o ruchu mnohé informačné kancelárie v slovenských mestách zanikajú, alebo majú veľké problémy so zabezpečovaním svojej existencie, Trnavský informačný servis, ako súčasť mestského podniku Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava, čaká na zrekonštruovanie a opätovné zariadenie svojich priestorov na prízemí mestskej veže. Dočasné presídlenie do miestnosti na radnici, ako svorne tvrdia pracovníčky TINS, znížilo počet návštevníkov informačnej kancelárie a tržby asi o tridsať percent. Dostatočný orientačný systém v meste vybudovaný nie je, zo sťažností návštevníkov je zrejmé, že v Trnave chýbajú aktuálne veľkoplošné mapy mesta.
„Záujem o naše informácie a služby je veľký. Väčšina z nich je však bezplatná, a tak na predaji propagačných materiálov a doplnkového tovaru, ktoré musíme vyberať veľmi obozretne, zarobíme iba niečo viac ako tretinu našich prevádzkových nákladov,„ priznáva Klára Ondrušová, pracovníčka referátu cestovného ruchu a propagácie na úseku komunikácie s verejnosťou, zodpovedná za chod TINS.
V súčasnosti už v Trnave brožúry sprievodcov mestom vo všetkých svetových jazykoch nechýbajú. K dispozícii sú aj monografie o jednotlivých kultúrnych pamiatkach, materiály informujúce o ubytovacích kapacitách, podnikateľských aktivitách i relaxačných možnostiach na území mesta, spracované pracovníčkami kancelárie, mapy pre cykloturistov, pohľadnice, tričká so znakom Trnavy, atď. Pestrý je aj sortiment doplnkovej ponuky.
„Trápi nás, že sa nedokážeme navonok prezentovať webstránkou v jazykových mutáciách. Často mávame telefonáty a maily aj zo zahraničia, od cestovných kancelárií, hotelov i individuálnych záujemcov, ktorí by chceli získať viac informácií o meste. Zasielanie materiálov poštou je nákladné a zdĺhavé, takže nechtiac strácame potenciálnych návštevníkov,„ priznáva Klára Ondrušová.
Informácie z internetu pracovníčky TINS využívajú bežne a sprostredkúvajú ich svojim klientom zadarmo. Možnosti poskytovať návštevníkom za úplatu prístup k samostatnému vyhľadávaniu informácií bránia obmedzené priestory informačnej kancelárie, ktoré sú však veľmi vhodne umiestnené na Trojičnom námestí. Pracovníčky informačnej kancelárie Andrea Nádašská i Simona Clementisová ovládajú aktívne angličtinu a nemčinu, a sú presvedčené, že s každým klientom TINS si porozumejú. K najčastejším návštevníkom Trnavy patria Česi, Nemci, Angličania, Belgičania, Holanďania, Taliani, Francúzi, Američania a Japonci, ale objavujú sa aj Peruánci, Kostaričania, Argentínčania, Islanďania a ďalšie národnosti.
„Snažíme sa zdokonaľovať naše služby, vyhľadávať stále nové možnosti práce. Sklamaní sme nepochopiteľnou neochotou niektorých z oslovených subjektov a nezáujmom o zverejnenie nimi poskytovaných služieb, aj keď vo viacerých prípadoch za to nepožadujeme žiadne poplatky. Samozrejme, ak majú byť informačné bulletiny naozaj komplexné, vyžaduje si to dosť vysoké náklady. Mestu Trnava záleží na tom, aby sme mali čo ponúknuť jeho návštevníkom, a v porovnaní s inými mestami na nás nešetrí,„ približujú realitu pracovníčky TINS.
Obohatením ponuky Trnavy, ktorá sa môže chváliť najmä starou meštianskou architektúrou a kostolmi, je letné skúšobné sprístupnenie Dómu sv. Mikuláša a Katedrály sv. Jána Krstiteľa vo vymedzených hodinách. „Po rokovaniach medzi mestom a správami týchto zariadení prišlo k podpísaniu dohody, podľa ktorej odmena pre ľudí v oboch kostoloch dohliadajúcich, pôjde z mestského vrecka. Veríme, že sa nám takto podarí uspokojiť aj návštevníkov, ktorí si chcú kostoly pozrieť individuálne, bez sprievodcov,„ hovorí Klára Ondrušová.
A propos, sprievodcov je v Trnave permanentný nedostatok. K najspoľahlivejším patria Vladimír Fabo so znalosťou angličtiny a Renáta Barteková, sprevádzajúca v nemčine. Podľa skúseností, ostatní z približne 15-členného sprievodcovského tímu sa nepretrhnú. Napokon, nemajú stimuláciu. Odmeny za sprievodcovskú činnosť sú také nízke, že sprievodcom, ktorí sú poväčšine mladí zamestnaní ľudia, sa neoplatí vziať si na tento účel dovolenku. A za vatikánsku menu, alebo z lásky k svojmu mestu sa ani sprievodca nenaje. „Stalo sa nám už, že nás sprievodcovia nechali v štichu, a na poslednú chvíľu nám spôsobili mnoho starostí, keď sme nechceli ostať pred návštevníkmi v hanbe. Nie všetci majú dostatočnú odbornosť, mesto preto uvažuje pripraviť s Trnavskou univerzitou, kde dobre ovládajú históriu mesta, od jesene dlhodobý kurz, ktorý bude podmienkou sprievodcovskej činnosti v Trnave,„ dozvedáme sa ďalší tip na vylepšenie služieb.
Vráťme sa však ku kostolom. Oba budú otvorené v pracovných dňoch od 9.30 do 11.30 hodiny a od 12.30 do 15.30 hodiny. V sobotu bude otvorená Katedrála sv. Jána Krstiteľa od 9.30 do 12.30 hodiny, v nedeľu je omša. V Dóme sv. Mikuláša sú v sobotu sobáše, v nedeľu, po omši, bude pre návštevníkov prístupný od 12.30 do 15.30 h. Tento režim, počas ktorého bude vstup do týchto kultúrnych a cirkevných pamiatok zadarmo, bude predbežne platiť v mesiacoch august a september. Ak sa osvedčí, zváži mesto aj v rozpočte uvažovať celoročné sprístupnenie kostolov, lebo popri historickom centre mesta a expozíciách Západoslovenského múzea sú najväčším lákadlom návštevníkov.
Ako nám na záver prezradila Klára Ondrušová, pre zatraktívnenie výstupu na mestskú vežu by chcelo mesto vybaviť jej vyhliadkové priestory pre začiatok jedným alebo dvoma ďalekohľadmi na mince, rovnakými aké slúžia na Bratislavskom hrade.
- pe -