TRNAVA. Počas minulého roka rozdali mestskí policajti v Trnave za dopravné priestupky pokuty za viac ako 100-tisíc eur. Od začiatku tohto roka do 19. októbra to je už vyše 82-tisíc eur. Väčšina z nich sa týka statickej dopravy.
Priemernú výšku pokuty za dopravný priestupok v predchádzajúcom roku vyrátali na 19,40 eura. „Príslušníci mestskej polície (MsP) využívajú svoje sankčné možnosti veľmi striedmo.
Často, ak sa vodič dopustí priestupku po prvýkrát, väčšinou ho iba napomenieme,“ spresnil Ivan Ranuša, zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) v Trnave. Odťahovú službu volajú iba ojedinele. V minulom roku iba trikrát, rovnaký počet zatiaľ zaevidovali aj v tomto. „Využívame ju naozaj iba zriedka, spravidla, ak nesprávne stojace vozidlo bráni odjazdu iného vozidla, z parkovacieho miesta, domu či dvora,“ popísal Ranuša.
Najskôr hľadajú majiteľa auta
Aj v takýchto prípadoch sa však snažia nájsť šoféra, k odtiahnutiu vraj pristupujú až po vyčerpaní všetkých možností. Sankcia za takýto dopravný priestupok sa pohybuje okolo 50 eur.
Vodič navyše musí uhradiť aj „odťahovku“, čo je ďalších 42 eur. A 3,60 eura sa platí za každý deň parkovania vozidla na parkovisku odťahovej spoločnosti. Na základe zmluvy vozidlá v Trnave odťahuje spoločnosť KLAS na vlastné parkovisko na Kalvárii.
Oveľa častejšie mestskí policajti využívajú takzvané papuče. Hlavne vtedy, ak ide o závažnejšie dopravné priestupky. Či už nevhodné státie na chodníku, verejnej zeleni a ďalšie. Aj vtedy, ak ide o „chronického“ priestupcu, o ktorom vedia, že nebude reagovať na blokovú pokutu za stieračom.
Podľa našich zistení asi najviac papúč osadia policajti na Žarnovovej ulici pri nemocnici. Autá tam často stoja aj na žltej čiare či v podjazde, kde je to zakázané.
Pred nemocnicou niektorí často parkujú na miestach určených pre invalidov či sanitky. Aj takýmto nasadia papuču. Od skorých ranných hodín bývajú parkovacie možnosti v okolí nemocnice vyčerpané, aspoň čiastočne by mala pomôcť plánovaná výstavba asi 50 parkovacích miest pri podjazde v areáli špitála. Zhotoviť ho chcú do konca tohto roka.
Papuča nie je pokuta
„Technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla, takzvaná „papuča“, nie je trestom za spáchaný priestupok. Je to prostriedok, ktorý polícia využíva na zabránenie odjazdu motorového vozidla s cieľom zistiť páchateľa priestupku, priestupok objasniť a prejednať,“ vysvetlil Ranuša .
Ak ju vraj nepoužijú, objasňovanie priestupkov býva spravidla časovo náročnejšie. Papuča vraj automatiky neznamená, že šofér dostane pokutu.
Je to však vysoko pravdepodobné. Ranuša pripustil, že evidujú iba málo prípadov, keď po osadení papuče dotyčný nakoniec nedostal pokutu.