Trnava - Za každého počasia sa trikrát do týždňa od skorých ranných hodín tvorí pri poliklinike Družba dlhý rad čakateľov na vybavenie občianskych preukazov. Od šiestej hodiny i skôr čakajú, kým si na informáciách nevyzdvihnú časenku - lístok s poradovým číslom. Bez neho na oddelení občianskych preukazov nič nevybavia. Ešte donedávna takýto tlak na tomto oddelení polície nebol. časenky boli k dispozície po celý stránkový deň. Obyvatelia prejavujú svoju nespokojnosť nielen na mieste, ale aj listami do našej redakcie.
„Hoci sa občianske preukazy i ostatné doklady i naďalej vybavujú na polícii, zo zákona od 1. októbra spadá agenda ohľadom evidencie obyvateľstva pod civilnú správu. Nie všetky údaje a ich zmeny sa však nachádzajú v databáze polície. Preto sa stáva, že niektoré údaje si musí pracovník pri vybavovaní nového dokladu overiť v Centrálnom registri obyvateľov v Banskej Bystrici. Ak zlyhá elektronické spojenie, pracovník musí do registra telefonovať alebo faxovať. To celý proces vystavenia nového dokladu predlžuje,“ oboznámil nás so súčasnou situáciou hovorca KR PZ Trnava Martin Korch..
„Zo zákona má občan dostať nový doklad totožnosti do 30 dní od podania žiadosti. Ako službu občanovi sme pristúpili k tomu, že ak si už raz vyberie voľno na jeho vybavenie, spravíme ho na počkanie. Aj preto sa zaviedli spomínané časenky.“
Pracovníčky oddelenia dokážu výmenu občianskeho preukazu zrealizovať do 10 minút. Ak však treba urobiť zmenu, napríklad adresy alebo priezviska, čím viac zmien, tým viac komplikácií a vyhľadávania v centrálnej sieti. „Ak padne sieť, nedokážeme vybaviť ani tých, čo majú časenky. Proste sa to nedá,“ odpovedali na naše otázky. Podľa Martina Korcha je situácia podobná na celom Slovensku, závisí to však od veľkosti okresu.
Občan však môže mať aj šťastie a občiansky preukaz mu spravia v závere stránkového dňa aj bez časenky. Nedá sa však na to spoľahnúť.
Gabo Kopúnek