dnutí nikdy nedať úplatok, rastie takmer nebadane.
Pred niekoľkými týždňami sa prevalil korupčný škandál v meste Bardejov. Mestský kontrolór bol zainteresovaný v predaji mestského pozemku konkrétnej firme. Firma bola pripravená vysoliť niekoľko sto tisíc poslancom za to, že budú v mestskom zastupiteľstve hlasovať v jej prospech na úkor iných záujemcov. Predseda poslaneckého klubu, ktorého kontrolór oslovil, ale celú vec oznámil na ministerstvo vnútra. Predaj pozemkov, ktoré majú perspektívu, prideľovanie zaujímavých priestorov, interesantné služby a protislužby... Úplatkárska logika velí, že kto je najbližšie, môže najviac za vhodnú protihodnotu vybaviť. Trnavské noviny sa obrátili na trnavských poslancov s otázkou, či sa oni počas svojej poslaneckej praxe stretli s pokusom o uplácanie, či sa o niečom podobnom dozvedeli, resp. ako by sa zachovali v prípade, ak by ich niekto s ponukou podobného charakteru oslovil. Karol Česnek, člen finančnej a majetkovej komisie MsZ : Nie, mne osobne zatiaľ nikto v súvislosti s tým, aby som veci v zastupiteľstve ovplyvnil, nič neponúkol a ani som o ničom podobnom nepočul. V trnavskom zastupiteľstve však takáto situácia ani nemôže nastať, pretože rozhodovanie poslancov je kontrolované viacstupňovo. Konkrétne napríklad o predaji rokuje ako prvá majetková komisia, potom mestská rada a nakoniec zastupiteľstvo. Domnievam sa, že súčasný trnavský parlament má vysokú úroveň, úplatkárstvo a lobovanie je pod jeho latkou.
Ja by som pri pokuse o podplatenie podľa situácie dotyčného buď rovno vyhodil alebo oznámil polícii. Jozef Tomek, člen majetkovej komisie a komisie školstva a vzdelávania MsZ: Mňa teda nikto s takýmto zámerom nikdy neoslovil. Za ten čas, čo vykonávam prácu poslanca, som sa nedozvedel o nijakej kauze, ktorá by niesla znaky úplatkárstva. V prípade, ak by niekto chcel svoje konkrétne záujmy v mestskom zastupiteľstve presadzovať cez moju osobu, som rozhodnutý vstúpiť do styku s políciou. Karol Kunovský, člen komisie školstva a vzdelávania a komisie životného prostredia MsZ: Zatiaľ ma takéto pokusy obchádzajú. Ja pestujem iba taký obyčajný lobing, keď sa snažím presadzovať záujmy Modranky, za ktorú som kandidoval. Ale to nie je o peniazoch ani o protislužbách, ale o záujme v prospech občanov. Naposledy som to robil, keď sme chceli vybudovať autodráhu. V zásadných otázkach veľkých predajov pozemkov a podobne nie som informovaný o tom, že by sa niekto pokúšal podplatiť časť poslaneckého zboru. V Trnave to asi nefunguje. Karol Opatovský, člen majetkovej komisie a komisie mládež a šport MsZ: Systém schvaľovania majetkových otázok je v Trnave tak prepracovaný, že ani najvyšší predstavitelia mesta nemôžu sami urobiť niektoré rozhodnutia bez odobrenia poslancov.
Takže podplácanie by v takýchto prípadoch bol ťažké – jedného človeka sa dá podplatiť, ale desiatich či viacerých? Náš systém je demokratický, dokonca do Trnavy prišli zástupcovia z viacerých miest sa s ním zoznámiť, lebo nie v každom meste to tak funguje. Ponuku tohoto charakteru som žiadnu nedostal, keby sa mi to stalo, tak si to s dotyčným asi vybavím stručne rovno na mieste. A na záver Pavol Tomašovič, hovorca Mestského úradu v Trnave: Mechanizmus je v našom zastupiteľstve postavený tak, že korupčník by musel podplatiť nadpolovičnú väčšinu zastupiteľstva, šestnástich poslancov, aby dosiahol svoj záujem. To si pravdepodobne každý spočíta a zaplatí napríklad reálnu sumu v prípade, ak by chcel kupovať niečo za nižšiu. Pri predajoch je totiž stanovené, že berie ponuka najvyššia. O predajoch nerozhoduje komisia, vždy iba celé zastupiteľstvo.
Dáša Ondrušková