Štát dáva Červenému krížu
iba štvrtinu ročného rozpočtu
oročnej riaditeľke SÚS SČK odchádzajúcej do dôchodku, folklórna skupina Krupanka neplánovane prerušila scenár slávnostnej schôdze Územného spolku Slovenského Červeného kríža, naposledy pripravený čerstvou dôchodkyňou. Všetci prítomní reagovali spontánnym potleskom a vytvorili dôstojný rámec pre samotný akt udeľovania Strieborných Janského plakiet za 20-násobné bezpríspevkové darcovstvo krvi i vyznamenanie najobetavejších predsedníčok a funkcionáriek miestnych spolkov SČK v obciach regiónu. Udialo sa tak pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca vo štvrtok 2. mája 2002 popoludní v trnavskej kaviarni Olympia.
V príhovore pred aktom oceňovania predseda ÚS SČK v Trnave Martin Heriban zdôraznil, že počas dvanástich rokov od založenia územného spolku sa mení filozofia činnosti SČK. Štát s ním spolupracuje a objednáva si činnosť, ktorú nechce alebo nemôže sám realizovať, ako napr. bezpríspevkové darcovstvo krvi, výučbu obyvateľstva k prevencii, atď. „V trnavskom regióne sme vlani uskutočnili okolo 7000 odberov krvi. Ak ich prenásobíme podhodnotenou sumou 2000 Sk, výsledok predstavuje 14 miliónov Sk. Štát nám na ročnú činnosť pridelil 345 tisíc Sk, čo je štvrtina nášho rozpočtu, takže aj činnosť objednanú štátom musíme dofinancovávať z vlastných zdrojov,„ upozornil M. Heriban a dodal, že sú to predovšetkým zdroje z výučných a osvetových aktivít v školách a materských školách zameraných na to, aby mládež bola nielen ochotná, ale aj schopná reagovať pri poskytovaní prvej pomoci. V roku 2001 udelil ÚS SČK v Trnave 12 diamantových, 99 zlatých, 161 strieborných a 240 bronzových medailí za mnohonásobné darcovstvo krvi. Prestarnutá členská základňa spolku má 5020 členov v 55 miestnych spolkoch. Vlani bol s prispením Mesta Trnava dobudovaný humanitný sklad pri územnom spolku, s pomocou Okresného úradu v Trnave zakúpené tri pohotovostné stany, ku ktorým treba ešte dobudovať sociálne zariadenia. Handicapovaný občania a alergici absolvovali ozdravovacie a rekondičné pobyty i klimatickú liečbu v Chorvátsku. Vyškolených bolo 140 učiteľov, pripravená súťaž hliadok mladých zdravotníkov, členovia SČK sa zapájali do Dní zdravia v Trnave, Hlohovci i Piešťanoch...
Po skončení prejavu odovzdali Martin Heriban, primátor Štefan Bošnák, nová riaditeľka SÚS SČK Trnava Denisa Neštická a ďalší funkcionári ocenenia väčšine z osemdesiatich 20-násobných darcov krvi z celého regiónu. Boli to napríklad Ľubomír Ambruš zo Šulekova, Miroslav Bobák z Hlohovca, Pavel Pekarovič zo Suchej nad Parnou, Ján Svetlík z Ostrova, Cecília Slamková z Trnavy a mnohí ďalší. Desať vyznamenaní SČK II. stupňa bolo pripravených pre Emíliu Mačurovú z Červeníka, Annu Lettlerovú z Trnavy, Magdalénu Nestešovú z Dolného Lopašova, Emu Partelovú z Hornej Krupej, Vieru Sabovú z Vrbového a ďalšie obetavé duše. Mimoriadne ocenenie za 45-ročnú prácu v SČK si pri príležitosti životného jubilea prevzala Mária Vopátová z Trnavy. Slávnostný ceremoniál na počesť tých, ktorí dobrovoľne darujú to najcennejšie - svoju krv na záchranu zdravia a života iných, ukončila spoločná večera.
Janka Pekarovičová