
V relácii verejnoprávnej televízie Reportéri si v stredu 29. septembra vzali na paškál policajné vyberanie pokút za dopravné priestupky od vodičov v Bratislave, Pezinku a Trnave. Z nastraženej pasce pred skrytou kamerou s čistým štítom vyšli iba pezinskí policajti. Bratislavskí znížili pôvodne vyrubenú pokutu za zle zaparkované auto na štvrtinu a triviálne ju zinkasovali do vlastného vrecka bez vydania pokutových blokov. Dvojčlenná policajná hliadka na Hviezdoslavovej ulici v Trnave dokázala, že tunajší policajti zneužívajú svoje právomoci rafinovanejšie. Najprv vyrubili pokutu, potom sa s priestupcom súcitne dohodli, zľavili mu, v hodnote zinkasovaných peňazí mu vysádzali na ruku bloky, pohrozili do budúcnosti - a „po akcii“ si podstatnú časť peniažkov, netušiac, že sú snímaní kamerou, pekne fifty-fifty rozdelili... Až pri porovnávacej kontrole vydaných pokutových blokov a evidencie uložených pokút na veliteľstve, keď sa zistilo že z osemsto zinkasovaných korún bolo nahlásených iba dvesto, vyšiel na vrch dobre premyslený systém, umožňujúci policajtom inkasovať do vlastného vrecka. Profitovali na pokutových blokoch, ktoré si pri zaplatení roztržití priestupcovia neprevzali. Ako sa takéto niečo môže stať? O vyjadrenie k blamáži, ktorá „pobavila“ celé Slovensko, sme požiadali náčelníka Mestskej polície v Trnave Igora Kelešiho a jeho zástupcu Ivana Ranušu.
„Aj v mestských a obecných políciách existuje skupina ľudí, ktorí si myslia, že k peniazom sa dá prísť aj inak ako poctivou prácou. Je povinnosťou vedení, aby takéto konanie odhaľovali, v čo najväčšej miere eliminovali. Po analýze tohto činu sme zistili, že preukázať takúto trestnú činnosť sa dá len za účasti ďalších dôkazových prostriedkov, v tomto prípade reportéra a kamery, lebo ak by sme aj mali nejaké indície alebo podozrenie, nasadenie agenta provokatéra na konkrétnu osobu by sme mohli urobiť len v trestnom konaní a po rozhodnutí sudcu. Za pomoci reportérov a nimi zhromaždených dôkazov sme mohli jednoznačne vysloviť závažné podozrenie zo spáchania trestného činu a závažné porušenie pracovnej disciplíny. Reportérom sme poďakovali, aj keď je to pre nás veľmi nepríjemná situácia, najmä čo sa týka pohľadu verejnosti,“ hovorí zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave Ivan Ranuša.
„Obaja policajti boli odvolaní z dovolenky, okamžite sme s nimi ukončili pracovný pomer, vykonali sme s nimi pohovor v prítomnosti príslušníkov Úradu justičnej a kriminálnej polície PZ, ktorým sme ich odovzdali a tí si ich priamo z mojej kancelárie odviedli,“ popisuje reakciu na čin policajtov, z ktorých jeden bol v pracovnom pomere osem a druhý šesť rokov, náčelník mestskej polície Igor. Keleši. Okrem toho vykonali na Mestskej polícii v Trnave kompletnú fyzickú previerku všetkých pokutových blokov u každého pracovníka. Vypracované bolo nové nariadenie, upresňujúce ďalšie povinnosti policajtov. „Výšku každej vybratej pokuty, hneď ako ju vyrubia, sú hliadky povinné nahlásiť do centra vysielačkou, vrátane čísiel vydaných pokutových blokov. Myslím, že sme urobili maximum, napriek tomu sa obávam, že v žiadnom prípade sa nedá takáto činnosť absolútne eliminovať,“ dopĺňa Ivan Ranuša.
„Bola to pre nás všetkých taká silná facka, že si ju iste každý nadlho zapamätá. Razantnejšie a dôslednejšie kroky pre navrátenie dobrého mena mestskej polície a všetkých poctivých policajtov, ktorí v nej pracujú sa vykonať nedali,“ tvrdí náčelník polície. Súčasne náčelník i jeho zástupca vyjadrili presvedčenie, že keby boli reportéri narazili na ktorýchkoľvek iných policajtov, boli by pochodili tak ako v Pezinku. Aj keď teraz to nevyzerá vieryhodne, práve pri týchto dvoch zamestnancoch totiž existovali isté indície smerujúce k podozreniu, že si svoje právomoci nie vždy vykonávajú v súlade so zákonom.
Janka Pekarovičová