sľubom kompetentných sa s oddlžením lekární nič nerobí, zvolili si taktiku zvyšovania nátlaku, čo konkrétne znamená demonštrovať svoju nespokojnosť zavieraním lekární počas štrajku každý týždeň na čas o hodinu dlhší. Vo štvrtok 1. augusta Rada Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) odporučila nevydávať lieky chorým od 10. do 14. hodiny. Do štrajku sa zapojila asi polovica lekární.
„Pred rokom sľubovalo uznesenie vlády prvé oddlženie sumou 3 miliardy. Sprivatizovali sa už všetky predpokladané objekty, do zdravotníctva sa však peniaze nedostali. Posledné prísľuby majú objem 1,9 miliardy, o ktorých ešte Fond národného majetku nevie, kde ich vezme. Pokiaľ by všetky išli na lieky lekárňam a tie by sa oddlžili aspoň o mesiac, boli by sme schopní akceptovať to ako krok, ktorý naznačuje riešenie. Ak lekárne dostanú na miliónové faktúry 100 tisíc, to nie je nič! Napriek tomu veríme, že zodpovedných k riešeniu prinútime mierovou cestou,„ hovorí PharmDr. Milan Jánošík, predseda Okresnej lekárnickej komory v Trnave, dúfajúc, že pacient sa nebude musieť stať rukojemníkom lekární. Podľa jeho názoru je zamedziť pacientovi prístup k liekom na niekoľko hodín oveľa šetrnejšie, ako zastaviť prísun liekov úplne, alebo žiadať, aby si ich pacient v plnej výške platil a náhradu požadoval v zdravotníckych poisťovniach.
„Súčasnej politickej garnitúre už nedôverujeme. Náš postup je preto súčasne apelom aj na budúcich vládnych a parlamentných politikov, aby si včas uvedomili potrebu situáciu riešiť. Aj v roku 1998 sme dostali pred voľbami od vtedajšej vlády niekoľko sto miliónov a od novej vlády prísľub prioritne náš problém riešiť. Po štyroch rokoch je reálna situácia horšia, ako predtým. Aj oddlženie nemocníc je dôležité, ale v tomto prípade oddlžuje štát štátne a súkromní lekárnici ho nezaujímajú,„ upozorňuje PharmDr. Jánošík. Podporu výzve na oddlženie lekární deklarujú všetci lekárnici na Slovensku, v štrajkovej aktivite však vo štvrtok neboli jednotní. Napríklad v Trnave boli niektoré lekárne naozaj zavreté, iné, ktoré žijú predovšetkým z doplnkového sortimentu, napr. U škorpióna a v Lekárni na Evanjelickom dome, mali dvere otvorené dokorán. Ako nás informovala majiteľka a vedúca službukonajúcej pohotovostnej lekárne Apotheka Mgr. D. Vibochová, minimálny počet zákazníkov v čase štrajku signalizoval, že pacient bol informovaný a na realitu sa pripravil. Z poznatkov lekárnikov vyplýva, že väčšina pacientov postavenie a postup lekárnikov chápe a súhlasí s ním.
„V Okrese Senica sú otvorené všetky lekárne. Sme presvedčení, že pacient za vzniknutú situáciu nemôže a svoj liek musí dostať vtedy, keď ho potrebuje. Demonštrovať svoje oprávnené požiadavky sa dá aj iným spôsobom. Lekárnici v regióne nie sú si istí, že štrajkami sa prísun peňazí do lekární urýchli. Skôr naopak,„ povedal nám v čase štrajku predseda Okresnej lekárnickej komory v Senici PharmDr. Juraj Gašpar.
Iný kraj, iný mrav. Situácia vo všetkých lekárňach na Slovensku je však podobná, smerom na východ krajiny sa ešte zhoršuje. Alebo že by to tak nebolo? „Minister Kováč hovorí, že treba zverejniť, ktorá lekáreň koľko v rámci oddlženia dostala. Aj mňa by to potešilo. Zistil by som, kto je na tom najlepšie a veľmi rád by som pánu ministrovi ukázal svoj príjem,„ dodáva za všetkých lekárnikov v trnavskom regióne PharmDr. Jánošík.
- pe -