vského kraja do celoslovenského kola 12. ročníka Slávika Slovenska 2002, súťaže v interpretácii pôvodnej slovenskej ľudovej piesne, dalo poriadne zabrať aj piatim porotcom v malej sále DKO Tirnavia minulý štvrtok 22. mája dopoludnia. Súťažiaci v oboch kategóriách si vybrali vhodné piesne a mali zväčša kvalitné hlasové a intonačné dispozície a výborných korepetítorov, takže rozhodovať o umiestnení vôbec nebolo ľahké ani pre takých odborníkov vo folklóre ako bol predseda poroty Marián Veselovský, predseda prípravného výboru súťaže Stanislav Bachleda, hudobník a spevák Peter Kalapoš, učiteľka ZUŠ Jarmila Hudecová a poslucháčka Janáčkovej akadémie v Brne Ľuba Duchoňová.
„Súťaž Slávik Slovenska má každý rok vysokú úroveň a trnavské krajské kolo sa z nej nevymyká. Vidno, že interpreti, pedagógovia a rodičia sa pripravujú veľmi zodpovedne a cítiť aj obrovský záber Slávika, množstvo zainteresovaných detí od školských až po celoslovenské kolá. Stály spor vzniká pri hodnotení žiakov ZUŠ a detí bez hudobného speváckeho odborného vzdelania. Vyriešili sme to tak, že sme dali umiestnenie obom," povedal predseda poroty Marián Veselovský a napokon, vzhľadom na to, že väčší dôraz ako na školený prednes sa kladie na podobných súťažiach na prirodzený prejav speváka, porota v 1. kategórii súťažiacich do 9 rokov vybrala na postup do finále súťaže, ktoré sa uskutoční v Šali, Alexandru Salvetovú zo ZUŠ Senica. Druhé miesto udelila Natálii Krajčovičovej zo Zavara a tretie rozdelila medzi Michalu Geržovú zo ZUŠ v Skalici a Petra Pápaia zo Sládkovičova.
Ešte obtiažnejšie bolo rozhodovanie v 2. kategórii, kde bol vplyv pedagógov ZUŠ ešte citeľnejší. Víťazkou sa napokon stala Simona Boledovičová zo Základnej školy v Križovanoch nad Dudváhom, pred druhou Michalou Julínyovou zo ZŠ v Banke. Tretiu priečku si opäť podelili dvaja - Nikoleta Lulovičová z Galanty a Ján Štefunka z Červeníka. Všetky deti si prevzali účastnícke diplomy a ocenení aj diplomy o umiestnení a keramické džbánky, ktoré pripravilo CVČ Kalokagatia, organizátor krajského kola.
„Slávik Slovenska je súťaž, kde sa usilujeme predovšetkým hodnotiť prejav, jeho prirodzenosť a spontánnosť. Každý zásah, či už pozitívny alebo negatívny, teda redukcia prirodzenosti prejavu nie je najvhodnejšia. Oceňujem hlasových pedagógov, ktorí vedú svoje deti v duchu prirodzenej tvorby tónu podľa istých metodík a predovšetkým oni by mali myslieť na to, aby aj dieťa zo školeným hlasom sa priblížilo prirodzenému prejavu. Ak ľudová pieseň nie je odspievaná takto, jej ľudovosť sa stráca. Toto je základná požiadavka pre účasť v celoslovenskej súťaži a predpoklad, aby dieťa mohlo uspieť. Verím, že porota v Šali bude posudzovať spravodlivo a objektívne, lebo najväčšiu škodu na dieťati možno spôsobiť nespravodlivosťou. O to sa budem snažiť ako predseda prípravného výboru," povedal pre naše noviny Stanislav Bachleda.
Janka Pekarovičová