TRNAVA. Púť k Panne Márii Trnavskej sa začína dnes v Trnave v rámci každoročnej Trnavskej novény. Historické kroniky zaznamenali, že v roku 1710 v Trnave zúril mor. Obyvatelia išli 21. novembra s uctievaným obrazom Panny Márie Trnavskej v procesii z Baziliky sv. Mikuláša, ktorá bola a aj teraz je farským kostolom, na dnešné Trojičné námestie a prosili modlitbami Pannu Máriu o pomoc, a práve vtedy sa mor prestal šíriť.
Uctievanie obrazu Panny Márie Trnavskej, ktorý je umiestnený v kaplnke baziliky od roku 1585, má viac ako 300-ročnú tradíciu. Aj napriek tomu, že je len kópiou predlohy z rímskeho kostola sv. Alexeja a Bonifáca, stal sa jedným z najvýznamnejších symbolov slovenského Ríma. Obyvatelia mesta vnímali tieto súvislosti ako vonkajší prejav ochrany mesta Pannou Máriou.
Preto jej z vďaky sľúbili, že sa každú sobotu bude konať ďakovná omša a raz do roka deväťdňová novéna. Okrem zázraku z roku 1710 sa traduje aj iný z roku 1663, keď Turci ohrozovali Ostrihom a na dreve maľby sa údajne objavili kvapky krvi. Obraz slzil trikrát, aj počas kuruckej vojny v roku 1708. Vtedy bola ustanovená komisia, ktorá prípad slzenia vyšetrovala. Na základe výsledkov skúmania ostrihomský arcibiskup Kristián August 19. decembra 1708 schválil verejnú úctu obrazu Panny Márie Trnavskej.
Trnavská novéna je tento rok zameraná na Rok zasväteného života. Trnavská novéna sa tradične začína prenesením uctievaného obrazu Panny Márie Trnavskej na hlavný oltár baziliky. V nedeľu 15. novembra bude slávnostnú svätú omšu sláviť gréckokatolícky mukačevský biskup Milan Šášik.