lší dôvod na smútok. Po odchode slávneho gitaristu Ritchie Blackmorea pred niekoľkými rokmi, koniec svojho aktívneho účinkovania ohlásil organista Jon Lord, ktorý roku 1968 tento legendárny hardrockový súbor zakladal. Nejde tu o žiadne rozpory medzi ním a ostatnými členmi kapely, ale podobne ako v prípade Billa Wymana, ktorý pred časom odišiel od skupiny The Rolling Stones aby sa mohol venovať svojim sólovým projektom, aj Jon Lord sa rozhodol vystúpiť z nekonečného koncertného kolotoča. Nakoniec, má na to vek. 9. júna oslávi už 61. narodeniny a nemalú rolu pri jeho rozhodnutí zohral určite aj jeho zdravotný stav.
Ani odchod obdivovaného inštrumentalistu nezastavil rozbehnutý koncertný stroj skupiny, ktorá v marci účinkovala bez neho na turné v Rusku a na Ukrajine. Už v minulom roku, keď sa Lord zotavoval po operácii, zaskakoval ho na niekoľkých koncertoch v rockových kruhoch veľmi dobre známy organista Don Airey. Po Lordovom rozhodnutí o odchode sa stal stabilným členom skupiny. Karta padla na neho celkom prirodzene. S Rogerom Gloverom sa stretol v minulosti v skupine Rainbow, potom hral v kapele Ozzy Osbournea a s Gary Mooreom, mohli sme ho počuť na albumoch Whitesnake, Black Sabbath, MSG a okrem iného hosťoval aj na koncertnom turné s Jethro Tull. No podľa informácií z okruhu skupiny je celkom možné, že bielu hrivu Jona Lorda uvidia fanúšikovia ešte na niekoľkých koncertoch skupiny Deep Purple vo Veľkej Británii, ktoré boli preložené kvôli chrípke speváka Iana Gillana na september. Ten istý prameň takisto nevylučuje, že majstrovskú hru Jona Lorda, ktorá doteraz dominantne ovplyvňovala celkový zvuk skupiny, budeme počuť ešte aj na novom albume Deep Purple, ktorého nahrávanie by sa malo začať v auguste tohto roku.
Z pôvodného zloženia skupiny Deep Purple, ktorá mala svoj koncertný debut v apríli 1968, zostal po odchode Jona Lorda už len bubeník Ian Paice. Svoje najväčšie úspechy slávili „Párpli“ v legendárnom zložení : Ritchie Blackmore - gitara, Ian Gillan - spev, Jon Lord - klávesy, Ian Paice - bicie a Roger Glover - basgitara, začiatkom sedemdesiatych rokov po nahraní prevratného albumu Deep Purple In Rock, ktorý dodal dovtedajšej rockovej hudbe nový rozmer. Potom v rýchlom slede nasledovali albumy ako Fireball, Machine Head, či koncertný živák Made In Japan, ktoré sú dodnes obdivovanými míľnikmi v histórii rocku. Z nich pochádzali také nezabudnuteľné skladby ako Smoke On The Water, Child In Time, Strange Kind Of Woman, Fireball alebo Woman From Tokyo. Spomínané hviezdne zloženie netrvalo dlho, len do polovice roku 1973, keď odišiel spevák Ian Gillan a vzápätí aj basgitarista Roger Glover. Po ich odchode sa začal personálny kolotoč. K mikrofónu sa postavil David Coverdale a v skupine sa objavil aj spievajúci basgitarista Glenn Hughes. Potom odišiel Ritchie Blackmore, aby si založil vlastný súbor Rainbow. Na jeho miesto nastúpil americký gitarista Tommy Bolin a po krátkom čase sa skupina roku 1976 rozišla. Jon Lord spolu s Ianom Paiceom a Tony Ashtonom sa spojili do tria Paice, Ashton and Lord. Roku 1978 sa Lord objavil v skupine Whitesnake, do ktorej o rok neskôr prišiel aj Ian Paice.
Bezvládie na hard rockovom tróne trvalo až do roku 1984, keď skupina Deep Purple obnovila svoju činnosť a objavila sa znova na koncertných pódiách vo svojom najslávnejšom klasickom zložení Blackmore, Gillan, Glover, Lord a Paice. V tom istom roku vyšiel aj výborný come backový album Perfect Strangers, no staré rozpory medzi Gillanom a Blackmoreom vzbĺkli znova. Iana Gillana roku 1989 na krátky čas nahradil pri mikrofóne bývalý spevák skupiny Rainbow Joe Lynn Turner. Roku 1992 sa Gillan znova vrátil a fanúšikovia si mohli vydýchnuť. Ale len na chvíľu, lebo skoro vzápätí nato roku 1993 definitívne odišiel Ritchie Blackmore, za ktorého na koncertnom turné po Japonsku zaskočil Joe Satriani a neskôr obsadenie skupiny stabilizoval americký gitarista Steve Morse. To, že skupina Deep Purple žije zo starej slávy, je celkom samozrejmé, no musím povedať, že do dnešných čias sú jej koncerty veľmi pôsobivé a počuť staré známe skladby v podaní starnúcich rockerov je ešte stále veľkým zážitkom. Kto zažil niektorý z koncertov Deep Purple v uplynulých rokoch, určite vie o čom hovorím. (P.R.)