pskej únie sa hovorí už dlho a v rôznych súvislostiach. Predvstupové procesy sú rozbehnuté. Spýtali sme sa preto ľudí v uliciach Trnavy, čo očakávajú od vstupu Slovenska do tohto ekonomického združenia.
Hana Svetláková, nezamestnaná, Trnava
„V prvom rade očakávam na Slovensku vytvorenie pracovných príležitostí a možností bývania pre mladých. To je najdôležitejšie, čo teraz trápi všetkých. Nemám dostatok informácií, aby som dokázala posúdiť, či sa to podarí, ale malo by sa to stať. Je to jediná nádej, ktorá teraz ostáva. Stať sa môže aj to, že silnejší zahraniční konkurenti budú na našich trhoch presadzovať svoj tovar a svoje záujmy. To treba ošetriť zákonmi."
Tibor Borčák, stredoškolák, Trnava
„Dúfam v celkové zlepšenie ekonomickej situácie na Slovensku. Predpokladám, že prílevom kapitálu by mohli vzniknúť nové pracovné príležitosti. Bolo by lepšie, keby zahraničné firmy prišli sem, lebo ak odídeme my mladí preč, ostanú tu len starší. Viem, že vstup do Európskej únie prinesie aj negatíva. Zvýšia sa ceny surovín, energií a platy nebudú rásť tak rýchlo. Potrvá minimálne desať, pätnásť rokov, kým sa dostaneme na úroveň vyspelých štátov."
Jana, technička, Trnava
„Neviem sa presne vyjadriť, mám málo informácií. Na to sa sťažuje každý v mojom okolí. Predpokladám však, že vstup do Európskej únie nám prinesie niečo dobré i niečo zlé. V každom prípade tu bude ešte väčšia dražoba. Pokiaľ má človek peniaze a môže cestovať, je to výhoda. Stalo sa nám, že sme išli cez hranice, nevedeli sme, že ak má syn pätnásť rokov, potrebuje vlastný pas. Nepustili ho von. Ak budeme v únii, budeme môcť aspoň voľne cestovať."
Šebestian Lančarič, starosta, Bučany
„Očakávam prílev peňazí, ľudia budú môcť voľne cestovať v rámci celej Európy. Hodne sa hovorí o predvstupových fondoch. Na budúci rok by sme v Bučanoch mali začať realizovať kanalizáciu prostredníctvom fondu Ispa. Podľa ponuky supermarketov sa obávam, že lacné nekvalitné zahraničné výrobky, budú vytláčať kvalitnejšie, ale drahšie domáce. A likvidovať drobných podnikateľov. Mali by sme veriť, že to bude len lepšie."
Juraj Hečko, súkromný podnikateľ, Trnava
Obávam sa, že po vstupe do EÚ budú Slováci ešte chudobnejší. Aby sa výrobné kapacity mohli rozvinúť do optimálnej veľkosti, potrebujú nájsť aj optimálne odbytištia. Pokiaľ chýbajú, kapitál ich hľadá tam, kde sú. Pritom racionalizuje, zdôvodňuje, pragmatizuje a všelijakým spôsobom sa točí okolo EÚ. Na to, aby sme si nechali svoju výrobu zlikvidovať, ako sa deje vždy pri globalizačných snahách a pustili sem zahraničný tovar, máme jednoduchšie a lacnejšie metódy. Na EÚ musí štát dozrieť. Na začiatku síce dostane nejaké peniaze, ale potom bude poriadne krvácať..."
(pe)