
Možno aj celý rok, do leta budúceho roka, nebude stáť na svojom mieste pred cintorínom na ulici Terézie Vansovej kamenné súsošie Pieta. Dôvod je jednoduchý – jeho reštaurovanie. A to doslova v hodine dvanástej. O pripravovaných prácach na súsoší, ktoré stojí trochu nenápadne pri autobusovej zastávke, väčšinou zakryté parkujúcimi autami, hovorili Trnavské noviny s reštaurátorom, akademickým sochárom Pavlom Čambálom.
„Súsošie podľa dochovaných záznamov pochádza z roku 1767. Dala ho postaviť grófka Eleonóra Terézia Karafi za svoje zázračné zmŕtvychvstanie, keď sa prebrala v truhle počas prevozu svojho tela na cintorín. Pieta podľa týchto prameňov stojí na mieste, kde sa táto udalosť stala.“ Neskorobarokovej architektúre dominuje socha Sedembolestnej Panny Márie,držiacej v náručí syna. Doplnená je sochami svätcov, kartušou s erbom . V strede podstavca je kamenný hrob, kde leží, podobne ako v Trojičke na námestí, Svätá Rozália. Ako uviedol Pavol Čambál, v súčasnosti je stav Piety havarijný, sochy poškodil čas, poveternostné vplyvy i nevhodné zásahy v minulosti. Naposledy sa čiastočná údržba robila v sedemdesiatych rokoch.
„Najskôr budeme súsošie rozoberať,“ povedal za tím asi šiestich odborných pracovníkov, ktorí sa budú na prácach podieľať, „potom očistíme povrchy od nečistôt, odstránime nevhodné tmely a doplnky. Pripravíme modelové štúdie chýbajúcich častí figúr. Svätému Róchusovi napríklad chýba pravá ruka od lakťa, Svätému Sebastiánovi pravá ruka od ramena a šípy, pravú ruku nemá ani Kristus. Dôležité je prispôsobiť sa sochárskemu rukopisu neznámeho majstra.“ Rovnako budú doplnené absentujúce časti kovového zábradlia a svätožiary svätcov budú pozlátené plátkovým zlatom.
Kým bude súsošie v reštaurátorskom ateliéri, pracovať sa bude aj na podloží. Podľa Pavla Čambála ( ktorý má za sebou reštaurovanie Súsošia Najsvätejšej Trojice na Trojičnom námestí, Univerzitného kostola a najnovšie pracuje na mestskej veži) sa terajšie tehlové podložie vymení za železobetónovú dosku s hydrolizoláciou. Podstavec bude o niečo vyšší, ako je teraz, súsošie v prostredí viac vynikne. „Pripravíme ju tak, aby bolo schopné prípadnej rýchlej demontáže a prevozu na iné miesto, o čom sa pôvodne aj uvažovalo.“ Reštaurátor dodal, že Pieta vznikla pravdepodobne na území Rakúska. „Autor je zatiaľ neznámy, snáď nájdeme jeho značku počas prác. Nie je vylúčené, že rozbor kameňa nám pomôže presne určiť lokalitu, kde kamenárska dielňa pracovala.“
Dáša Ondrušková Foto: autor