mosprávneho kraja. Možno by mali čo robiť, pretože pri nedávnom pokuse o kontrolu, čo sa deje s peniazmi daňových poplatníkov v tejto inštitúcii, nepochodili.
Predseda TTSK Peter Tomeček im neposkytol priestor, aby mohli kontrolu vykonať. Rôzne vykladanie znenia zákona o kontrolách NKÚ ním a kontrolným úradom bude mať dohru na súde. Obe strany sú totiž presvedčené, že majú pravdu.
Na Úrade Trnavského samosprávneho kraja by mohli pracovníci NKÚ napríklad podrobiť kontrole agendu okolo presťahovania úradu na novú adresu. Doteraz vyšiel tento špás občanov Slovenska na viac ako tridsať miliónov. Budova však ešte nie je dokončená ( fotografie priniesli Trnavské noviny koncom mája t.r.), ďalšie úpravy si budú vyžadovať ďalšie prostriedky.
Pre čitateľov, ktorí nie sú úplne v obraze, uvedieme, že Úrad TTSK sa presťahoval z budovy bývalého Okresného úradu na Vajanského ulici (Pozemné stavby) na Starohájsku 10 (bývalé obchodné centrum Družba pri poliklinike). Na Vajanského ulici platil za l m2 ročne 250 Sk, na novom mieste 2900 Sk. Teda dvanásťnásobok. Objekt na Vajanského ulici patrí štátu a je v ňom ešte stále regulované nájomné, objekt na Starohájskej ulici je majetkom bratislavskej firmy RT Plus, ktorej konateľom je Rudolf Trella, človek blízky známemu podnikateľovi Vladimírovi Poórovi. Zmluvu o nájme tohto objektu podpísal predseda Peter Tomeček na štyri roky. Podpisovať zmluvy na dobu, nepresahujúcu štyri roky, je v jeho právomoci. Nad túto dobu mu krok musia odsúhlasiť poslanci trnavského vyššieho územného celku. Pôvodne bola nájomná zmluva formulovaná na desať rokov, ale znenie sa niekoľkokrát menilo, vrátane dátumov. Veď ktovie, ako by celé sťahovanie dopadlo, keby sa rokovalo v pléne o tom, že niekoľko desaťmiliónové čiastky sa vynaložia na zveľadenie majetku, ktorý TTSK nepatrí.
Dvorným dodávateľom Úradu TTSK sú viaceré firmy trnavského architekta a podnikateľa Pavla Adamca. Jeho ateliér sa podieľal na rekonštrukcii budovy na Starohájskej. Ďalšia firma robila stavebnú časť, ďalšia vyrobila zariadenia do kancelárií, ochotne ich po výrobe skladovala vo svojich priestoroch, pretože ich nebolo kam v tom čase nasťahovať. A, samozrejme, účtovala TTSK toto skladovanie. Na Kapitulskej ulici sídli ešte stále odbor regionálneho rozvoja TTSK v budove, ktorá patrí inej firme spomínaného podnikateľa.
Sumárny prehľad výdavkov na vybavenie a prevádzku úradu uvádza v roku 2003 takmer 2,5 miliónovú čiastku. S týmto rokom to je spolu podľa Petra Tomečka 31 miliónov. Prezentoval to poslancom TTSK na poslednom zasadnutí zastupiteľstva v Piešťanoch. Peniaze čerpali z rezerv rozpočtu TTSK na roky 2003 a 2004.
Ďalší trakt v budove, kde je ešte stále výroba pánskych košieľ, by mal byť podľa predbežného stavebného povolenia dokončený do konca decembra za cca 10 až 15 miliónov. Možno stavbári dovtedy odstránia aj zistené závady na už hotovej časti, kde po výdatných letných dažďoch natieklo do kancelárií, ktoré vznikli zasklením pôvodných logií.
Treba ešte dodať, že novú budovu TTSK stráži strážna služba ŽOS (súvislosti ponecháme na čitateľoch). Jedáleň pre zamestnancov zatiaľ nefunguje, bufet má v prevádzke firma Marty Rovenskej, blízkej spolupracovníčky Vladimíra Poóra (súvislosti ponecháme na čitateľoch). Obe firmy neprešli výberovým konaním. To je teraz vypísané na upratovaciu firmu.
Ak to teda priebežne zhrnieme, môže sa vynoriť otázka či spomínaná tridsaťmilióvá investícia nemala určená na nákup stáleho sídla TTSK. Pretože po štyroch rokoch sa situácia s hľadaním nájmu pre TTSK môže zopakovať. Ale aj tu ale zatiaľ ponecháme zoradenie súvislostí na čitateľoch.