yvinylchlorid (PVC) a vyzdvihnúť vhodnosť jeho nahradenia alternatívnymi materiálmi si kladie za cieľ výstava Jedovaté PVC a čistejšie alternatívy, ktorú košická Spoločnosť priateľov Zeme otvorila v utorok 21. mája 2002 v Trnave. Expozícia je nainštalovaná na 1. poschodí Západoslovenského múzea, kde na paneloch a stoloch sa môžu návštevníci zoznámiť nielen s dopadmi výroby, používania a likvidácie PVC na zdravie a životné prostredie, ale aj s praktickými ukážkami materiálov, textov a fotografií prezentujúcich čistejšie materiály, napríklad drevenými eurooknami, klampiarskymi systémami, medicínskymi aplikáciami.
Trnava je piatou zastávkou putovnej výstavy, ktorá mala premiéru v Košiciach a videli ju už aj v Michalovciach, Poprade a Žiline. Z nášho mesta sa presťahuje do Bratislavy a po prázdninách do ďalších slovenských miest. Putovný cyklus sa skončí v novembri v Rožňave.
„Sme spokojní s doterajším ohlasom na našu aktivitu a zvedaví, ako ju prijme Trnava. Doposiaľ bol záujem o expozíciu veľký a čo nás najviac teší, prichádzajú na výstavu najmä mladí ľudia, teda tí, ktorí sa budú musieť nad nami nastoleným problémom vážne zamyslieť, aby uchránili a ozdravili životné prostredie pre seba a ďalšie generácie,„ povedala nám pri otvorení výstavy jedna z jej hlavných organizátorov Ing. Katarína Beberová.
Údaje o polyvinylchloride reprodukované na paneloch sú naozaj alarmujúce. Táto látka, ktorej 57 percent výroby je využívaných v stavebníctve, ale svoje uplatnenie má aj v zdravotníctve, domácnostiach, veď z PVC sú napríklad aj hračky, a inde, pre vysoký obsah chlóru nie je vhodná na spaľovanie, lebo je najnebezpečnejším zdrojom dioxínov. Dioxíny sú vysoko koncentrované toxické zlúčeniny, ktoré už v malých dávkach poškodzujú zdravie a spôsobujú poruchy imunitného systému, hormonálnej činnosti, rast nádorov, ba môžu poškodiť i plod v tele matky. Podľa štatistiky sú zodpovedné za 12 percent rakovinových ochorení vo svete. Toto a veľa ďalších alarmujúcich faktov, ale aj návodov na ich elimináciu možno načerpať v Západoslovenskom múzeu až do 20. júna, vždy v pondelok až piatok od 10. do 18. hodiny, kedy na návštevníkov čakajú aj sprievodcovia zo Spoločnosti priateľov Zeme a bohatý sortiment propagačných materiálov. Ako správne upozorňujú organizátori, výstava je aj vhodným doplnkom environmentálneho vzdelávania pre školy.
Janka Pekarovičová