enu v severnom Walese vrátili do Trnavy členovia miešaného speváckeho zboru Tirnavia so svojím zakladateľom a dirigentom Gabrielom Kalapošom. Ovocie trinásťročnej práce zboru má po tomto zájazde opäť o čosi sladšiu chuť. Okrem krásnych zážitkov a spomienok si totiž z Anglicka doviezol aj 3. miesto v súťaži miešaných zborov z 11 krajín sveta súperiacich na speváckom festivale, ktorého tradícia - spájať ľudí z celého sveta hudbou a priateľstvom - sa tiahne od roku 1947.
Tento rok sa v Llangollene v dňoch 11. - 14. júla zišli zbory z 50 krajín sveta. Súťažili vo viacerých kategóriách. Zbor Tirnavia sa prihlásil aj do kategórie mládežníckych zborov. Bola v nej neuveriteľne silná konkurencia, o umiestnení rozhodovali jednobodové rozdiely. Víťazný zbor z Južnej Afriky získal 185 bodov a Tirnavii so 182 bodmi sa ušla zemiaková medaila, teda 4. miesto. „Štvrté miesto nás troška sklamalo, ale zároveň sme si uvedomili svoj potenciál, keď sme za sebou nechali veľa ambicióznych zborov,„ priznáva vedúca speváckeho zboru Gabriela Gáliková. Spevákov to neodradilo. Na druhý súťažný koncert nastupovali plní energie.
„Bol som veľmi rád, keď som videl tú veľkú chuť. Všetci boli ohromne zanietení, disciplinovane rešpektovali moje rady a z ich tvárí bolo zrejmé, že na pódiu v 12-minútovom vystúpení odovzdali zo seba všetko. Vtedy som si moc želal, aby táto skvelá partia zažila to, čo sme zažili na tejto súťaži pred siedmimi rokmi s Canticou, keď sme získali tretie miesto,„ spomína Gabriel Kalapoš.
Chvíle napätia boli dlhé. Porota ústne zhodnotila výkony každého zboru. Pri trnavskom ocenila stotožnenie sa so skladbou, to, že textu speváci vdýchli dušu. Pozitívne prijala krásu a homogenitu zvuku zboru, precíznu výslovnosť piesní spievaných v latinčine, vynikajúcu rytmickosť a muzikálnosť zboru. V druhom kole hodnotenia, keď porota oznámila počet bodov, to bolo jasné: „Sme tretí,„ zaznel výkrik šťastia. V konkurencii najlepších z vybraných zborov sveta získal zbor Tirnavia vynikajúce umiestnenie za zbormi z Južnej Afriky a Kanady. „Neubránili sme sa slzám dojatia. Len s námahou som sa vyslobodil z objatí spevákov a za skandovania ’Gabo, Gabo‘ som cestou po cenu vychutnával čarovný pocit úspechu. Bol som nesmierne šťastný, že sme zabodovali a že Slovensko malo zasa možnosť zažiariť, keď za sebou nechalo ďalších osem kvalitných zborov,„ spomína dirigent na úspech, ktorý vzali na vedomie hostia festivalu, zúčastnené zbory a navyše bude nasledujúcich päť rokov uverejňovaný vo všetkých informačných bulletinoch festivalu.
K tomuto obrovskému úspechu si zboristi hneď vybrali aj darček. V rámci zájazdu pol dňa strávili v belgickom hlavnom meste Bruseli, kde okrem jeho symbolu - chlapčeka, ktorý ocikaním sviečky zachránil mesto pred požiarom, obdivovali aj Atómium a výstavisko Expo. Nezabudnuteľná ostane aj päťhodinová autobusová prehliadka Londýna, hodiny strávené v Paríži i vo francúzskom Cannes.
„Tento úspech si cením o to viac, že sme sa dokázali presadiť v porovnaní s krajinami smerom na Západ, kde je zborový spev na dobrej úrovni, finančne zabezpečený a spoločensky vysoko hodnotený. Žiaľ, na Slovensku v posledných rokoch zborový život takmer nie je citeľný,„ priznáva Gabriel Kalapoš a súčasne zdôrazňuje, že za svoje výkony vďačí Tirnavia nielen vlastnej húževnatosti, ale aj podpore sponzorov a Mesta Trnava, ktoré každoročne prispieva na činnosť zborov na svojom území sumou 300 tisíc korún. Čo bude ďalej? „Istú už máme účasť na medzinárodnej súťaži zborov v Belgicku, ktorá bude v auguste 2003. Na december 2002 máme pozvanie na vianočný festival na Sicíliu. Teraz sa však musíme sústrediť predovšetkým na prípravu na tohtoročné Trnavské zborové dni, kde zbory Tirnavia a Cantica nova súťažiť nebudú, ale vystúpia na slávnostnom otváracom koncerte,„ informuje zbormajster Gabriel Kalapoš.
Janka Pekarovičová