PIEŠŤANY. Už v dávnej minulosti ľudia využívali teplú vodu zo zeme v Piešťanoch na oddych, v jamách pri Váhu sa kúpali. Neskôr sa tým stali známe po celom Uhorsku. Ešte v 19. storočí si otvoril v kúpeľoch ordináciu František E. Scherer ako prvý kúpeľný lekár. Skutočný rozmach kúpeľov sa však datuje na prelome 19. a 20. storočia.
Bolo to presne v roku 1888, keď si zanedbané kúpele od vtedajších vlastníkov Erdodyovcov prenajala rodina Winterovcov. Tí ich zveľaďovali až do začiatku 2. svetovej vojny. Potom o ne prišli, najskôr im ich zobral Slovenský štát, po vojne zasa komunisti.
Bahno a voda
Kúpele v Piešťanoch patria k najznámejším v celej Európe vďaka liečbe reumatizmu a rehabilitácii pohybového a nervového systému. Základom sú sírne bahno a termálna minerálna voda. „Špecializovaní a skúsení lekári zostavia pre každého hosťa individuálny program liečby, výberom z desiatok procedúr," uviedla Miroslava Robochová z Piešťanských kúpeľov. Medzi najznámejšie patria termálny kúpeľ, bahnisko či bahenné zábaly.
Termálna voda sa dá piť, v primeranom množstve má liečivé účinky. Na Kúpeľnom ostrove sú viaceré fontánky, kde si ju môžete načapovať. Využívajú to návštevníci kúpeľov, mesta a aj mnohí domáci. Voda je charakteristická svojím zápachom, obsahuje vysoký podiel sírovodíka. V súčasnosti majú kúpele k dispozícii 2085 lôžok. Najviac klientov momentálne evidujú podľa Robochovej hlavne zo Slovenska a Čiech.
Arabi chodia v lete
Početnú skupinu tvoria aj Nemci a klienti z rusky hovoriacich krajín. Arabi navštevujú kúpele hlavne počas leta. Neodmysliteľnou súčasťou kúpeľov je aj rozľahlý park, ktorý je prístupný všetkým. Okrem udržiavaných záhonov a viacerých cudzokrajných drevín sú tam aj voliéry s pávmi, bažantmi a ďalšími vtákmi či viaceré jazierka s korytnačkami, rybičkami a leknami.
Tie sú každodenným lákadlom pre mamičky s malými deťmi. Nechýba hlavná fontána či detské ihrisko. Všade platí zákaz vjazdu vozidiel i bicyklov. V súvislosti s kúpeľmi sa posledné roky skloňuje piešťanské letisko. „Veľa našich klientov je už vo vyššom veku a cesta autom či autobusom je aj z dôvodu ochorení pohybového aparátu veľmi náročná až nemožná. Letecké spojenie sa z toho ohľadu javí ako dobrý spôsob dopravy," zhrnula Robochová. Zavedenie pravidelnej linky sa doteraz nepodarilo zrealizovať, letisko slúži hlavne charterovým, výcvikovým letom a, samozrejme, letným festivalom.
Sissi i Vlasta Burian
K najznámejším osobnostiam, ktoré kúpele v minulosti navštívili, patria rakúsky cisár a uhorský kráľ Karol I., nemecký cisár Wilhelm II. a bulharský cár Ferdinad I. Zabudnúť nemožno ani na legendárnu Alžbetu Bavorskú alias Sissi, ktorá Piešťany viackrát navštívila aj so svojím manželom Franzom Jozefom I. Neskôr sa tu liečila ajdcéra maliara Alfonza Muchu, ktorý neskôr kúpeľom z vďaky daroval obraz. Ďalejčeský komik Vlasta Burian, spisovatelia Jaroslav Hašek, Janko Jesenský, Janko Alexy či skladateľ Eugen Suchoň. Nechýbali ani indickí maharadžovia či arabskí šejkovia. V čase Winterovcov, ktorým asi najviac vďačia kúpele za svoju dnešnú podobu, vznikol ajich neodmysliteľný symbol - barlolamač. Postavili viaceré kúpeľné budovy vrátane dodnes fungujúceho hotela Thermia Palace.
V roku 1939 Ľudovítovi Winterovi z rasových dôvodov slovenská vláda kúpele zobrala. Po skončení vojny sa vrátil späť do Piešťan, no o kúpele znova prišiel. Po znárodnení v roku 1948. Winter prežil zvyšok svojho života v Piešťanoch v chudobe.