ktoré sú ich súčasťou, riešia príslušníci železničnej polície denne množstvo najrozličnejších trestných činov a udalostí. Verejnosť je najmä v posledných rokoch svedkom vzrastajúceho „záujmu" samovrahov, ktorí sa rozhodli svoj život ukončiť pod kolesami vlakov, ale aj v samotných vlakových súpravách sme neraz vystavení násiliu, zlodejom, ktorí sa neštítia okradnúť spolucestujúceho. V teritóriu, ktoré spadá do činnosti Oblastnej správy ŽP Trnava, a ktoré nie je totožné s oblasťou administratívneho Trnavského kraja, ale siaha za jeho hranice, je náplň činnosti jej príslušníkov tiež veľmi rôznorodá. Npor. Mgr. Ajojza Hlavenku, ktorý je okrem iného aj hovorcom ObS ŽP v Trnave, sme sa opýtali na najzaujímavejšie prípady z posledného obdobia.
„Hoci prípad muža propagujúceho násilie a fašizmus, mimochodom rotného z vojenskej posádky v Martine, bol už medializovaný, povaha trestného činu, ktorý spáchal, je natoľko závažná, že nezaškodí pripomenúť si, čo sa vlastne stalo. Poriadková služba oddelenia ŽP Prievidza pred budovou stanice kontrolovala muža, ktorý mal zjavne vypité. To sa stáva aj iným, tento muž však budil verejné pohoršenie tým, že vykrikoval slová ako Kandahár, Bejrút a iné, ťažko publikovateľné. Hliadka ho vyzvala, aby prestal a preukázal svoju totožnosť. Nedal si povedať, a tak ho policajti odviedli na oddelenie. Po vykonaní skúšky na alkohol zistili, že toho vypil naozaj dosť - v krvi mal 2,17 promile alkoholu. Tiež zistili, že je to vojak z povolania. Navyše mal pri sebe zaujímavý materiál - kalendár na tento rok s farebnou fotografiou nacistu Rudolfa Hessa v uniforme s jeho dátumom narodenia i smrti. Na otázku, prečo nosí takúto fotografiu, odpovedal, že je to jeho vzor. Prekvapenie, ak nie zdesenie, vyvolali aj ďalšie zaujímavé nálezy : jeho vlastná fotografia premaľovaná na podobu Adolfa Hitlera a tričko s nápisom, ktoré v preklade znamená „smrtihlav je náš symbol, je smrť". Všetky tieto veci propagujúce fašizmus polícia zaistila. Vojak z povolania sa k verejnej propagácii tohto hnutia aj sám priznal. Ako som si prečítal v tlači, 21-ročného profesionálneho vojaka dočasne pozbavili výkonu funkcie a zrejme po došetrení prípadu aj prepustia z armády.
Na ďalšom prípade, ktorý sa stal priamo v Trnave, by som chcel ilustrovať rýchly a úspešný zásah príslušníkov ŽP. V pondelok 6. mája o 14.20 hodine operačnému oddeleniu ObS ŽP Trnava o 14.20 hodine Hlohovčanka Lucia M., že ju na autobusovej zastávke pred stanicou okradli. Obstáli ju tri neznáme ženy - Rómky a ona po ich odchode zistila, že jej chýba mobilný telefón, ktorý mala v batohu na pleci. Podľa popisu policajti ObS ŽP pred poštou, ktorá je v blízkosti železničnej stanice, zadržali tri podozrivé ženy. Jedna z nich odhodila igelitovú tašku a v nej bol spomínaný ukradnutý telefón. Od samotnej krádeže až po odhalenie páchateliek a nájdenie telefónu neuplynulo viac než pätnásť minút."
Judita Púčeková