JASLOVSKÉ BOHUNICE. Cieľom cvičenia, ktoré sa konalo vo štvrtok, bolo preskúšať pripravenosť odborných zložiek v prípade núdzovej situácie jadrovej elektrárni.
"Havarijné cvičenie simulovalo vznik udalosti 2. stupňa na jadrovom zariadení Jadrovej elektrárne (JE) V1. Z dôvodu úderu blesku do budovy rozvodne došlo k výpadku transformátora a zaplaveniu rozvodne s úplnou stratou napájania vlastnej spotreby na jadrových zariadeniach v lokalite Jaslovské Bohunice," uviedla hovorkyňa JAVYS Agáta Staneková.
V rámci cvičenia na základe súhlasu Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR bola v dopoludňajších hodinách vykonaná aj skúška systému varovania a vyrozumenia, vrátane sirén. Cvičenie podobne ako v uplynulých rokoch potvrdilo podľa hovorkyne pripravenosť všetkých zložiek na mimoriadnu situáciu, čo skonštatovali aj všetci pozorovatelia na záverečnom vyhodnotení po jeho ukončení.