avského samosprávneho kraja (TSK) s predsedom a poslancami krajskej samosprávy, ktoré sa uskutočnilo v stredu 24. apríla v Trnave, boli položené základy pre vznik Rady starostov a primátorov TSK, rozdelenia územia kraja na mikroregióny a pre vytvorenie krajskej regionálnej agentúry.
V úvode stretnutia predseda TSK Ing. Peter Tomeček informoval 249 prítomných predstaviteľov nižšieho stupňa samosprávy o súčasnom stave TSK, o zriaďovaní úradu, prechode kompetencií ku koncu apríla i o víziách TSK do budúcnosti. Najdôležitejším bodom stretnutia bola príprava Rady starostov a primátorov TSK, ktorá by mala vzniknúť zo zástupcov troch základných regiónov. „Trnavský samosprávny kraj by sme chceli rozdeliť na mikroregióny, ktoré by sa spájali do troch základných regiónov TSK,“ informoval nás Peter Tomeček. „Zatiaľ majú len pracovné názvy, Podunajský tvoria okresy Galanta a Dunajská Streda, Trnavský Trnava, Piešťany a Hlohovec a Záhorie okresy Senica a Skalica. Rada by bola poradným orgánom predsedu TSK a mala by za úlohu riešiť vzťah medzi nižšou a krajskou samosprávou v oblastiach, ktoré sa navzájom prelínajú, teda v oblasti cezhraničnej spolupráce, regionálneho rozvoja, školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí, dopravy a kultúry. Chceme urobiť návrh rozdelenia TSK na mikroregióny, ktoré by malo tvoriť minimálne tri až päť obcí, najviac však dvadsať, aby to bolo ekonomicky hospodárne. Ak by sme rozdelili 249 obcí priemerne po 15, vzniklo by 20 až 25 mikroregiónov.
(Dokončenie z prvej strany)
Je to reálny počet na to, aby sa dali aspoň raz do roka pracovne navštíviť a riešiť tak problémy priamo na mieste. Dohodli sme sa, že do 30 dní by mali starostovia a primátori predložiť písomné pripomienky k návrhu, kde vidia jeho pozitíva, negatíva i formy spolupráce.
Rozprávali sme aj o problémoch súvisiacich s prechodom kompetencií, pretože štát prenáša kompetencie nielen na kraj, ale aj na obce a mestá. S týmto prechodom sú spojené starosti ohľadom finančného zabezpečenia. Rozoberali sme možnosť riešenia aj týchto problémov a ponúkli sme pomocnú ruku starostom a primátorom v tom, že budeme tieto problémy zastrešovať jednotne. Na rokovaniach s ministrami vlády dokážeme tieto problémy podstatne rýchlejšie prerokovať ako jednotliví starostovia či primátori. Znamená to teda, že obdobie, ktoré nás teraz čaká, bude ťažké aj z pohľadu nadchádzajúcich septembrových parlamentných volieb, pretože štátna správa už začína pociťovať nervozitu a o to ťažšie sa bude s ňou komunikovať a riešiť niektoré problémy na tejto úrovni. V neposlednom rade sú to aj komunálne voľby koncom roka. Aj samospráva obecného či mestského typu bude takisto v období nervozity po parlamentných voľbách. Preto sa budeme snažiť, aby sme boli premostením v kontinuite riešení transformačného procesu, aby sa reforma verejnej správy nespomalila a aby sme termín vstupu do EÚ do roku 2004 dokázali splniť.“
Na stretnutí predseda TSK vyzval primátorov okresných miest k založeniu krajskej regionálnej agentúry, ktorej zakladateľom by bol TSK a sedem okresných miest. Krajská regionálna agentúra by mala zastrešovať prípravu projektov a dotiahnutie finančných prostriedkov do regiónu zo štrukturálnych fondov EÚ i z podporných a predštrukturálnych fondov, z ktorých je možné čerpať financie už aj v tomto období. Agentúra by mala pomáhať starostom a primátorom pri metodickej a odbornej príprave projektov, krajskej samospráve pri príprave kvalitného regionálneho rozvojového plánu na tento rok i do budúcnosti na zabezpečenie prosperity a znižovania nezamestnanosti. (gak)