teľstva Trnavského samosprávneho kraja (TSK), týkajúci sa prevodu Polikliniky Družba na VÚC, po rozprave a konzultáciách v poslaneckých klubov predseda TSK Ing. Peter Tomeček stiahol z rokovania.
Program štvrtkového zasadnutia pozostával z informácií o stave VÚC, o čerpaní rozpočtu za prvý štvrťrok i o Krajskej regionálnej a rozvojovej agentúre, ktoré poslanci prijali bez väčších rozpráv. Prerokovanie šiesteho bodu o prevode polikliniky však vyvolalo diskusiu medzi predsedom VÚC a poslancom Ing. Štefanom Bošnákom, primátorom Trnavy, ktorej mestské zastupiteľstvo si pred pár dňami odsúhlasilo sprivatizovanie polikliniky aj so štvormiliónovým dlhom. Štefan Bošnák vyargumentoval opodstatnený záujem mesta o polikliniku už len preinvestovaním približne 10 miliónov korún z mestskej pokladne do tohto zdravotníckeho zariadenia do rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR o jeho privatizovaní i tým, že poliklinika stojí na mestských pozemkoch. Peter Tomeček však upozorňoval, že poliklinika neslúži len trnavským pacientom, ale jednotlivé ordinácie využíva až 40 percent pacientov z regiónu. „Ak máme byť zodpovední za hospodársky a sociálny rozvoj kraja, teda aj obcí, musíme vstupovať aj do oblasti privatizácie zdravotníckych zariadení. Na rozvoj polikliniky môžeme využiť rôzne podporné fondy. Regionálna samospráva nemôže byť založená len na prevzatí zariadení, ktoré štát a lokálna samospráva nechce," povedal P. Tomeček. Primátor Trnavy neodporúčal kraju vstupovať do rozbehnutých rokovaní, pretože by sa tým oddialilo prevzatie polikliniky. Magistrát sa o polikliniku usiluje od septembra 1993. „Podľa mojich informácií má poliklinika len 20 percent pacientov z okolia Trnavy. Podstatná časť lekárov prvého kontaktu a odborní lekári slúžia okresu a nie kraju. Budova polikliniky si bude vyžadovať opravy, na ktoré, predpokladám, kraj teraz peniaze nemá," podotkol Š. Bošnák. Diskusia sa k schodnému riešeniu neprepracovala, za primátora Trnavy sa postavili aj poslanci za SMK. Preto P. Tomeček vyhlásil prestávku, aby sa poslanci medzi sebou poradili. Po nej predseda VÚC navrhol tento bod programu stiahnuť z rokovania a navrhol na budúce zasadnutie zastupiteľstva predložiť poslancom písomnú správu o zámeroch VÚC a mesta.
Ďalšie vzrušenie v sále nastalo v závere zasadnutia zastupiteľstva, keď poslanci za SMK Karol Domsitz a Klára Sárközyiová v rozprave spochybnili výberové konania na posty riaditeľov jednotlivých odborov. V informatívnej správe, ktorú im predseda VÚC predložil, sa totiž objavilo „zaujímavé" percentuálne hodnotenie jazykových znalostí kandidátov vybranou agentúrou. Preto spochybnili celkovú prácu agentúry a pripomienkovali aj odbornú spôsobilosť päťčlennej výberovej komisie pre osobné pohovory s uchádzačmi, ktorú vždy tvorili traja pracovníci úradu TSK, zástupca odborovej organizácie a jednotlivých komisií kraja. Zástupca prednostu Ing. Augustín Hambálek, ktorého predseda poveril vedením výberových komisií, výčitku z úst poslankyne Sárközyiovej zobral osobne a výpočtom svojich predchádzajúcich zamestnaní i získaným vzdelaním sa prítomných snažil o svojej odbornej spôsobilosti presvedčiť. Predseda TSK, aby utlmil emócie v sále, ubezpečil poslancov, že systém hodnotenia agentúry dá preveriť vedúcej úradu a s výsledkami ich oboznámi.
- gak -