pri likvidácii odpadu.
Obyvatelia rodinných domov, a to nielen v Trnave, ale aj v obciach v celom regióne, berú separáciu odpadových surovín ako samozrejmosť. Horšie je to na sídliskách. Jednak nie je dostatok kontajnerov na separovaný odpad, jednak aj tam, kde sú, nestačia, alebo ich odvoz mešká. Žiaľ, nedisciplinovanosť alebo neznalosť alebo ľahostajnosť sa tiež podpisujú. Kontajnery sa častokrát stávajú smetiskom od potravín cez šatstvo, plasty, súť, sklo bez toho, aby slúžili svojmu stanovenému účelu. Dá sa vôbec odpad zo sídlisk separovať?
Navštívili sme zberovú prevádzku A.S.A. v Trnave na Priemyselnej ulici. Hala, v ktorej sa ručne druhotné suroviny triedia, hýrila hlavne modrými plastovými vrecami. Nadarmo sme sa obzerali po kontajneroch. „Odpad separujeme ručne,“ povedal nám Jaroslav Cintavý, vedúci obchodu a prokurista A.S.A. Trnava s.r.o., „no v najbližšom období nám nainštalujú dotrieďovaciu linku, čím sa zvýši produktivita práce a zlepší pracovné prostredie. Čo sa dá pri separovaní komunálneho odpadu zhodnotiť, zhodnotíme. Ide hlavne o papier, lepenku, noviny, plastové, polyetylénové a strečové fólie, pet fľaše tvrdší materiál plastov a sklo. Zber okrem mesta Trnava uskutočňujeme vo 40-tich obciach regiónu. V rodinných domoch, kam dodávame modré plastové vrecia, uskutočňujeme zber raz mesačne, taktiež na sídliskách v Trnave, kde sú umiestnené tisíc litrové kontajnery.“
Dozvedeli sme sa, že majú vypracovaný harmonogram zberu i to, že chcú od septembra 2004 vývoz kontajnerov na separovaný zber pri bytovkách robiť dvakrát v mesiaci. „V r. 2003 sme odviezli 142 ton vriec z rodinných domov. Z toho bolo vytriedených 24 ton pet fliaš, 37 ton textilu, 45 ton papiera a 31 ton skla. Za I. polrok minulého roka dostalo mesto Trnava z recyklačného fondu 127 tisíc korún a je predpoklad, že rovnakú sumu dostane aj za II. polrok 2003. Tieto peniaze sa využívajú na obnovu kontajnerov i budovanie nových stanovísk. Je to však iba zlomok financií vynaložených na separáciu.“
Komunálny odpad, ktorý sa nedá vytriediť, odvážajú na skládku odpadu. Že sa oplatí zber separovať, sa presviedčame na vlastnej peňaženke. (Trnava má najnižšie poplatky za odvoz smetí na Slovensku.) „Ľudia ešte nie sú dostatočne pripravení na triedenie odpadu. Vkladáme nádeje do mladej generácie. Pripravili sme pre školy polročnú akciu pod názvom Sen o meste snov, ktorá mala dobrú odozvu. Mienime v takýchto aktivitách pokračovať.“
A ešte niečo. V Trnave je päť zberných dvorov, A.S.A. Trnava pripravuje šiesty na Bottovej ulici. Postupne chce takto odbúrať pristavovanie objemných kontajnerov.
Eva Kopúnková