„Trnavčania nie sú takí uvedomelí, aby sem prišli,“ odbíjala protesty proti nevhodnému situovaniu trnavskej zastávky kampane Na kolesách proti rakovine pracovníčka mestského úradu Ingrid Huňavá a ďalej obhajovala svoju prácu: „Poslali sme pozvánky na všetky školy, ale tam majú teraz iné starosti. Vlani sme robili podobnú akciu v promenáde a tiež takmer nikto neprišiel...“
Nič čudné, veď Bernolákov park je pre pracujúcich, študujúcich, vyťažených a uponáhľaných mešťanov rovnako „od ruky“ ako parkovisko pred Štadiónom Antona Malatinského. Práve toto miesto určilo mesto pre podujatie aktivistov Nadácie pre výskum rakoviny, účinkujúcich umelcov a „ľudí na kolesách a kolieskach“ v stredu 22. septembra . Banálna je každá výhovorka, zdôvodňujúca, prečo kampaň nedostala zelenú na podstatne frekventovanejšej pešej zóne, či na Trojičnom námestí. Speváčka Eva Mária Uhríková, sama bojujúca so zákernou chorobou, ktorá so svojimi priateľmi umelcami od mája 2004 akciu podporuje v slovenských mestách, bola nezáujmom Trnavčanov zaskočená. Nitra, Zvolen, Kováčová... Vraj čím menšie sídlo, tým osobnejší prístup. Napríklad v krajskej Banskej Bystrici sa vyzbieralo 24 tisíc korún, ale v oveľa menšej Dunajskej Lužnej až 47 tisíc...
Kampaň, ktorej cieľom je ponúknuť chorým a telesne postihnutým spoluobčanom i ľuďom v duševnej, pracovnej i spoločenskej kríze vzor nezlomnej osobnosti, je spomienkou na Radovana Kaufmana. Vzbúril sa proti rakovine kostí, napriek amputovanej nohe sa dal na cyklistiku, zvíťazil v cyklistickom šprinte na majstrovstvách Európy i sveta a svoju zlatú jazdu predviedol v roku 2000 na paraolympiáde v Sydney. Bol aj vynikajúcim človekom, absolventom ekonomickej univerzity, úspešným pracovníkom, ale vlani, vo veku 25 rokov v pretekoch s rakovinou predsa podľahol.
„Dohodli sme sa, že budeme po mestách a dedinách oživovať záujem, aby ľudia pomohli svojim blízkym i neznámym, ktorí sú, alebo budú chorí na rakovinu. Ide nám o to, aby sa zišli, vypočuli si, aké problémy táto choroba spôsobuje. Aby časť účastníkov prišla na akýchkoľvek kolieskach a aspoň symbolickou jazdou na niekoľko desiatok metrov pripomenula Radovanov boj s rakovinou. Súčasťou kampane je aj zbierka na jej výskum. Chceme kúpiť prístroj Wave System, detektor DNA mutácií, ktorý dokáže za pár hodín z niekoľkých mililitrov krvi stanoviť, či človek má, alebo nemá dedičnú náchylnosť na rakovinu. Buď potvrdí, že žena môže dostať rakovinu prsníka, a lekári s ňou hneď začnú preventívne bojovať, alebo ukáže, že táto choroba jej nehrozí, a ona viac nemusí tápať v neistote, ale môže sa pokojne venovať svojej rodine a práci,“ prihovoril sa hŕstke divákov, medzi ktorými bola najpočetnejšia skupina žiakov Špeciálnej základnej školy v Trnave, Ján Juráš z Nadácie pre výskum rakoviny po úvodnej piesni Nájdi svoju nádej, ktorú pre Evu Máriu Uhríkovú a kampaň napísali Ján Baláž a Kamil Peteraj. Na pódium moderujúci Ján Kuráň pozýval aj Moniku Stanislavovú a Igora Bázlika, Marcela Oravca, skupinu Tri sestry, vokálnu skupinu nevidiacich Ambrelo, ba polhodinu prespieval aj Allan Mikušek. Pritom medzi rozostavanými kužeľmi absolvovali s vidinou sladkej odmeny symbolické jazdy cyklisti, cyklokrosári, vozíčkari, kolobežkári, mamy s kočíkmi i výmyselníci so živým nákladom vo fúrikoch... Za štyri hodiny našlo cestu do pripravenej pokladničky „neuveriteľných“ 1070 Sk. Málo. Ale Trnavčania predsa nie sú lakomí! Chybou bola nedostatočná informovanosť a „zastrčenie“ kampane na nevhodné miesto. Len málokto vedel, že pred štadiónom sa čosi deje. Možno by bolo pomohlo upútať pozornosť v priebehu akcie mestským rozhlasom... Nestalo sa. A tak pre tých, ktorí si všimli aspoň tieto riadky a sú presvedčení, že 4,5 miliónový prístroj, schopný odhaliť aj rakovinu hrubého čreva, štítnej žľazy a vaječníkov, ktorý bude slúžiť v Experimentálnom onkologickom ústave v Bratislave všetkým Slovákom, dá nádej chorým i zdravým, odpisujem z letáka kampane číslo účtu verejnej zbierky, ktorá pri príchode do Trnavy predstavovala 340 tisíc korún: ČSOB, a.s., 4001198272/7500.
Janka Pekarovičová
Foto autorka