latkov. Namiesto 65,50 Sk za základný súbor budú od januára platiť 99 Sk. Rozšírený súbor stojí namiesto 372 Sk 399 Sk. Za HBO sa platí 335 Sk.
V novom znení zákazníckej zmluvy je oproti pôvodnej niekoľko zmien. Na to, že nie sú práve „kóšer“ voči predplatiteľom a jednoznačne zvýhodňujú dodávateľa, teda Trnavatel, upozornila hlavného kontrolóra mesta jedna Trnavčanka. „Odporúčame obyvateľom, aby si nové znenie zmluvy riadne prečítali ,“ povedal pre Trnavské noviny hovorca Mestského úradu v Trnave Pavol Tomašovič. „Niektoré nové ustanovenia sú z hľadiska osobných slobôd i zákona o cenách na prvý pohľad problematické.“
V podmienkach odberu televízneho signálu, na ktoré poukázala sťažovateľka, si v článku 9 bod 5 „poskytovateľ vyhradzuje právo meniť vo svoje programovej ponuke televízne a rozhlasové programy, ako aj trvalo alebo prechodne znížiť ich počet. Tieto zmeny nie je povinný osobitne oznamovať používateľovi“. To znamená, že Trnavatel môže na „furt“ a bez oznámenia (ak to preženieme do absurdna) znížiť počet programov na jeden a zaň vyžadovať naďalej platbu 399 Sk.
Ďalším zo zaujímavých momentov zmluvy je čl.6 bod 3, kde podľa názoru P. Tomašoviča z dôvodu neujasnenej formulácie je za určitých okolností podozrenie, z možného navodenia stavu porušenia základných ľudských práv, týkajúcich sa domovej slobody. V zmluve totiž „ sa užívateľ zaväzuje umožniť na požiadanie poskytovateľovi prístup a vstup do priestoru miesta inštalácie...po celú dobu trvania zmluvy, ako i v súvislosti s jej zánikom a po jej zániku“. Keďže koncové body sú v bytoch väčšinou v obývačkách, každý klient by podpisom zmluvy mal umožniť pracovníkovi Trnavatelu kedykoľvek, aj v čase, keď už dávno nebude mať s Trnavatelom nič spoločné, aby bez vzájomnej dohody prišiel na návštevu a kontroloval zástrčku káblovej televízie. „Nie je jasne definované, čo je to na požiadanie. Stačí ústne požiadanie v ktorúkoľvek hodinu spoza dverí, alebo má poskytovateľ na mysli požiadanie písomné?“ hovorí P. Tomašovič. Veď každá firma, ktorá chce vstúpiť do súkromného bytu (napríklad plynári) musí vopred (napríklad oznamom na vchodových dverách) tento úmysel oznámiť.
Jasné formulácie vo všeobecnosti nie sú silnou stránkou novej zmluvy Trnavatelu pre zákazníkov. V inom článku sa povinnosť závadu odstrániť do 48 hodín mení na čo najkratší možný čas(!).
Trnavatel s.r.o. sa rovnako ako celá krajina otvára svetu. V zmluve to má podobu, osobné údaje klientov môže spracúvať v krajinách EÚ a USA vo firmách, ktoré sú v holdingu s Trnavatelom. S tým, rovnako aj s podmienkou, že ak bude klient neplatičom, zjavia sa jeho údaje na internete aj s dlžnou sumou a jeho kontaktnou adresou, by mal súhlasiť.
„Každý, kto zmluvu dostane k podpisu, by si ju mal poriadne preštudovať,“ radí hovorca mesta Trnava. Má potom dve možnosti – buď vyjadriť súhlas so znením, ktoré má vzhľadom na niektoré formulácie nejasné výklady jej uplatnenia, alebo to nechať tak. K čítaniu zmluvy však odporúčame občanom mesta zobrať so sebou lupu, pretože veľkosť písma, v ktorej je zmluva formulovaná, je ťažko čitateľná aj pre tých, ktorí celý život nemajú problém s čítaním. Aj to o niečom svedčí.
Dáša Ondrušková