CÍFER. Takmer sedemdesiat ťažkých osudov obyvateľov Cífera a miestnych častí Pác a Jarná približuje publikácia Nespravodlivo stíhaní, ktorú vydal Obecný úrad v Cíferi. Anna Michalcová ju zostavila prevažne zo spomienok a autentických svedectiev rodinných príslušníkov alebo známych tých, ktorí sa socialistickému režimu postavili tvárou v tvár. Mnohí z nich sa rehabilitácií po roku 1989 nedožili.
"Spolu s osudmi prenasledovaných mapuje táto kniha aj príbehy nášho zla a našej zbabelosti, jednu z tienistých kapitol nášho spoločenstva. V súlade s tradíciou hrubých čiar by sme ju podvedome chceli najradšej vymazať, tak ako všetko zlé a zahanbujúce z našich životov. Avšak, ak odpustenie je jedinou cestou k uzdraveniu, tak ospravedlnenie je najlepšia cesta k odpusteniu,“ napísal v predslove knihy Maroš Sagan, starosta Cífera.
Knihu Nespravodlivo stíhaní vydala obec pri príležitosti výročia novembrových udalostí z roku 1989.
Mnohé zo skutočných príbehov v knihe sú s odstupom desaťročí len ťažko uveriteľné. Takým je aj prípad manželov Imricha a Magdalény Morvayovcov, ktorí boli Okresným súdom v Trnave v polovici minulého storočia odsúdení za sabotáž. Tá podľa zverejneného rozsudku spočívala v tom, že zasiali menej jačmeňa, slnečnice "a skoré zemiaky nezasiali vôbec“.
Okrem toho Imrich Morvay "úmyselne zaoral cukrovú repu, hoci táto bola pekná a javila predpoklady na dobrú úrodu“. Podľa súdu obaja manželia úmyselne sťažovali plnenie jednotného hospodárskeho plánu, za čo si Imrich Morvay odsedel vo väzení tri roky, jeho manželka jeden rok, okrem toho prišli o všetok majetok a dostali aj pokutu.
Prezentácia knihy sa uskutočnila v stredu v kultúrnom dome v Cíferi.