ve niky, ktoré pri niektorej z neskorších stavebných úprav predchodcovia dnešných stavbárov zamurovali.
„Je to prekvapivý, nečakaný nález,“ zhodnotila situáciu Daniela Zacharová, metodička pamiatkovej obnovy z Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Jedna z ník je situovaná v opornom múre viac ako dva metre nad zemou a má obdĺžníkový tvar, ďalšia, ktorá je vedľa pod oknom, má typické gotické zaklenutie. Pod ňou je ďalší zamurovaný otvor.
Pamiatkári z druhej niky vybrali niekoľko tehál a zistili, že sa v nej nachádza fragment výtvarnej výzdoby. Daniela Zacharová nevylúčila, že do ník vkladali veriaci sochy svätcov. Podobné otvory v stenách kostolov bývali aj v období gotiky súčasťou stavieb. O týchto ale doteraz nikto nevedel.
Prieskum obidvoch nálezov sa bude odvíjať od financií a postupu stavebných prác. Odstraňovanie omietky si vynútilo vlhnutie múrov. Teraz, po obnažení na tehlu, sa budú múry najmenej rok sušiť a potom nanesú na ne novú omietku. Predpokladaný náklad na celkovú rekonštrukciu bude vyšší ako tri milióny korún, mesto odsúhlasilo dotáciu vo výške štyristo tisíc. Investorom je Rímskokatolícky farský úrad Sv. Mikuláša.
Od výšky financií bude závisieť aj prieskum oboch nálezov, zatiaľ sú pamiatkári rozhodnutí nechať ich v pôvodnom stave. Bude teda dovtedy na fantázii Trnavčanov, ktorí sa zaujímajú o históriu svojho mesta, domýšľať, na čo otvory v stenách urobili murári v 13., či nejakom inom storočí.
Dáša Ondrušková