TRNAVA. Po tom, ako poslanci odsúhlasili predaj a použitie mestských pozemkov pre investora, ktorý plánuje nanovo vybudovať severnú vežu, je hradobný systém čoraz viac v pozornosti mesta.
Radnica ho plánuje aktívne využívať, premyslené už má, kde by mohli v najbližšom období pribudnúť vyhliadkové ochodze. Tie by mali domácim i turistom sprostredkovať nielen pohľad na mesto z koruny hradieb, ale aj nový zážitok.
Prekážka
Len nedávno zrekonštruovanú a sprístupnenú baštu pri Bernolákovej bráne by chcelo mesto využiť ako nástupný bod na hradby v ich západnom úseku. Prekážkou je však jedenásť garáží a stojisko na kontajnery, ktoré hradby zakrývajú a kazia celkový dojem.
Mesto preto poslalo ich majiteľom list s ponukou na iné riešenie. „Ponúkali sme finančnú náhradu a náhradu garážových státí v podzemí na Vajanského. Reakcie ľudí sú zatiaľ zmiešané, všetky odpovede sme však ešte nedostali. Potom to zosumarizujeme a budú nasledovať osobné stretnutia,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka (Lepšia Trnava).
Vyjadril sa, že podľa jeho názoru sú garáže v tomto priestore otrasné, na budúci rok nechá vraj premiestniť aj kontajnerové stojisko, ktoré je umiestnené pri nich.
Stavali ich vlastnými rukami
Garáže pri hradbách stoja podľa jednej z majiteliek už asi štyridsať rokov. Z ponuky mesta nadšená nie je, garáže by bola ochotná vzdať sa len za adekvátnu náhradu. Tehlová stavba s plochou viac ako 25 metrov štvorcových má totiž trhovú hodnotu asi desaťtisíc eur.
„Ponúkli nám staré garáže na Vajanského, ktoré sú v hroznom stave. Nie sú to ani garáže, ale stojky. My máme kvalitné tehlové garáže a neviem, prečo by som si mala dať vyvlastňovať niečo, čo som pred štyridsiatimi rokmi sama postavila,“ povedala.
Spomína, že kedysi tu stáli staré domy, ktoré nechala vtedajšia samospráva zbúrať. „Museli sme sami vyviezť sutinu, pozasýpať studne, jamy, upraviť terén a až potom sme si tam mohli postaviť garáže,“ doplnila majiteľka.
Podľa jej informácií stoja tri z jedenástich garáží na pozemkoch mesta, ostatní vlastníci si mali v minulosti odkúpiť aj pozemok.
Vyhliadka bez výhľadu?
Majiteľom garáží sa nepozdáva ani dôvod, pre ktorý by sa mali svojich priestorov vzdať. Vyhliadka v tomto úseku hradieb sa im zdá zbytočná. „Na jednej strane budú pozerať do okien ľuďom zo sídliska, na druhej budú cez strieľne vidieť akurát stromy,“ hovoria.
Hovorca radnice Pavol Tomašovič však oponuje, že aj táto časť mesta má svoje čaro. „Ak sa to urobí dobre, možno spolu s nejakou vizualizáciou, budú môcť ľudia vidieť nielen františkánsky kostol, ale aj priestor starého trhoviska. Práve pri Bernolákovej bráne bol v minulosti totiž chlebový rínek,“ povedal Tomašovič.
Bročka dodal, že výhľad nie je jediným cieľom sprístupnenia hradieb. „Je to aj o zážitku. Ste v korune stromov, na stredovekých hradbách, niekto vám o nich rozpráva... Je to niekedy viac o emócii,“ povedal.
Ďalšie úseky
Prioritou mesta na sprístupnenie je podľa Bročku najmä na úsek na Michalskej ulici. „Po dokončení stavby severnej veže by sme mohli prejsť po hradbách prakticky celou Michalskou ulicou okrem úsekov, kde boli zničené a sú riešené len náznakovo,“ povedal Bročka.
Podľa jeho slov bude ulica plniť funkciu rotundy, kde na jednej strane bude zaujímavá severná veža a želiarsky domček, na druhej strane karner.„Pripravujeme vizualizácie karnera, je tu Bazilika sv. Mikuláša, naznačený Kostol sv. Michala a údajne tu bol ešte jeden starší kostol. Je to najväčšia koncentrácia takýchto stavieb v meste a naším cieľom je ju viac zatraktívniť pre turistov,“ povedal Bročka.
Na hradby by sa malo dať dostať aj v pripravovanom parčíku Bela IV. pri Rybníkovej ulici. Sprístupnené by mohli byť aj ďalšie úseky, napríklad za Západoslovenským múzeom, to však bude závisieť od rozhodnutia pamiatkarov.
Bročka počíta s tým, že ochodze by neboli otvorené stále, ale z bezpečnostných dôvodov by fungovali v presnom režime.