kýchto prípadoch obracajú na ombudsmana, ktorý posudzuje, či sú sťažnosti na súdy opodstatnené.
Trnavský Okresný súd sa v rebríčku preukázaných zbytočných súdnych prieťahov umiestnil na „čestnom“ štvrtom mieste, za Trenčínom, Žilinou a Bratislavou IV.
Podľa hovorkyne Jany Špankovej za dva a polroka činnosti verejný ochranca práv zistil preskúmaním všetkých obdržaných podnetov od fyzických a právnických osôb na Slovensku porušenie základných práv a slobôd v 72 prípadoch. Najčastejšie dochádza k zbytočným prieťahom v súdnom konaní. Zo 66 prípadov zbytočných prieťahov v konaní sa 53 týkalo súdnych prieťahov. Predseda Krajského súdu Anton Jaček po stretnutí s ombudsmanom pre Trnavské noviny uviedol, že chybu v tomto prípade nemožno hľadať iba v sudcoch trnavského súdu. Podľa jeho slov je ich nedostatok, odliv začal v roku 1997, kedy vznikol krajský súd. Za dva roky odišlo okolo sedemnásť ľudí, čím sa agenda dostala do časového sklzu. Bolo to v období, kedy pribudlo ešte aj množstvo prípadov v súvislosti s 2. kolom kupónovej privatizácie. „Okrem toho sudcovia už dlhší čas pracujú kvôli rekonštrukcii objektu v stiesnených pomeroch, nie je dosť pojednávacích siení.“ V súčasnosti podľa Antona Jačeka chýba asi päť sudcov, ale v stave Okresného súdu sú aj mladí sudcovia, ktorí nemajú dostatočné skúsenosti a konanie môžu viesť dlhšie.
Perspektívu nasledujúcich dvoch či troch rokoch nevidí v ružových farbách. Do agendy v rámci reštrukturalizácie súdnictva pribudnú na okresnom súde konkurzy, zmenky, šeky a z krajského súdu sa presunú aj závažné trestné činy. „Ani šibnutie čarovného prútika a akákoľvek snaha by nepomohli okamžite súčasnú situáciu k spokojnosti riešiť. Treba na to trochu trpezlivosti, najmä zo strany občanov,“ skonštatoval predseda krajského súdu Anton Jaček.
Dáša Ondrušková