TRNAVA. Je to jediná krčma v dedine a preto je, ako to býva zvykom, strediskom miestneho spoločenského života najmä počas všedných dní. Od predchádzajúceho vlastníka ju získala za 55.000 eur. Jej ročný rozpočet je 60.000 eur, no aj tak poslanci pri rozhodovaní nezaváhali.
Obyvatelia už dávnejšie neboli s predchádzajúcim prevádzkovateľom spokojní, videli, že pohostinstvo ide dolu vodou a hrozilo, že nakoniec oň prídu. Preto keď sa starosta Tibor Szládicsek dozvedel, že krčma je v ponuke realitnej kancelárie, zvolal okamžite zastupiteľstvo. Uznesenie bolo jednoznačné, idú do toho. Ihneď po kúpe dala obec pohostinstvo do prenájmu a nájomca prináša do rozpočtu obce podľa starostu "príjemné" nájomné.
"Vlastníctvo má pre nás niekoľko výhod, máme to pod kontrolou, vieme regulovať napríklad hazardné hry, ale najmä môžeme do budúcnosti rozmýšľať o rozšírení objektu, jeho modernizácii a podobne, prípadne o čerpaní grantových prostriedkov, ak by sme sa rozhodli tam mať aj niečo iné," povedal pre TASR. Nie je síce podľa jeho slov v obciach zvykom kupovať šenky, ale oni sa takto rozhodli a sú spokojní. Kúpa však mala predsa len jeden negatívny dôsledok zrušili z finančných dôvodov oslavy prvej písomnej zmienky o obci, ktoré na tento rok pripravovali.
Vo vzťahu k obecnému rozpočtu sa podľa starostových slov obecné zastupiteľstvo drží zásady určenia jednej, maximálne dvoch priorít na jeden kalendárny rok, ktorej sa venujú a investujú okolo 50.000 eur. To vynieslo napríklad výmenu verejného osvetlenia za úspornejšie LED svietidlá, čo sa okamžite odrazilo na výraznom znížení poplatkov za elektrinu.
Predtým investovali do kúpy asi pol hektára pozemkov v okolí domu, čo dovtedy blokovalo možný rozvoj obce v jej centrálnej časti. S dotáciou z programu Náš vidiek vybudovali detské ihrisko a teraz čakajú na výzvu, kam by sa prihlásili s projektom vybudovania chodníkov.
Obec chodníky totiž zatiaľ ešte nemá. Projekt počíta s výstavbou asi 300 metrov od kultúrneho domu po kostol, lebo to podľa starostu výrazne skvalitní každodenný život obyvateľov. Vlani museli investovať do obnovy zariadení Malej vodárenskej spoločnosti (MAVOS), kde je Slovenská Nová Ves jedným z troch akcionárov. "Všetky roky od 2011 do 2014 sme v obci skončili s účtovným prebytkom a tento rok to bude s vyrovnaným rozpočtom," povedal starosta.