu s ojedinelými stopami bohatej histórie mesta,“ zhrnul Tomašovič.
Ak mesto nebude konať, obnovu naplánuje SKaŠZ. „V prípade, ak mesto nebude naďalej pokračovať v obnove pamätníka, SKaŠZ naplánuje postupnú realizáciu jeho obnovy, pričom presnú špecifikáciu reštaurovania bude možné určiť až po hlbšej analýze jednotlivých prvkov a zabezpečení podrobnejšieho stavebno-technického rozboru statickej základnej dosky terasy,“ potvrdila Lýdia Hubinská z SKaŠZ mesta Trnava.
O samotnej rekonštrukcii nakoniec aj tak budú musieť rozhodnúť mestskí poslanci, či obnovu začlenia a podporia v rozpočte.