33 rokov, z toho v riadiacich funkciách 24 rokov. Po absolvovaní Lekárskej fakulty UK v Bratislave začal pracovať na Chirurgickom oddelení FNsP v Trnave. Prvú atestáciu z chirurgie získal v roku 1972, druhú atestáciu v roku 1997. Po ukončení ašpirantského štúdia v roku 1987 získal na lekárskej fakulte hodnosť kandidáta vied. získal v postgraduálnom štúdiu dve atestácie v odbore chirurgia i vedeckú hodnosť kandidáta vied. Od roku 1975 až do roku 1991 vykonával funkciu zástupcu primára chirurgického oddelenia a v rokoch 1995 až 1997 pôsobil vo FNsP Trnava ako námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť. Od roku 1997 do roku 2002 pol primárom Chirurgického oddelenia NsP v Piešťanoch. Externe pracoval na oddelení revíznych činností VšZP a od roku 1977 vykonáva funkciu súdneho znalca Krajského súdu v odbore zdravotníctvo.
* Od 1. júla prevzal Trnavský samosprávny kraj kompetencie v oblasti zdravotníctva. Aké prvoradé úlohy si odbor, ktorý riadite, stanovil?
„Najdôležitejšou úlohou v súčasnosti je uvádzanie zákona o prechode kompetencií zo štátnych orgánov na vyššie územné celky do praxe. V súčasnosti analyzujeme sieť ambulantných zdravotníckych zariadení z hľadiska dodržiavania záväzných predpisov a noriem pre personálne a materiálno-technické vybavenie vybraných druhov zdravotníckych zariadení. Na základe týchto informácií chceme zosúladiť a optimalizovať poskytovanie zdravotníckych služieb z hľadiska aktuálnych potrieb ale aj ekonomických možností.„
* Začiatkom budúceho roka budú pod správu vyšších územných celkov prechádzať aj lôžkové zdravotnícke zariadenia, ktoré sú zadĺžené. V akom stave sú tieto zariadenia v Trnavskom kraji?
„Od 1. januára 2003 by do kompetencie Trnavského samosprávneho kraja nemocnice s poliklinikou druhého typu v Skalici, Galante a v Dunajskej Strede. Fakultná nemocnica s poliklinikou v Trnave zostáva v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, nemocnica s poliklinikou v Piešťanoch sa transformuje na neziskovú organizáciu. Presnejšie odpovedať na otázku dokážeme až po vykonaní auditu v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach a na základe porovnateľných akreditačných kritérií s cieľom posúdiť efektívnu lôžkovú starostlivosť. Odbornú úroveň treba ohodnotiť na základe kritérií v súlade so zavedenými jednotnými diagnostickými a liečebnými postupmi. Takisto treba posúdiť aj úroveň poskytovania vyšších zdravotníckych služieb zdravotníckymi zariadeniami, ktoré nespadajú do pôsobnosti TSK a získať prehľad o efektívnom využívaní drahej zdravotníckej techniky. Musíme posúdiť fyzickú a morálnu opotrebovanosť týchto zariadení. Na základe takto získaných údajov budeme vedieť definovať úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti a predkladať návrhy na renováciu zdravotníckych zariadení, či už údržbou alebo rekonštrukciou podľa zistených skutočností. V zariadeniach, ktoré sú v dostavbe, budeme navrhovať poskytovanie takých zdravotníckych služieb, ktoré budú mať regionálny význam.„
- gak -